Yozgat'ta Arabaşı Geleneği Devam Ediyor - Son Dakika
Yaşam

Yozgat'ta Arabaşı Geleneği Devam Ediyor

Yozgat'ta kış mevsimiyle birlikte arabası çorbası geleneği devam ediyor. Arabaşı, vatandaşları bir araya getirerek kaynaşmayı sağlıyor ve vücut direncini artırmasıyla biliniyor.

30.11.2023 12:10  Güncelleme: 12:50
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat'ta havaların soğumasıyla birlikte, her yıl olduğu gibi yöresel mutfak kültürü arabaşı, vatandaşları aynı sofrada bir araya getirmeye başladı. Kış mevsiminin vazgeçilmezi olan arabaşı, av hayvanları, hindi, kaz ve tavuk etiyle pişirilen sıcak çorba ile soğuk hamurdan oluşuyor. Arabaşı, asırlardır komşuların ve akrabaların bir araya gelerek kaynaşmasında da önemli rol oynuyor.

Yozgat'ta genel olarak kış mevsiminde yapılan arabaşı, gribal enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırmasıyla da biliniyor. Düzenlenen etkinliklerde vatandaşların bir araya gelerek kaynaşmasına sağlayan ve Yozgat adına tescili yaptırılan arabaşı, dostlar arasında muhabbeti, birlik ve beraberliğin artmasına katkı sağlıyor. Eskiden kış mevsiminde özellikle av hayvanlarının etiyle pişirilen arabaşı çorbası, günümüzde tavuk, kaz ve hindi eti ile yapılıp hazırlanıp, soğutulan hamurla birlikte ikram ediliyor. Hamur, çorba ile birlikte çiğnenmeden yutularak, tüketiliyor.

"BAKLAVA DİLİMİ ŞEKLİNDE KESİP HAMURU, O ŞEKİLDE SERVİS YAPIYORUZ"

Yozgat Zübeyde Hanımı Anadolu Kız Meslek Lisesi'nde usta öğretici olarak görev yapan Tuğba Yılmaz, arabaşının hazırlanmasını şöyle özetledi:

"Arabaşı yapımı; öncelikle tencereye suyu koyuyoruz, kaynıyor. Başka bir kapta unumuzu ve suyumuzu açıyoruz. Kaynayan suya tuz atıp unu ilave ediyoruz açtığımız unu. Açtığımız unu ilave ettikten sonra onun iyice kaynamasını bekliyoruz. Kaynadıktan sonra onu tepsilere döküyoruz. Soğumasını bekliyoruz. Soğuduktan sonra da kesimini yapıyoruz. Çorbasının yapımında tavuğu haşlıyoruz. Didikledikten sonra önceden kavurmuş olduğumuz unu ayrı bir kapta yine açıp tavuk suyuyla kaynatıyoruz. İçerisine salçasını başka bir kapta yağ ile kavurup salçasını, tuzunu, baharatını ekleyip iyice kaynadıktan sonra kapatıyoruz. Baklava dilimi şeklinde kesip hamuru, o şekilde servis yapıyoruz."

"KIŞLIK ARABAŞI SEZONUMUZU AÇMIŞ BULUNUYORUZ"

Yozgat'ta yiyecek-içecek bölümü bulunan meslek liselerinde de yöresel yemekler, yiyecekler de ders olarak öğrencilere uygulamalı olarak öğretiliyor. "Kışlık arabaşı sezonumuzu açmış bulunuyoruz" diyen Yozgat Zübeyde Hanım Anadolu Kız Meslek Lisesi Müdürü Mehmet Vurmaz, şöyle konuştu:

"Okulumuzda yiyecek, içecek bölümü var. Bu bölümümüzde yedek öğretmenlerimiz ve usta öğreticilerimizle birlikte dünya mutfağı, Türkiye'nin değişik yöresel mutfaklarımızdan örneklerimizi yaparak, yaşayarak, öğretmeye çalışıyoruz. Mezun olan öğrencilerimiz hazır iş imkanına sahip oldukları için kendileri lisanslı olarak kabul ediyoruz. Usta öğreticilerimiz ve ilgili branş öğretmenlerimiz çocuklarımıza bıçak tutuşundan çatal kaşık tutuşuna kadar, sofra hazırlama adabından ülkemizin yöresel ürünlerinin hazırlanmasına kadar, dünya mutfağındaki sofra adabına kadar ilgili derslerimizi ders halinde anlatıp, bunlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Uygulamalarımızı da içinde bulunduğumuz atölyemizde uygulama salonunda öğreterek çocuklarımızı okul mezuniyetinde hazır hale getiriyoruz."

"ÖZELLİKLE BU SOĞUK GÜNLERDE İYİ GİDER"

Yozgat Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi'nde usta öğretici Serhat Doğan, "Burada yemekleri yaparken öğretmenlerimiz teorik olarak anlattıktan sonra biz de uygulamalarda elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yozgat mutfağı çok geniş bir mutfak değil ama lezzetine doyum olmayacak bir mutfak" dedi.

Okulun yiyecek, içecek hizmetleri öğretmeni Sedat Akcan da, "Burası okulumuzun uygulama salonu, ayrıca içeride de bir mutfağımız var. Bu yeni kapsama alındı ve ayrıca içeride ders atölyeler var. Öğrencilerle teorik ve uygulamalı olarak bütün dünya mutfağının konularımızı işliyoruz. Ayrıca burada da uygulamaları ekstra olarak yapılıyor. Bugün arabaşı yapıldı, Yozgat'ın meşhur damak tadı, özellikle bu soğuk günlerde iyi gider" diye konuştu. Okulda, öğrenciler tarafından öğretmen ve usta öğreticiler gözetiminde hazırlanan arabaşı, öğretmen ve okul personeli ile velilere ikram edildi.

Yozgat\'ta Arabaşı Geleneği Devam Ediyor
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yaşam Yozgat'ta Arabaşı Geleneği Devam Ediyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek
  18:11 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'nin aday listesi, YSK'ya geç verildiği için kabul edilmedi. 2019 yerel seçimlerinde ilçeyi kazanan ve 31 Mart'taki seçimlerde ise yeniden aday gösterilen CHP Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, listenin geç teslim edilmesi nedeniyle Saadet Partisi listesinden seçime girecek.

 • Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak
  17:31 Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak

  Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye ile Somali arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'nın detaylarını açıkladı. İki ülke arasında ortak bir deniz kuvvetlerinin oluşturulacağını söyleyen Mahmud, "Türk kardeşlerimiz bu anlaşma çerçevesinde sadece 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak. 10 yıllık işbirliğinden sonra biz de denizlerimizi koruyacak bir donanmaya sahip olacağız." ifadelerini kullandı.

 • Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak
  17:29 Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak

  TFF, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının 7 Nisan 2024 saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacağını açıkladı.

 • Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek
  17:09 Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akrayakıtta duyurduğu rafineri indirimi, yarın itibariyle benzin ve motorin fiyatlarına yansıyacak. Duyurulan indirimle birlikte benzine 76 kuruş, motorine ise 1,10 TL indirim uygulanacak. Bu indirim, tüketicilere yakıt alımlarında büyük bir rahatlama sağlayacak.

 • Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?
  16:53 Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?

  Arnavutköy'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, basın mensuplarından birinin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yönelttiği soruya tepki gösterdi. Kurum, "Daha fazla insanın vefat etmesi sizi mutlu mu ediyor? Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.

 • Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye yumruk atan Ege Akersoy'a 2 bin lira para cezası
  16:53 Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye yumruk atan Ege Akersoy'a 2 bin lira para cezası

  İstanbul'da Filistin'de yaşananları protesto etmek için toplanan grupta yer alan ve elinde Kelime-i Tevhid bayrağı bulunan kişiye "Sen tam bir Arap sevicisisin" diyerek saldırdığı iddia edilen sanık Ege Akersoy'un kasten yaralama suçundan 2 bin TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi. Akersoy'un halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan beraatine hükmedildi.

 • Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama
  16:40 Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama

  Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, hak etmediği halde bir işe girmenin kul hakkı ve vebal olduğunu ancak kazancının helal olduğunu söyledi. Bozkurt, torpille yapılan işe alımların başkalarının haklarını gasp etmek olduğunu belirtti.

 • Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım
  16:27 Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım

  Küfürlü şeriat paylaşımı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan avukat Feyza Altun, hakkında çıkan iddialar sonrası ''Polisler eve gelince rakı içtim demedim. Polisler geldiği sırada ben evde bir tek rakı içiyordum dedim. Gözaltı sürem başladığı anda içki falan içmedim'' dedi.


Advertisement