Yozgat'ta Nazar İçin Üzerlik Otundan Tütsü Yapılıyor - Son Dakika
Yaşam

Yozgat'ta Nazar İçin Üzerlik Otundan Tütsü Yapılıyor

Yozgat'ta yaşanan ekonomik kriz nedeniyle sıkıntı yaşayan esnaf, üzerlik otundan tütsü yaparak işyerlerini ziyaret ediyor. Araştırmacı yazar Osman Karaca, alışverişlerin artması için tütsü yaparak esnafı destekliyor. Üzerlik otunun nazar koruyucu özelliği olduğuna inanılıyor ve halk tarafından sıkça kullanılıyor.

01.08.2023 12:04
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat'ta vatandaşlar, tütsüsünün kişiyi nazara karşı koruduğuna inanılan ve doğada kendiliğinden yetişen üzerlik otuna yöneldi. Son dönemde yaşanılan ekonomik kriz nedeniyle sıkıntı yaşayan esnafın, yeniden eski günlerine dönebilmesi için üzerlik otundan tütsü yapılıp, işyerleri tek tek ziyaret edilerek, tütsülendi.

Anadolu'da nazardan korunmak amacıyla evinden eksik etmediği, tütsü olarak da kullandığı, duvara nazarlık olarak asılan, kapı kirişlerine takılan üzerlik, günümüzde eskisi kadar sık kullanılmasa da çarşı pazarda satılıyor. Yozgat'ta araştırmacı yazar Osman Karaca, alışverişlerin yeniden artması için üzerlikten tütsü yapıp, işyerlerini gezdirip, tütsüledi.

"NEFES AÇICI ÖZELLİĞİ VARDIR"

Yozgat'ta araştırma yaparken bulduğu otantik eşyaları satın alarak Un Pazarı bölgesinde açtığı tezgahta satmaya çalışan Araştırmacı yazar Osman Karaca, son dönemde yaşanılan ekonomik kriz nedeniyle alışverişin de düştüğünü, esnafın üzerindeki karabulutların kalkması umuduyla üzerlikten tütsü yaptı. Hazırladığı tütsüyü işyerlerini gezerek tütsüleyen Karaca, üzerlik, tütsü ve nazar konusunda şu bilgileri verdi:

"Üzerliğin faydaları; özellikle nazar da kullanılır Anadolu'da, Yozgat'ta ve Türkiye genelinde. Nefes açıcı özelliği vardır. Fosfor içerdiği için hanelerdeki kötü enerjileri yok eder. Gözlere faydası vardır. Çok eskilere dayanmaktadır üzerlik otu. Hititlerin kuruluş bölgesi olan Çekerek, Aydıncık'ta Kral Anitta der ki; ben bu toprakları teslim aldım, şehrin üzerini toprakla örttüm ve üzerlik tohumu ektim, der. Bu yüzden de Çekerek civarında, harabelerde çok miktarda üzerlik otu vardır. Çocuklara çok nazar değer diye, bir yere misafirliğe gidildiğinde, hayvan hastalandığında üzerlik yakılır, tütsü tüttürülür. Böylece nazardan korunduğuna inanılır. Yozgat ve ülkemizde büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor. İnşallah bu kötü günlerin de tez vakitte geçip, ticaretimizin daha güzel şekilde alışverişe dönüşmesi için tütsü yaptık."

"GÜNLÜK NEDEN BAKSANIZ 50-60 VEYA 80 BAĞ SATIYORUZ"

Dağlardan toplanan üzerlik otunu bağ haline getirip, 10 liradan satışa sunan baharatçı Mustafa Yenice de, "Üzerlik otunu dağlardan topluyoruz. Halkımız seviyor, üzerlik otunu tüttürmeyi. İlgi, talep bayağı var. Günlük neden baksanız 50-60 veya 80 bağ satıyoruz, belli olmuyor. Evlerine asıyorlar, bazen nazar için yakıyorlar, kimisi evine asıyor, ahırına asıyor, çocuklarının odasına asanlar oluyor" dedi.

Yozgat\'ta Nazar İçin Üzerlik Otundan Tütsü Yapılıyor
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yaşam Yozgat'ta Nazar İçin Üzerlik Otundan Tütsü Yapılıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek
  18:11 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'nin aday listesi, YSK'ya geç verildiği için kabul edilmedi. 2019 yerel seçimlerinde ilçeyi kazanan ve 31 Mart'taki seçimlerde ise yeniden aday gösterilen CHP Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, listenin geç teslim edilmesi nedeniyle Saadet Partisi listesinden seçime girecek.

 • Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak
  17:31 Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak

  Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye ile Somali arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'nın detaylarını açıkladı. İki ülke arasında ortak bir deniz kuvvetlerinin oluşturulacağını söyleyen Mahmud, "Türk kardeşlerimiz bu anlaşma çerçevesinde sadece 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak. 10 yıllık işbirliğinden sonra biz de denizlerimizi koruyacak bir donanmaya sahip olacağız." ifadelerini kullandı.

 • Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak
  17:29 Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak

  TFF, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının 7 Nisan 2024 saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacağını açıkladı.

 • Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek
  17:09 Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akrayakıtta duyurduğu rafineri indirimi, yarın itibariyle benzin ve motorin fiyatlarına yansıyacak. Duyurulan indirimle birlikte benzine 76 kuruş, motorine ise 1,10 TL indirim uygulanacak. Bu indirim, tüketicilere yakıt alımlarında büyük bir rahatlama sağlayacak.

 • Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?
  16:53 Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?

  Arnavutköy'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, basın mensuplarından birinin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yönelttiği soruya tepki gösterdi. Kurum, "Daha fazla insanın vefat etmesi sizi mutlu mu ediyor? Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.

 • Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye yumruk atan Ege Akersoy'a 2 bin lira para cezası
  16:53 Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye yumruk atan Ege Akersoy'a 2 bin lira para cezası

  İstanbul'da Filistin'de yaşananları protesto etmek için toplanan grupta yer alan ve elinde Kelime-i Tevhid bayrağı bulunan kişiye "Sen tam bir Arap sevicisisin" diyerek saldırdığı iddia edilen sanık Ege Akersoy'un kasten yaralama suçundan 2 bin TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi. Akersoy'un halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan beraatine hükmedildi.

 • Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama
  16:40 Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama

  Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, hak etmediği halde bir işe girmenin kul hakkı ve vebal olduğunu ancak kazancının helal olduğunu söyledi. Bozkurt, torpille yapılan işe alımların başkalarının haklarını gasp etmek olduğunu belirtti.

 • Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım
  16:27 Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım

  Küfürlü şeriat paylaşımı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan avukat Feyza Altun, hakkında çıkan iddialar sonrası ''Polisler eve gelince rakı içtim demedim. Polisler geldiği sırada ben evde bir tek rakı içiyordum dedim. Gözaltı sürem başladığı anda içki falan içmedim'' dedi.


Advertisement