Yozgat'tan Kısa Kısa - Son Dakika

Yozgat'tan Kısa Kısa

05.07.2011 15:54
Yozgat'tan Kısa Kısa, System.String[]

Yozgat Valisi Necati Şentürk Yenifakılı Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel'i makamında ziyaret etti.

Şentürk, ziyarette Kaymakam Yüksel'den ilçede yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Öncelikle ilçeye yeni bir hükümet konağı binası yapılması, bunun için de çalışmaların biran önce başlatılması gerektiğini dile getiren Vali Şentürk, Yenifakılı'ya bu yıl içinde beş sınıflı bir anaokulu yapılacağının müjdesini verdi.

Kaymakam Kerem Süleyman Yüksel'in diş doktoru ve pratisyen hekim sıkıntısının olduğunu belirtmesi üzerine Şentürk, sıkıntının biran önce giderilmesi için İl Sağlık Müdürlüğüne talimat vereceğini söyledi.

-İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN "ANTRAKNOZ" UYARISI

Sorgun İlçe Tarım Müdürlüğü, son günlerde havaların yağışlı gitmesinden dolayı nohutlarda "antraknoz hastalığı" görülme ihtimalinin yükseldiğini belirterek, çiftçilere uyarılarda bulundu.

Tarım Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, hastalığa neden olan fongusun konukçu bitkinin gövde, dal ve tohum kapsüllerinde eşeysiz üreme yoluyla piknit ve pikniospor denilen 2-3 minimetre çapında yuvarlak veya uzunumsu kahverengi lekeler oluşturduğu kaydedildi.

Çiftçilerin "bulut aldı" veya "bulut çaldı" adıyla adlandırdıkları bu hastalığın sap ve dallarda lekeli yerlerden kısa zamanda kırılmalar meydana getirerek bitkileri kuruttuğu ifade edildi.

İlkbahar ayları ve yaz başlarında sık ve bol yağış alan bölgelerde, sulama yapılan yerlerde, nispi nemi yüksek olan kapalı vadilerde hastalığın epidemi haline geçebileceği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bu fonguslar tohum kapsülleri üzerinde iç içe dairesel lekeler meydana getirir. Bu lekelerin yüzeyinde toplu iğne başı iriliğinde siyah renkte fungusun piknitleri görülür. Yapraklarda ise, yine dairesel olan lekelerin çevresi sarı renk almaktadır.

Hastalığın tarlada zararı, ilk defa primer enfeksiyon kaynaklarından başladığı için kurumalar da tarla yüzeyinde ocaklar halinde başlar ve tarlada yer yer kurumalar nedeni ile boşluklar meydana getirmektedir. Kullanılan tohum hastalık etmeni fungus ile enfekteli ise veya bir yıl önce hastalığın zararı görülen tarlaya üst üste ekim yapılmış ise, hastalığın önemli derecede ürün kaybına sebep olacağı bilinmelidir. "

-HALI SAHA İHALE İLE SATILDI

Çandır Belediyesi, yaptığı ihale ile Değirmenbaşı mevkisinde bulunan halı sahayı sattı.

107 bin lira ile yüksek rakamı vererek ihaleyi kazanan Orhan Öztürk, halı sahanın yanında yüzme havuzu ve kafeterya açacağını söyledi.

Belediye Başkanı Ahmet Eroğlu ise Orhan Öztürk'ün yapacağı faaliyetlerde kendisine her yönden yardımcı olacağını söyleyerek, Çandır için yapılacak her faaliyetin yanında olacaklarını belirtti.

- YOZGAT

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Yozgat'tan Kısa Kısa - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bill Gates'in insanlara çip takmak için koronavirüs salgınını kullandığı iddiası yalanlandı Real Madrid'in eski futbolcusu Royston Drente, iflas etti Lille, Burak Yılmaz'ın golleriyle Sparta Prag'ı 2-1 mağlup etti Mine Tugay'dan ayna karşısında göğüs dekolteli pozlar! Paylaşıma beğeni yağdı Genç kadın, gelin arabasının yolunu kesip eski erkek arkadaşını son kez ikna etmeye çalıştı Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Son Dakika: Fransa Ulusal Meclisi, Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ'ı devlet olarak tanıdı Suikast girişimi iddiaları sonrası İmamoğlu zırhlı makam aracı kullanmaya başladı