Son Dakika Haberleri: Yozgat Ziraat Odası Başkanı Açıkgöz: Çiftçi Kar Yağışını Bekliyor

Yozgat Ziraat Odası Başkanı Açıkgöz: Çiftçi Kar Yağışını Bekliyor

7 yıl önce

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, kar yağışının hububatta kaliteyi ve verimi artırdığını bu yüzden çiftçilerin büyük bir özlem içinde kar yağışını beklediğini söyledi.

Yozgat Ziraat Odası Başkanı Açıkgöz: Çiftçi Kar Yağışını Bekliyor, System.String[]
Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, kar yağışının hububatta kaliteyi ve verimi artırdığını bu yüzden çiftçilerin büyük bir özlem içinde kar yağışını beklediğini söyledi.

Önceki yıllara göre bu yıl kış ayının oldukça kurak geçtiğini kaydeden Ziraat Odası Başkanı Açıkgöz, "Ekim sonrası yağışların olmaması nedeniyle bazı bölgelerimizde buğday çiftçimizin ektiği gibi toprakta filizlenmeyi bekliyor. Erken ekim yapılan bazı bölgelerimizde ise buğday toprağın yüzeyine kadar büyüdü. Şuan hava sıcaklıkları eksi derecelere kadar düşmektedir. Şimdi buğdayın donmaması ve daha sağlıklı büyümesi için kar yağışına ihtiyaç var." dedi.

Kar yağışının ekili alanlar için yorgan vazifesi yaptığını ifade eden Açıkgöz, "Ekili hububat alanları için don olması buğdaya az da olsa zarar verebilir. Şu an bazı bölgelerimizde buğday filizlenmiş ve toprak yüzeyine çıkmış durumdadır. Karın yağmaması durumunda kökleri ıslak olan buğday donma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Donan üründe de verim kalitesi düşecektir. Kar yağması ürünlerde oluşabilecek hastalıkları yok eder. Buğday gelişimini kar altında daha iyi tamamlar. Bol yağan kar hem bir örtü yani yorgan görevini yapacak. Bu sayede buğdayda kar altında gelişimini daha iyi sürdürecektir. Ayrıca kar yağışı yeraltı sularının çoğalmasına neden olacaktır. Temennimiz inşallah önümüzdeki günler içerisinde bol kar yağar." diye konuştu.

Çiftçilerin ekili tarım alanlarını sigortalatmaları halinde olası afet ve diğer zararlara karşı tedbir almalarının kendilerinin menfaatine olacağını kaydeden Başkan Açıkgöz, şöyle devam etti. "İlimizde sulu tarım az yapılmaktadır. Bu yüzden bölgemizde çiftçilerimiz genelde hububat ürünlerinden arpa ve buğday ekimi yapmaktadır. Mevsimin kurak geçmesi halinde bu ürünlerde başak çıkarmadan yangın diye tabir ettiğimiz durum söz konusu oluyor. ya da dolu yağışlarından dolayı büyük ölçüde ürün kaybı ve zarar meydana geliyor. Bu gibi durumla çiftçilerimizin karşılaşmaması için mutlaka tarım sigortasını yaptırmalarını öneriyoruz. Zaten devletimiz bu konuda çiftçilerimize destek sağlıyor ve sigorta ücretinin bir kısmını da kendisi karşılıyor."Çocuklara Bakıcılık Yapan Genç Kadına, Eniştesi Tecavüz Etti Hadise, Beyazıt Öztürk'le Aşk Yaşadığı İddialarına Son Noktayı Koydu: Eğleniyoruz, Aşk Olsa Söylerim

Osmanbey'de Bir Kişi Raylara Düşerek Can Verdi, Metro Seferleri İptal Edildi