Ysk'ya Seçim Döneminde Özel Kanallara Yaptırım Yetkisini AKP Verdi" - Son Dakika

Ysk'ya Seçim Döneminde Özel Kanallara Yaptırım Yetkisini AKP Verdi"

28.12.2015 12:59
Ysk'ya Seçim Döneminde Özel Kanallara Yaptırım Yetkisini AKP Verdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İsmet Özdal Demirdöğen, seçimlerle ilgili yayınların denetimi ve yaptırım yetkisinin AK Parti tarafından 2003 ve 2010'da çıkarılan yasalarla YSK'ya verildiğini söyledi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İsmet Özdal Demirdöğen, seçimlerle ilgili yayınların denetimi ve yaptırım yetkisinin AK Parti tarafından 2003 ve 2010'da çıkarılan yasalarla YSK'ya verildiğini söyledi. Demirdöğen, referandum, yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı ve iki genel seçimde YSK'nın verdiği cezaların toplanarak sanki yeniymiş gibi sunulduğunu ifade etti.

T24'ten Hazal Özvarış'a konuşan Demirdöğen, RTÜK'te cemaat kanalarının korunduğu yönündeki iddialarla ilgili olarak , "Benim bulunduğum dönemde cemaat kanallarına yönelik bir korumaya hiç tanık olmadım." dedi.

2013 yılında başladığı CHP TBMM Grubu'nda Basın Danışmanlığı görevini bırakarak 3 Eylül 2015'te CHP kontenjanından boşalan RTÜK üyeliğine seçilen Demirdöğen'in, Özvarış'ın bazı sorularına verdiği cevaplar şöyle:

" (…)

- RTÜK'ün 1 Kasım seçimi ertesinde hazırladığı, basında yer alan haberlere göre, sayısı 209'u bulan raporlarda 65 yayın kuruluşu mevzubahisti. 239 cezayla A Haber'in öne çıkma nedeni ne?

- Bu kanala 1 Kasım'la ilgili uygulanan program ve yayın durdurma yaptırımlarının sayısı 99. (1 Kasım seçim dönemi nedeniyle özel radyo ve televizyon kuruluşlara verilen ceza listesi) Seçim döneminde seçimlerle ilgili yayınların denetimi ve yaptırım yetkisi YSK'ya (Yüksek Seçim Kurulu) geçiyor. Seçimin başlangıç tarihinden seçim gününe kadar, YSK seçim sonuçlarının yayınını serbest bırakıncaya kadar. Bu da 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümlerine İlişkin Yasa'ya dayanıyor. Bakmayın şimdi bazılarının "1961'de çıkan yasaya göre ceza veriyorlar" dediklerine, özel televizyonlarla ilgili yetki 2003 ve 2010'da çıkarılan yasalarla YSK'ya verildi; yani bu iktidar döneminde.

"YSK yaptırım uygulamadan önce uyarıyor"

YSK bir televizyon kanalına çokça yaptırım uygulamışsa bunun nedenini sorgulamak gerek. YSK önce yasadaki deyimiyle 'yayıncı kuruluşları' uyarıyor. Eğer siz bir uyarı almışsanız ve YSK da bir yargı kurumu ise o karara uygun davranmanız beklenir. Yargı kararını ciddiye almıyorsanız, bu sonradan verilecek kararlara razı olmanızı gerekmez mi?

1 Kasım seçimlerine ilişkin takvime göre, YSK, 98 televizyonu merkezden denetime aldı. Kuralları bir genelgeyle duyurdu. YSK, kendisi, bazı yayınlarla ilgili ek raporlar istedi. Yurttaşlar, siyasi partiler başvuruda bulununca, YSK, ayrıca izleme raporları düzenlenmesine karar verdi. Sonuçta toplam 216 rapor gönderildi.

"Referandumdan bugüne verilen cezalar toplanarak yeniymiş gibi sunuluyor"

RTÜK'ün bu raporları YSK'ya göndermeme yetkisi yok. Yani hepsini göndermek zorunda. Görüşünüz ne olursa olsun. YSK kendisi karar veriyor. Bir kuruluşa çok fazla yaptırım uygulandığı için adı öne çıktı. Burada bir de fırsatçılık yapıldığını düşünüyorum. Referandum, yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı ve iki genel seçimde YSK'nın verdiği cezalar toplanarak sanki yeniymiş gibi sunuluyor ve rakam büyütülerek tepkinin büyümesine çalışılıyor. Yasayı uyguladığınız için suçlu ilan ediliyorsunuz, ne garip.

(…)

"Cemaat kanallarının korunduğuna hiç tanık olmadım"

- 1) A Haber kararlarında AKP'li üyelerin de olduğunu söylediniz. Cem Küçük de geçen günlerde eski başkan Davut Dursun ve mevcut üye Nurullah Öztürk'ü işaret ederek "RTÜK'ün AKP'li sanılan üyeleri FETÖ kanallarını koruyor" dedi. Sizin gözlemleriniz ne; AKP'li üyeler içinde nasıl bir bölünme var? 2) Bugün AKP'nin dört üyesinin hangileri sizce cemaate yakın? 3) Üst kurul üyeleri dışında kurum içinde bir cemaat baskınlığı gözlemlediniz mi? RTÜK, hükümete yakın kalemlerin iddia ettiği gibi bir "FETÖ karargâhı" mı?

- 15 yıla birlikte damga vuranların iç kavgasında ben taraf değilim. Ve benim bulunduğum dönemde cemaat kanallarına yönelik bir korumaya hiç tanık olmadım. Diğer sorulara yanıt vermeyeceğim(…)

"Gülen kanallarının Digitürk ve Türksat'tan çıkarılmasında mahkeme kararı yok"

- Cem Küçük, Gülen cemaatinin kanallarını RTÜK'ün yayın bandından neden çıkarmadığını sorgularken Digitürk ve Türksat'ın bu kanalları savcı ve hâkim kararıyla çıkardığını yazdı. 14 Ekim 2014'de ise RTÜK, "yargı kararı olmadan savcı talebiyle platformdan çıkardığı" gerekçesiyle Digitürk'e ceza kesti. Ortada bir mahkeme kararı var mıydı, yok muydu?

- RTÜK ne yazık ki kimi kanalların önce platformlardan, sonra da Türksat'tan çıkarılmasında iyi bir sınav veremedi. Yetkisine sahip çıkamadı. Öyle sanıldığı gibi bir platforma da ceza vermedi, veremedi. Bir uyarıyla yetindi, devamında da takipçi olamadı.

Savcılık yazısı bir mahkeme kararı değildir ve bir kişinin ya da kurumun suçlu olduğu anlamına gelmez. Savcınınki iddiadır. Tek sesli bir yayıncılık yapılmasına yönelik uygulamada RTÜK, ne yazık ki cesur davranamadı. Yasaya göre platformlar yayın yapan kuruluşlara karşı ayırım yapamaz. Platform kurma izni veren RTÜK bir ayırımcılık söz konusu olduğunda bunu geri alabilmelidir. Gazeteciler Cemiyeti'nin önceki başkanı değerliOrhan Erinç ağabeyin belirttiği gibi, platformlar bir dağıtıcıdır ve dağıtımın güvence altında olması gerekir. Bunu söylediğinizde sizi de yaftalıyorlar, ama siz bugün sarı öküzün gidişine seyirci kalamazsınız. Kalırsanız yarın bütün muhalif kanalları hakkında soruşturma var gerekçesiyle platformdan da çıkarırlar, uydudan da atarlar.

Özetle, ortada bir mahkeme kararı yok, sadece savcının bir yazısı var, "yürütülmekte olan bir soruşturma" diye başlayan... Başka grupların yöneticileri için de soruşturma yürütüldüğünü, savcıların ne tür iddialarla insanları zindanlara kapattığını unutmayalım. Can Dündar ve Erdem Gül bir savcının iddiası üzerine tutuklandı. Bir başka gazeteci 'heyecanlı' diye özgürlüğü elinden alındı. (…)

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Ysk'ya Seçim Döneminde Özel Kanallara Yaptırım Yetkisini AKP Verdi' - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Fenerbahçe, Bright Osayi-Samuel'in bu sezon forma giymesi için QPR ile anlaştı Erdoğan Bayraktar'dan çok konuşulacak Muharrem İnce paylaşımı! Yeni kurulacak partiye mi katılıyor? 'La Casa de Papel' dizisinin Tokyo'su Ursula Corbero, üstsüz pozlarıyla takipçilerini mest etti Son Dakika: Türkiye'de 23 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 144 kişi vefat etti, 5 bin 856 yeni vaka tespit edildi Güneşli havaları unutun! Kar geri geliyor, hafta boyunca sürecek Alman uzmandan FETÖ'nün "karanlık yapısı" konusunda uyarı: İlluminati tarikatından daha tehlikeli 13 yaşındaki kız çocuğu, kendisini hamile bırakan 14 yaşındaki arkadaşı tarafından öldürüldü 5 çocuğunu öldürüp evi ateşe veren kadın canına kıydı, bıraktığı not tüyler ürpertti