Cumhur İttifakı'nın protokolü paylaşıldı! 4 parti ayrı ayrı listelerle seçime girecek - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Cumhur İttifakı'nın protokolü paylaşıldı! 4 parti ayrı ayrı listelerle seçime girecek

26.03.2023 01:17

Cumhur İttifakı'nın YSK'ya sunduğu seçim protokolü paylaşıldı. Metinde ittifaktaki siyasi partilerin ayrı ayrı aday listeleri verip seçimlere gireceği, ortak Cumhurbaşkanı adaylarının ise Recep Tayyip Erdoğan olduğu belirtildi.

AK Parti'nin YSK Temsilcisi Recep Özel, sosyal medya hesabından "Cumhur İttifakı"nın seçim protokolünü paylaştı. Protokolde, Anayasa'nın 116. maddesine göre Cumhurbaşkanınca yenilenen ve 14 Mayıs 2023'te gerçekleştirilecek 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 12/A maddesi ve bu protokol uyarınca Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Büyük Birlik Partisi (BBP) ve Yeniden Refah Partisinin (Yeniden Refah) "Cumhur İttifakı" ismi altında ittifak oluşturarak katılmaya karar verdikleri belirtildi.

SEÇİMLERE AYRI AYRI GİRECEKLER

AK Parti, MHP, BBP ve Yeniden Refah'ın hükmü şahsiyetlerini muhafaza ederek "Cumhur İttifakı"nın içinde ayrı siyasi partiler olarak seçimlere gireceği ve 2839 sayılı Kanun'un öngördüğü çerçevede ayrı ayrı aday listeleri verecekleri kaydedilen protokolde, "Cumhur İttifakı"nın 14 Mayıs 2023'te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimindeki ortak adayının, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğu ifade edildi.

"YERLİ VE MİLLİ DURUŞUN DOĞAL SONUCU"

Protokolün ekinde "Cumhur İttifakı"nın kuruluşu, ilke ve vizyonunu içeren metin de yer aldı. "Cumhur İttifakı"nın 15 Temmuz 2016'da FETÖ'nün teşebbüs ettiği hain darbe ve işgal hareketi sonrasında Türkiye'nin maruz kaldığı saldırılara karşı yerli ve milli bir duruşun doğal bir sonucu olarak ortaya çıktığına işaret edilen metinde, 15 Temmuz 2016 tarihinin ülke için her bakımdan dönüm noktası ve yeni bir başlangıç olduğu aktarıldı.

"MİLLİ MUTABAKAT, MİLLİ ŞUUR'A DÖNÜŞTÜ"

Yenikapı'da 7 Ağustos 2016'da ortaya çıkan "milli mutabakat"ın, 16 Nisan 2017'deki halk oylamasında milletin iradesiyle kabul edilen hükümet sistemi değişikliğiyle perçinlenerek "milli şuur"a dönüştüğü bildirilen metinde, 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde kurulan "Cumhur İttifakı" ile de milli bekayı esas alan "ahlaki ve siyasi uzlaşma" ile somutlaştığı kaydedildi. Metinde, 24 Haziran 2018 seçiminin, "Cumhur İttifakı"nın zaferiyle sonuçlandığı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Temmuz 2018'de TBMM'de yemin etmesiyle fiilen ve hukuken Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi döneminin başladığı anımsatıldı.

PROTOKOL METNİNDE "AYASOFYA" DETAYI

"Cumhur İttifakı" birlikteliğinde TBMM'nin 27. Döneminde ülkeye ve millete önemli hizmetler yapıldığı, küresel ölçekte yaşanan sıkıntılara, çevre ülkelerdeki ateş çemberine rağmen Türkiye'nin birçok bakımdan pozitif yönlü ayrışan ülkelerden biri olduğu aktarılan metinde, "Cumhur İttifakı" birlikteliğinde yılların beklentisi olan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinin ibadete açılması, Karabağ'ın Ermenistan işgalinden kurtarılması, Kıbrıs'ta kapalı Maraş'ın açılması gibi tarihi nitelikli adımların atıldığı belirtildi.

"BİRÇOK YAPISAL DÜZENLEME GERÇEKLEŞTİRİLDİ"

Türkiye'nin zenginliğine önemli katkı sağlayacak büyük ölçekli ulaştırma ve enerji projelerinin gerçekleştirildiği ve Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın milletle buluşturulmak üzere olduğu kaydedilen metinde, Kovid-19 salgınıyla dünyanın gıpta ettiği bir mücadelenin yürütüldüğü, Türkiye'nin, diplomasinin merkezi olduğu, savunma sanayinde ve terörle mücadelede "destan" yazıldığı, devletin bekası ve milletin refahını temine yönelik politikalar uygulandığı, toplum kesimlerinin beklentisi olan birçok yapısal düzenlemenin gerçekleştirildiği ifade edildi.

"DEPREMLER BÜYÜK YIKIMA NEDEN OLDU"

Türkiye'nin 6 Şubat 2023'te dünyanın en büyük depremlerinden birisiyle karşılaştığı anımsatılan metinde, Kahramanmaraş merkezli asrın felaketi depremlerin binlerce vatandaşın hayatını kaybetmesine ve 11 ili kapsayan geniş bir alanda büyük bir yıkıma sebep olduğuna işaret edildi. Devletin tüm kurumlarıyla deprem anından itibaren bölgede olduğu aktarılan metinde, tüm ihtiyaçların karşılandığı, en önemli ihtiyaç olan kalıcı konutların yapımına hemen başlandığı ve bir yıl içinde de hak sahiplerine teslim edileceği bildirildi.

"ÖNCELİĞİMİZ DEPREMİN YARALARINI SARMAK"

Metinde, "Cumhur İttifakı olarak bu seçime girerken önceliğimiz depremin yaralarını sarmak, yeniden imar ve ihya sürecini tamamlamaktır. Eş zamanlı olarak da tüm afetlere karşı risk yönetimi ve afet yönetimine ilişkin gerekli tedbirleri almak, bu kapsamda mevzuat eksiğini gidermek, teknolojik, beşeri ve kurumsal kapasiteyi artırmak kararlılığındayız." ifadeleri kullanıldı.

"CUMHUR İTTİFAKI DOĞRUNUN TARAFI OLMAYA DEVAM EDECEK"

"Cumhur İttifakı"nın, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma" hedefini yakalama azmiyle milli ve üniter bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türk milletini ilelebet yaşatma iradesi olduğu belirtilen metinde, "Cumhur İttifakı"nın, haklının güvencesi, doğrunun tarafı olmaya, temel hak ve hürriyetlerin eksiksiz yaşanmasının, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün teminatı olmaya devam edeceği kaydedildi.

"TARİHİ BİR BİRLİKTELİK"

"Cumhur İttifakı sadece bir seçim ittifakı olmayıp Türkiye'ye yönelik iç ve dış kaynaklı hasmane girişimler karşısında milli ve ahlaki bir duruş ve bu çerçevede sürdürülecek tarihi bir birlikteliktir. Cumhur İttifakı'nı oluşturan siyasi partiler, kendi hükmi şahsiyetlerini ve özgün siyasi kimliğini muhafaza ederek ittifaka katılmaktadır. Bu ittifak, koltuk ve makam pazarlıkları ya da paylaşımları şeklinde değil temel ilkeler zemininde anlaşma ve hedeflere birlikte yürüme üzerine inşa edilmiştir. Cumhur İttifakı, Türkiye'nin istiklalini ve istikbalini her şeyin üstünde tutan bir anlayışla güçlü ve istikrarlı bir parlamento yapısının oluşturulması, gelecek beş yıl içinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin başta yeni bir Anayasa yapımı olmak üzere bütün kurum ve kurallarıyla yerleşmesini temin etmeyi hedeflemekte, Türkiye'nin yükselişini sürdürerek küresel güç ve 'Lider Ülke' olmasını esas almaktadır."

"KÜRESEL DENGELERİN BELİRLEYİCİSİ OLAN BİR TÜRKİYE"

İttifakın, dünya barışının ve adaletinin teminatı, İslam aleminin ve bütün mazlum milletlerin yegane ümidi olan Türkiye'yi küresel bir güç haline getireceği, 2053 ve 2071 vizyonunun alt yapısını adım adım inşa edeceği belirtilen metinde, şunlar kaydedildi: "Cumhur İttifakı, Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında, güçlü, etkili ve küresel dengelerin belirleyicisi olan bir Türkiye hedefinin de rotasını çizmektedir. 'İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın' anlayışı ile Türkiye için toplumsal mutabakat sağlayacak değerlerin inşasının temeli, 'Türkiye Yüzyılı' vizyonumuzdur.

"MİLLETİMİZİN SAĞDUYUSUNA İNANIYORUZ"

İnanıyoruz ki 14 Mayıs'ta milletimiz tercihini, Türkiye'nin yükselişi için başlatılan atılımların devamından, insan merkezli politikalardan, ülkemizi küresel güç haline getirme ve yüzyılı 'Türkiye Yüzyılı' yapmak iradesinden yana kullanacaktır. Milli politikalarla lider ülke Türkiye'nin inşası için hasbi duygularla kurulmuş Cumhur İttifakı'na desteğini sürdürecektir. Cumhur İttifakı, gücünü, azmini ve kararlılığını aziz milletimizden almaktadır. Cumhur İttifakı'nın yolu açık, Türkiye'nin ufku aydınlıktır. İnşallah Yüzyıl Türkiye'nindir, yüzyılın gücü Türkiye'dir. Milletimizin sağduyusuna inanıyor, ferasetine güveniyoruz. Gayret bizden, tevfik Allah'tandır."

Cumhur İttifakı'nın seçim protokolü paylaşıldı! Dikkat çeken liste detayı
Cumhur İttifakı'nın seçim protokolü paylaşıldı! Dikkat çeken liste detayı
Cumhur İttifakı'nın seçim protokolü paylaşıldı! Dikkat çeken liste detayı
Kaynak: AA
YORUMLAR (5)
  • tahsin keçilioğlu: solun vatana ihanete varan eylemlerinden dolayı sağ ile olan kavgamızı belirli bir süre erteledik. Alparslan Türkeş Cevap Yaz 11 8 Yayından Kaldır
  • Ferdi dayfur: Oyum sana Recep Tayyip Erdoğan koca reis Cevap Yaz 54 20 Yayından Kaldır
  • ayse firik: En kazançlı Afganistan ve Taliban demekki...ne tatlı.... Cevap Yaz 5 14 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Güncel Cumhur İttifakı'nın protokolü paylaşıldı! 4 parti ayrı ayrı listelerle seçime girecek - Son Dakika


Advertisement