Yüce Divan'da 50 Yılda 17 İsim Yargılandı - Son Dakika

Yüce Divan'da 50 Yılda 17 İsim Yargılandı

22.12.2014 14:35

Bugün 4 eski bakan için oylama yapılacak Yüce Divan'da 1964'ten bugüne kadar biri başbakan (Mesut Yılmaz) olmak üzere 16 bakan yargılandı.

Yolsuzlukla suçlanan dört eski bakanın yargılanmak üzere Yüce Divan'a gönderilip gönderilmemesi için yapılacak kritik oylamanın vakti geldi. Meclis Soruşturma Komisyonu'nda Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar için oy kullanılacak.

KOMİSYONDA ÜYE DAĞILIMI

15 kişilik komisyonda dokuz AKP'liye karşılık dört CHP ve bir de MHP'li vekil görev yapıyor. HDP'li üye Bengi Yıldız, Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine yayın yasağı getirilmesine tavır alarak komisyondan çekilmişti.

Mevcut üyeler şunlar:

AK Partili üyeler: Hakkı Köylü (başkan), Yılmaz Tunç (başkan vekili), Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Bilal Uçar, Yusuf Başer, Mustafa Akış, İlknur İnceöz, Ayşe Türkmenoğlu, İsmet Su

CHP'li üyeler: Rıza Türmen, Erdal Aksünger, Haluk Eyidoğan, Namık Havutça

MHP'li üyeler: Mesut Dedeoğlu

SON SÖZÜ MECLİS SÖYLEYECEK

Yüce Divan kararı çıkarsa son sözü genel kurul oylamasıyla Meclis söyleyecek. Genel kuruldaki Yüce Divan oylaması ise gizli oyla yapılacak. Meclis oylamasında Yüce Divan için salt çoğunluk gerekiyor, yani 276 oy. Bu da en az iki AKP'li vekilin Yüce Divan yönünde kullanması demek. Komisyondan Yüce Divan kararı çıkmazsa, genel kurulda oylama yapılmayacak; ancak muhalefet milletvekilleri önerge verebilecek.

Yüce Divan'da 50 Yılda 17 İsim Yargılandı

50 YILDA 17 İSİM YARGILANDI

Yüce Divan'da 1964'ten bugüne kadar bir başbakan ve 16 bakan yarıgılandı. Dokuz beraat, yedi ceza çıktı. Yüce Divan'da ilk yargılananc isim, dönemin ticaret bakanı Mehmet Baydur'du. Baydur beraat etti. Son yargılanan ise Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın'dı. Aydın da Yüce Divan'da beraat etti.

Yüce Divan'lık tek başbakan ise Mesut Yılmaz'dı. Yılmaz hakkındaki karar ertelendi.

Yüce Divan'lık diğer isimler, yaptıkları bakanlıklar ve verilen kararlar şöyle:

- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar (suçlu),

- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı (suçlu),

- Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi (suçlu),

- Bayındırlık Bakanı Selahattin Kılıç (beraat),

- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar (suçlu),

- Bayındırlık ve İskan Bakanı İsmail Safa Giray (beraat),

- Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya (beraat),

- Devlet Bakanı Güneş Taner (erteleme),

- Bayındırlık ve İskan Bakanı Yaşar Topçu (erteleme),

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer (erteleme),

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan (beraat),

- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan (beraat),

- Devlet Bakanı Recep Önal (beraat).

Son Dakika Güncel Yüce Divan'da 50 Yılda 17 İsim Yargılandı - Son Dakika


Son Dakika

Fenerbahçe taraftarından yönetime büyük tepki! Ülker Stadyumu'na çıkarma yapıp pankart astılar Fenerbahçe taraftarından yönetime büyük tepki! Ülker Stadyumu'na çıkarma yapıp pankart astılar Evraklarını motosikletli kuryenin yetiştirdiği Ghezzal, Beşiktaş'ı şampiyon yaptı Evraklarını motosikletli kuryenin yetiştirdiği Ghezzal, Beşiktaş'ı şampiyon yaptı Şampiyon Beşiktaş'tan, Galatasaray ve Fenerbahçe'ye gönderme: Oyun bitti çocuklar, şimdi gerçekler Şampiyon Beşiktaş'tan, Galatasaray ve Fenerbahçe'ye gönderme: Oyun bitti çocuklar, şimdi gerçekler İbrahim Tatlıses'in İbrahim Tatlıses'in "Davul gibi olmuşsun" sözleri sonrası hırs yapan Deniz Seki, iğne ipliğe döndü Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı Vali Yerlikaya ile görüşen yorumcu Rasim Ozan Kütahyalı uyardı: Sakın kapıları zorlamayın, yaptırımları ağır olacak Vali Yerlikaya ile görüşen yorumcu Rasim Ozan Kütahyalı uyardı: Sakın kapıları zorlamayın, yaptırımları ağır olacak AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem: Bakan Soylu büyük bir tehdit altında, onu korumamız lazım AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem: Bakan Soylu büyük bir tehdit altında, onu korumamız lazım Guardiola'yı çıldırtan kare! Ünlü teknik adamın kızı, ezeli rakip futbolcusuyla dudak dudağa yakalandı Guardiola'yı çıldırtan kare! Ünlü teknik adamın kızı, ezeli rakip futbolcusuyla dudak dudağa yakalandı
Advertisement