Yüce Divan'da Görülen Davalar 'Arpa Davası' ile Başladı - Son Dakika

Yüce Divan'da Görülen Davalar 'Arpa Davası' ile Başladı

22.12.2014 17:30
Yüce Divan'da Görülen Davalar 'Arpa Davası' ile Başladı, System.String[]

Meclis Soruşturma Komisyonu'nda yapılacak olan dört eski bakan ile ilgili Yüce Divan oylamasının sonucu merakla beklenirken daha önceki hükümetlerde yer alan birçok bakan da Yüce Divan'da yargılanmıştı.

Meclis Soruşturma Komisyonu'nda yapılacak olan dört eski bakan ile ilgili Yüce Divan oylamasının sonucu merakla beklenirken daha önceki hükümetlerde yer alan birçok bakan da Yüce Divan'da yargılanmıştı.

ARPA DAVASI YÜCE DİVAN'DA

Yüce Divan'da bakanlar ile ilgili görülen davalarda en dikkat çekici olanı ise 1964 yılında dönemin Ticaret Bakanı Mehmet Baydur'a yönelik açılan "Arpa Davası" olduğu görülüyor. Yüce Divan'da Baydur hakkında görülen bu dava ile ilgili olarak beraat kararı verilmişti.

Yüce Divan'da daha önce yargılanan bakanların isimleri ve dava tarihleri, şöyle:

1964 Mehmet Baydur - Ticaret Eski Bakanı (Beraatına karar verildi)

1981 Hilmi İşgüzar - Sosyal Güvenlik Eski Bakanı (5 yıl ağır hapis, 4 yıl 8 ay hapis, 5 milyon 251 bin 600 lira ağır para cezası, memuriyetten temelli yoksun kılınmasına karar verildi)

1981 Tuncay Mataracı - Gümrük ve Tekel Eski Bakanı (36 yıl ağır hapis, 787 milyon 386 bin 166 lira ağır para, memuriyetten temelli yoksun kılınmasına, şoför ehliyetinin 6 yıl süre ile geri alınmasına karar verildi)

1982 Şerafettin Elçi - Bayındırlık Eski Bakanı (2 yıl 4 ay hapis, 4 bin 666 lira ağır para, 14 ay süre ile memuriyetten yoksun kılınmasına, ehliyetnamesinin 2 yıl dört ay süre ile geri alınmasına karar verildi)

1982 Selahittin Kılıç - Bayındırlık Eski Bakanı (Beraatına karar verildi)

1985 İsmail Özdağlar - Devlet Eski Bakanı (2 yıl hapis, 30 bin lira ağır para, 2 yıl süre ile memuriyetten yoksun kılınmasına, yargılama gideri olan 281 bin 410 liranın alınmasına karar verildi)

1993 İsmail Safa Giray - Bayındırlık ve İskan Eski Bakanı (Beraatına karar verildi)

1993 Cengiz Altınkaya - Bayındırlık ve İskan Eski Bakanı (Beraatına karar verildi)

2004 Yaşar Topcu - Bayındırlık ve İskan eski Bakanı (4616 sayılı Yasa'nın 1. maddesinin 4758 sayılı Yasa ile eklenen 4. bend uyarınca davanın kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine karar verildi)

2004 Ahmet Mesut Yılmaz - Eski Başbakan (4616 sayılı Yasa'nın 1. maddesine 4758 sayılı Yasa ile eklenen 4. bend uyarınca davanın kesin Hhükme bağlanmasının ertelenmesine karar verildi)

2004 Güneş Taner - Devlet eski Bakanı (4616 sayılı Yasa'nın 1. maddesine 4758 sayılı Yasa ile eklenen 4. bend uyarınca davanın kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine karar verildi)

2004 Hüsamettin Özkan - Devlet Eski Bakanı ve Başbakan Yardımcısı (Beraatına karar verildi)

2004 Recep Önal - Devlet eski Bakanı (Beraatına karar verildi)

2004 Koray Aydın - Bayındırlık ve İskan Eski Bakanı (Beraatına karar verildi)

2004 Zeki Çakan - Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı (Beraatına karar verildi)

2005 Cumhur Ersümer - Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı (4616 sayılı Yasa'nın 1. maddesinin 4. bendi gereğince davanın kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine karar verildi) - Ankara

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Yüce Divan'da Görülen Davalar 'Arpa Davası' ile Başladı - Son Dakika


Son Dakika

Fenerbahçe taraftarından yönetime büyük tepki! Ülker Stadyumu'na çıkarma yapıp pankart astılar Fenerbahçe taraftarından yönetime büyük tepki! Ülker Stadyumu'na çıkarma yapıp pankart astılar Evraklarını motosikletli kuryenin yetiştirdiği Ghezzal, Beşiktaş'ı şampiyon yaptı Evraklarını motosikletli kuryenin yetiştirdiği Ghezzal, Beşiktaş'ı şampiyon yaptı Şampiyon Beşiktaş'tan, Galatasaray ve Fenerbahçe'ye gönderme: Oyun bitti çocuklar, şimdi gerçekler Şampiyon Beşiktaş'tan, Galatasaray ve Fenerbahçe'ye gönderme: Oyun bitti çocuklar, şimdi gerçekler İbrahim Tatlıses'in İbrahim Tatlıses'in "Davul gibi olmuşsun" sözleri sonrası hırs yapan Deniz Seki, iğne ipliğe döndü Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı Vali Yerlikaya ile görüşen yorumcu Rasim Ozan Kütahyalı uyardı: Sakın kapıları zorlamayın, yaptırımları ağır olacak Vali Yerlikaya ile görüşen yorumcu Rasim Ozan Kütahyalı uyardı: Sakın kapıları zorlamayın, yaptırımları ağır olacak AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem: Bakan Soylu büyük bir tehdit altında, onu korumamız lazım AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem: Bakan Soylu büyük bir tehdit altında, onu korumamız lazım Guardiola'yı çıldırtan kare! Ünlü teknik adamın kızı, ezeli rakip futbolcusuyla dudak dudağa yakalandı Guardiola'yı çıldırtan kare! Ünlü teknik adamın kızı, ezeli rakip futbolcusuyla dudak dudağa yakalandı
Advertisement