Yücel'in Çiçekleri' Belgeselinin Galası Yapıldı - Son Dakika

Yücel'in Çiçekleri' Belgeselinin Galası Yapıldı

İSTANBUL, (DHA – 'YÜCEL'İN Çiçekleri' adlı belgeselin galası Beylikdüzü'nde yapıldı.

İSTANBUL, (DHA – 'YÜCEL'İN Çiçekleri' adlı belgeselin galası Beylikdüzü'nde yapıldı. Galada konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Türkiye'miz adına, Cumhuriyetin o çağdaş ve laik yüzü adına Köy Enstitüleri olayının değerli olduğunu biliyorduk" dedi.


Yönetmenliğini ve senaristliğini Cengiz Özkarabekir'in yaptığı Yücel'in Çiçekleri adlı belgesel seyirciyle buluştu. Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ile Köy Enstitülerini anlatan belgeselin galası Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.


"KÖY ENSTİTÜLERİ OLAYININ DEĞERLİ OLDUĞUNU BİLİYORDUK"


Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, uzun süreli bir çalışmanın neticesini ve galasını hep birlikte yaşadıklarını ifade ederek, "Hepimizin hayatında değerleri bambaşka. Bu sebepten ötürü de Öğretmenler Günü'nü kutluyorum. Türkiye'miz adına, Cumhuriyetin o çağdaş ve laik yüzü adına Köy Enstitüleri olayının değerli olduğunu biliyorduk. Bunu Cengiz Özkarabekir ile çok konuştuk. Sonrasında bu proje ortaya çıktı. Çatalca, Silivri ve Büyükçekmece belediyelerinin çok değerli başkanlarının ilgisiyle proje  sahada olgunlaştı" dedi.


Belgeselin yönetmeni Cengiz Özkarabekir ise Silivri, Çatalca, Büyükçekmece ve Beylikdüzü belediye başkanlarına teşekkür ederek, "Biz belgeseli çekerken o anı gerçekten yaşıyormuşuz gibi hissettik. Herkes çok özverili çalıştı" diye konuştu.


"O KIRIK AŞK HİKAYESİNİN BİR KAHRAMANI HASAN ALİ YÜCEL"


Yücel'in Çiçekleri adlı belgeselde hayatı anlatılan Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in torunu Ali Eronat ise duygu dolu anlar yaşadığını ifade ederek, "Hasan Ali Yücel ile Köy enstitüleri çok kırık bir aşk hikayesi gibidir. O dönem enstitü toplantıları yapıldığında ben 6 yaşındaydım. O zamandan bugüne de Köy Enstitüleri'ni 58'nci kez anıyoruz. 12 Eylül'ün karanlığındaki dönemlerde bile hiç sektirmeden andılar. O kırık aşk hikayesinin bir kahramanı Hasan Ali Yücel, bir kahramanı İsmail Tonguç, bir diğer kahramanları ise köy enstitülü öğretmenlerdir" dedi.


Belgeselde Atatürk'ü Mahir Günşıray, İsmail Hakkı Tonguç'u Muhammed Uzuner, Hasan Ali Yücel'in çocukluğunu Ege Şenoğul, gençliğini Kutay Şahin, yetişkinlik dönemini ise Mehmet Tokat oynadı.

YORUMLAR

Son Dakika

07:49 İmamoğlu'ndan Ayasofya yorumu: Hem maddi hem manevi zenginlik katacaksa sonuna kadar arkasındayım 07:37 Aylardır Dominik'te olan Survivor yarışmacıları virüsten korunmak için maske taktı! İlk tepki Cemal Can'dan geldi 07:37 Yerli otomobil ilgiyi artırdı, Alman mühendislik devi Türkiye'ye geldi! 07:30 Ayasofya'nın ibadete açılması sonrası Yunanistan'da Türk ürünleri için boykot çağrısı yapıldı 00:35 Survivor'da büyük final öncesi adaya veda eden isim Berkan oldu 00:16 Rıdvan Dilmen'den 3 büyükler için çarpıcı itiraf: Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yine yardım istemişler 23:19 Bakan Koca, bir kez daha uyardı: Bir hafta sonrasının vaka tablosu bugünden hazırlanıyor 22:30 İspanyol basını, Galatasaray'ın Arda Turan ile 1+1 yıllığına anlaştığını yazdı 22:09 Davutoğlu'ndan Ayasofya yorumu: Hıristiyanın da manevi haz alabileceği şekilde mekan düzenlemesi doğru olur 21:01 Demet Akalın'ı dinlemeye giden Alişan, gelen hesap karşısında şaşkına döndü 20:05 Hatayspor'un şampiyonluğu kentte büyük bir coşkuyla kutlandı 19:43 Üst üste 3. sezonda çalıştırdığı takımı Süper Lig'e çıkaran Mehmet Altıparmak, kırılması güç bir rekora imza attı 19:13 Bülent Serttaş'a hayranı sahnede 10 bin dolarlık yüzük hediye etti 17:33 Eşi ve kayınvalidesini öldürerek kaçan zanlı ile ilgili ilginç detaylar ortaya çıktı 16:47 Karacabey Belediyespor takım otobüsü şoförü, sokak ortasında 15 kez bıçaklanarak öldürüldü