Yücel'in Çiçekleri' Belgeselinin Galası Yapıldı - Son Dakika

Yücel'in Çiçekleri' Belgeselinin Galası Yapıldı

24.11.2018 12:00
Yücel'in Çiçekleri' Belgeselinin Galası Yapıldı, System.String[]

İSTANBUL, (DHA – 'YÜCEL'İN Çiçekleri' adlı belgeselin galası Beylikdüzü'nde yapıldı.

İSTANBUL, (DHA – 'YÜCEL'İN Çiçekleri' adlı belgeselin galası Beylikdüzü'nde yapıldı. Galada konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, " Türkiye'miz adına, Cumhuriyetin o çağdaş ve laik yüzü adına Köy Enstitüleri olayının değerli olduğunu biliyorduk" dedi.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Cengiz Özkarabekir'in yaptığı Yücel'in Çiçekleri adlı belgesel seyirciyle buluştu. Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ile Köy Enstitülerini anlatan belgeselin galası Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

"KÖY ENSTİTÜLERİ OLAYININ DEĞERLİ OLDUĞUNU BİLİYORDUK"

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, uzun süreli bir çalışmanın neticesini ve galasını hep birlikte yaşadıklarını ifade ederek, "Hepimizin hayatında değerleri bambaşka. Bu sebepten ötürü de Öğretmenler Günü'nü kutluyorum. Türkiye'miz adına, Cumhuriyetin o çağdaş ve laik yüzü adına Köy Enstitüleri olayının değerli olduğunu biliyorduk. Bunu Cengiz Özkarabekir ile çok konuştuk. Sonrasında bu proje ortaya çıktı. Çatalca, Silivri ve Büyükçekmece belediyelerinin çok değerli başkanlarının ilgisiyle proje sahada olgunlaştı" dedi.

Belgeselin yönetmeni Cengiz Özkarabekir ise Silivri, Çatalca, Büyükçekmece ve Beylikdüzü belediye başkanlarına teşekkür ederek, "Biz belgeseli çekerken o anı gerçekten yaşıyormuşuz gibi hissettik. Herkes çok özverili çalıştı" diye konuştu.

"O KIRIK AŞK HİKAYESİNİN BİR KAHRAMANI HASAN ALİ YÜCEL"

Yücel'in Çiçekleri adlı belgeselde hayatı anlatılan Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in torunu Ali Eronat ise duygu dolu anlar yaşadığını ifade ederek, "Hasan Ali Yücel ile Köy enstitüleri çok kırık bir aşk hikayesi gibidir. O dönem enstitü toplantıları yapıldığında ben 6 yaşındaydım. O zamandan bugüne de Köy Enstitüleri'ni 58'nci kez anıyoruz. 12 Eylül'ün karanlığındaki dönemlerde bile hiç sektirmeden andılar. O kırık aşk hikayesinin bir kahramanı Hasan Ali Yücel, bir kahramanı İsmail Tonguç, bir diğer kahramanları ise köy enstitülü öğretmenlerdir" dedi.

Belgeselde Atatürk'ü Mahir Günşıray, İsmail Hakkı Tonguç'u Muhammed Uzuner, Hasan Ali Yücel'in çocukluğunu Ege Şenoğul, gençliğini Kutay Şahin, yetişkinlik dönemini ise Mehmet Tokat oynadı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Yücel'in Çiçekleri' Belgeselinin Galası Yapıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İstanbul'da kar yağışı kaç gün sürecek? Meteoroloji'den son hava durumu tahmini Bakan Koca yeni parti aşılar için müjdeyi verdi! Tarih ve miktar detayları belli oldu WhatsApp 4 yıldır masada olan gizlilik sözleşmesi planıyla ne yapmak istiyor? İşte yanıtı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade diziden ayrılıyor mu? Ettiği küfür başına dert oldu En zenginler listesindeydi! Rothschild ailesinin tek varisi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti Mesut Özil'in Fenerbahçe'den alacağı ücret belli oldu! 3,5 yıllık transferin maliyeti dudak uçuklattı Efsane futbolcu Ronaldinho, müstehcen görüntülerin olduğu klipte oynadı Tutuklanan Savunma Sanayii Başkanlığı casusunun ifadesi ortaya çıktı