Yüksekova'da 2 Bin Kişilik Aşiret Düğünü - Son Dakika

Yüksekova'da 2 Bin Kişilik Aşiret Düğünü

26.08.2013 12:56
Yüksekova'da 2 Bin Kişilik Aşiret Düğünü

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde üç gün üç gece süren aşiret düğününde 2 bin kişi için 11 küçükbaş hayvan kesildi, bir buçuk ton pilav yapıldı.

Yüksekova'da Doski aşiretine mensup işadamı Çetin Altan, Diyarbakırlı Elif Efe ile üç gün üç gece süren dillere destan bir düğünle dünya evine girdi.

Aralarında Servet Kocakaya ve Kürt sanatçı Diyar'ın sahne aldığı aşiret düğününde, kilolarca altının takıldığı gelin, ağırlığı kaldırmadığı için düğününde oturmak zorunda kaldı.

HİÇBİR MASRAFTAN KAÇMADI

Kuruköy mahallesindeki evlerinin bahçesinde düzenlediği kır düğününde hiçbir masraftan kaçınmayan Altan, aralarında Servet Kocakaya, Kürt sanatçı Diyar'ın da bulunduğu 6 sanatçıyı ilçeye getirtti.

Festival havasında geçen düğüne BDP Hakkari Milletvekili Esad Canan'ın yanı sıra 2 bine yakın davetli katıldı. 11 Küçükbaş hayvanın kesildiği düğünde kurulan uzun sofralarda binlerce kişiye aynı anda yemek verilirken, yemekte 1,5 ton pilav yapıldı. 

GELİN ALTINLARIN AĞIRLIĞINI KALDIRAMADI

Yemek sonrası para atma geleneğini Altan'ın istememesi üzerine davetliler, geline takı takma yarışına girdi. Kilolarca altının takıldığı gelin Elif Efe, bu ağırlığı kaldırmadığı için hareket etmekte zorlandı. Düğünleri hakkında gazetecilere açıklama yapan damat Altan, gelenek göreneklere uygun bir düğün yapma kararı aldıklarını, bu nedenle kır düğününü tercih ettiklerini söyledi.

Altan, "Düğünümüz umduğumuzdan çok daha iyi geçti. Düğünümüze çok yoğun bir ilgi vardı. Katılan herkese teşekkür ederim" dedi.

Yemek ve takı merasimi sonrası sanatçıların seslendirdiği Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde davetliler gece geç saatlere kadar halaylar çekip, eğlendi.

İşte o düğünden bir kare

Tilkiyi elleriyle besleyip su verdi Tilkiyi elleriyle besleyip su verdi 'Saklı cennet' Kaval Şelalesi'ne yoğun ilgi 'Saklı cennet' Kaval Şelalesi'ne yoğun ilgi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yüksekova'da 2 Bin Kişilik Aşiret Düğünü - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement
Haberi Paylaş