Yüksekova'da Ölen 2 Kişi Otopsinin Ardından Toprağa Verildi - Son Dakika

Yüksekova'da Ölen 2 Kişi Otopsinin Ardından Toprağa Verildi

7 yıl önce

Yüksekova'da gösterilerin ardından polisle çatışan ve hayatını kaybeden 2 kişinin cenazesi, Van'da yapılan otopsinin ardından Yüksekova'da defnedildi.

Yüksekova'da Ölen 2 Kişi Otopsinin Ardından Toprağa Verildi, System.String[]

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki gösterilerin ardından polise ateş açtığı ve çıkan çatışmada hayatını kaybettiği bildirilen 2 kişinin cenazesi, Van'da yapılan otopsinin ardından Yüksekova'da toprağa verildi.


İlçe merkezinde, terör örgütü üyelerine ait mezarların tahrip edildiği iddiasıyla BDP tarafından dün düzenlenen basın açıklamasından sonra çıkan olaylarda polise ateş açtığı ve çıkan çatışmada hayatını kaybettiği bildirilen Veysel İ. ve Mehmet Reşit İ'nin cenazesi, Van'daki otopsinin ardından hastane morgundan alınarak Hakkari'nin Yüksekova ilçesine getirildi.


Yüksekova'da Eski Kışla mahallesindeki kışla camisindeki cenaze namazının ardından Veysel İ. ile Mehmet Reşit İ'nin cenazesi ilçeye bağlı Akalın köyünde defnedildi.


Van'dan cenazelerle Yüksekova'ya giden BDP Genel Başkanı Demirtaş burada yaptığı konuşmada, "Hükümet bu infazların üzerini örtmeye kalkarsa, 'Yüksekova'da teröristler polisle çatıştı, 2 kişi öldürüldü' yalanına sığınmaya devam ederlerse, unutmasınlar Yüksekova halkı ve bütün Kürt halkı asla ama asla bu barış sürecinize destek vermeyecektir" dedi.


Bugün Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaşayan tüm Kürtlerin ciğerinden bir parçanın koptuğunu söyleyen Demirtaş, "Bu gençleri infaz edip arkasından hikaye anlatanlar, bu halkı suçlayanlar, gençleri terörist ilan edenler asıl suçlu sizlersiniz. Hastanenin acil servisini basıyorsunuz. Acil serviste işkence yapıyorsunuz. Cenazelerimizi yerde sürüklüyorsunuz. Bu halkın lanetinde, öfkesinde boğulacaksınız. Bunlar demokrasiden zerre kadar nasip almamışlar. Ama bunlar peygamberimizden, islamdan ve Allah'tan da  hiç bir şey almamışlar. Şimdi analar ağlamıyor diyenler, Hakkari'ye, Yüksekova'ya baksınlar. Burada analar ağlıyor halen" dedi.


Yaşanan ölümlerle acıların en büyüğünün yine annelerin yüreklerine düştüğünü, ancak mücadelelerine devam edeceklerini ifade eden Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü:


"Böyle bir barış süreci olmaz. Bunun adı barış süreci olmaz. Başkan Apo'ya, şehitlerimize söz vermişiz. ve o sözümüzün gereği yerine gelinceye kadar, mücadeleye devam edeceğiz. Asla boyun eğmeyeceğiz. Şimdi üstünü örtmek için uğraşanlara ben de diyorum ki üstünü örtmeye gücünüz yetmez. Savcılarınızla, polislerinizle dosyayı kapatabilirsiniz ama bu dosya dün netleşti. Sizin yargılamalarınızı beklemiyoruz. Sizin katilleri bulmanızı beklemiyoruz. Gever'in ortasında Türkiye Cumhuriyeti, amca ve yeğenini infaz etmiştir. Ciğerimizden parça kopartmıştır. Hakkari valiliği görüntü yayınlıyor. Silahları varmış diye yalanla konuyu kapatmak ve üstünü kapatmak için Hakkari valisi elinden geleni yapıyor. Bir yandan çıkıp 'olayla ilgili soruşturma devam ediyor' diyor. Sen zaten hükmünü vermişsın vali olarak. Savcıya ve hakime gerek bile kalmamış."


Demirtaş, Başbakana seslendiklerini ve eğer barış istiyorsa çetelerden hesap sorması gerektiğini dile getirdi.


Yüksekova'daki çetelerin savaş çıkarmak için elinden geleni yaptığını öne sürerek çete üyelerinin yargı önüne çıkarılması gerektiğini aktaran Demirtaş, "Dağlar boşalmış, gerillalar çekilmiş, analar barış için ellerini duaya açmış ama senin polisin kar maskesiyle acil servis basıp işkence yapıyor. Bu nasıl bir barış sürecidir. Bunun adı barış süreci olur mu? Şimdi başbakan ve İçişleri Bakanı ne diyecek merak ediyoruz. Biz elele vereceğiz. Her zamanki gibi omuz omuza mücadele etmeye direnmeye devm edeceğiz" diye konuştu.


Demirtaş'ın konuşmasının ardından cenazeyi defnederek ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçen kalabalık, Dağlıca yolu kavşağında güvenlik önlemi alana polise taşla saldırdı. Polisin de tazyikli su ve gazla karşılık vermesi üzerine çıkan olaylarda bir kişi yaralandı.


Cenaze törenine Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Genel Başkanı Sabahat Tuncer, BDP Hakkari Milletvekilleri Adil Zozani, Esat Canan ve BDP Van Milletveki Özdal Üçer katıldı. - Hakkari

Haber Yayın Tarihi: 07.12.2013 06:43 Kaynak: AASon Dakika

Pastane çalışanı, 10 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismardan tutuklandı
Acun'un O Ses Türkiye finalindeki görüntüsü sosyal medyaya damga vurdu SGK; emeklilere, memurlara ve işçilere toplu para iadesi yapacak