Yunan basınındaki analiz Yunanistan'ın Libya politikasını eleştiriyor - Son Dakika

Yunan basınındaki analiz Yunanistan'ın Libya politikasını eleştiriyor

08.12.2022 16:03
Yunan basınındaki analiz Yunanistan'ın Libya politikasını eleştiriyor

Yunan basınında yer alan analiz yazısında, Kiryakos Miçotakis hükümetinin, Türkiye ve Libya arasında imzalanan Mutabakat Muhtırası'nı geçersiz kılmak için gösterdiği çaba yersiz bulunarak eleştirildi.

Yunan basınında yer alan analiz yazısında, Kiryakos Miçotakis hükümetinin, Türkiye ve Libya arasında imzalanan Mutabakat Muhtırası'nı geçersiz kılmak için gösterdiği çaba yersiz bulunarak eleştirildi.

Yunanistan'da yayımlanan To Vima gazetesindeki Yannis Magriotis imzalı analizde, 2019'da Türkiye ve Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına ilişkin Mutabakat Muhtırası'nın, Yunanistan dış politikası ile savunma ve güvenlik politikasında değişikliklere yol açtığı belirtildi.

Türkiye'nin revizyonist bir politika izlediği ileri sürülen analizde, Yunanistan'ın Kıbrıs meselesi ile Türk-Yunan ilişkilerindeki sorunları çözmek ve kendi jeopolitik değerini artırmak yerine "diplomasi sermayesini" Türkiye-Libya mutabakat muhtırasının getirdiklerini geçersiz kılmak için harcaması sorgulandı.

Uluslararası topluma, Yunanistan'ın uluslararası hukuka bağlı olduğunu göstermek için İtalya ile imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasıyla, Korfu Adası'nın kuzeybatısında bulunan ve konum olarak Meis Adası ile benzerlik gösteren Othonoi Adası'nın Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) belirlenmesinde tam etki sahibi olmadığının kabul edildiği ifade edildi.

Yunanistan'ın Mısır ile 2020'de deniz yetki alanlarının kısmi olarak belirlenmesine yönelik imzaladığı anlaşmanın, Türkiye-Libya Mutabakat Muhtırası'nı bertaraf etmeyi amaçladığı kaydedilen analizde, ancak bu şekilde yeni gri bölgeler oluştuğu belirtildi.

Analizde, Yunanistan'da son yıllarda görev yapan hükümetlerin Libya ile ilişkilere gereken önemi vermediği eleştirisi de yapıldı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Ocak Partili Güngör: NATO'yu Türkiye'den çıkaracağız Ocak Partili Güngör: NATO'yu Türkiye'den çıkaracağız MGK Bildirisi: (Yunanistan kışkırtıcı eylemleri) Türkiye'nin milli güvenlik ve menfaatlerini hedef alan herhangi bir oldubittiye müsaade edilmeyeceği... MGK Bildirisi: (Yunanistan kışkırtıcı eylemleri) Türkiye'nin milli güvenlik ve menfaatlerini hedef alan herhangi bir oldubittiye müsaade edilmeyeceği... MGK Bildirisi: '(Yunanistan'ın kışkırtıcı eylemleri )Türkiye'nin milli güvenlik ve menfaatlerini hedef alan herhangi bir oldubittiye müsaade... MGK Bildirisi: '(Yunanistan'ın kışkırtıcı eylemleri )Türkiye'nin milli güvenlik ve menfaatlerini hedef alan herhangi bir oldubittiye müsaade...

Son Dakika Güncel Yunan basınındaki analiz Yunanistan'ın Libya politikasını eleştiriyor - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement