ABD'li heyete Türkiye yalanı! Yunanistan Başbakanı'nda değişen bir şey yok - Son Dakika

ABD'li heyete Türkiye yalanı! Yunanistan Başbakanı'nda değişen bir şey yok

05.10.2022 08:06

ABD'ye yine Türkiye'yi şikayet eden ve iki ilişkilerde gerginliği tırmandıran tarafın kendilerini olmadığını öne süren Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ABD'nin askeri üssü haline gelen Türkiye'nin burnunun dibindeki Dedeağaç'a övgü yağdırdı. Miçotakis'in bu açıklamalarıyla Ankara-Atina arasındaki gerilim tırmanacak gibi görünüyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Atina'da ABD Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşan heyet ile bir araya geldi. Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre, Miçotakis, görüşmede Yunanistan-ABD ilişkilerinin "son derece iyi bir seviyede" olduğunu vurgulayarak iki ülke arasındaki askeri iş birliğinde kaydedilen ilerlemeye dikkati çekti.

"DEDEAĞAÇ ÖNEMLİ BİR MERKEZ HALİNE GELDİ"

Dedeağaç'ın stratejik açıdan büyük bir öneme sahip olduğunu savunan Miçotakis, Yunanistan'ın, Avrupa'ya enerji akışında önemli bir giriş kapısı olmasının yanı sıra Amazon, Microsoft ve Google gibi firmaların yatırımlarıyla data stok ve yönetimi alanında da önemli bir merkez haline geldiğini ileri sürdü.

YUNANİSTAN'IN DİYALOGDAN YANA OLDUĞUNU ÖNE SÜRDÜ

Türkiye'nin ikili ilişkilerde gerginliği tırmandıran söylemlere sahip olduğunu savunarak görüşmede bu iddialara yer veren Miçotakis, Yunanistan'ın uluslararası hukuk ve deniz hukuku temelinde diyalogdan yana olduğunu öne sürdü.

HEYETE TSUNIS DE EŞLİK ETTİ

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Adam Smith'in başkanlık ettiği heyete, ABD'nin Atina Büyükelçisi George Tsunis de eşlik etti.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
ABD'de 1,3 milyar dolarlık 'geleceğin helikopteri' ihalesini Textron's Bell şirketi kazandı ABD'de 1,3 milyar dolarlık 'geleceğin helikopteri' ihalesini Textron's Bell şirketi kazandı ABD ve Avustralya savunma bakanları, Çin'e karşı işbirliğini derinleştirmeyi görüştü ABD ve Avustralya savunma bakanları, Çin'e karşı işbirliğini derinleştirmeyi görüştü ABD'de trafik çevirmesinde bırakılmasını isteyen polis şefi görevinden istifa etti ABD'de trafik çevirmesinde bırakılmasını isteyen polis şefi görevinden istifa etti

Son Dakika Güncel ABD'li heyete Türkiye yalanı! Yunanistan Başbakanı'nda değişen bir şey yok - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement