Yunanistan'da Yılın Son Anketi, 2012'de Yaşanacakları Özetliyor - Son Dakika

Yunanistan'da Yılın Son Anketi, 2012'de Yaşanacakları Özetliyor

01.01.2012 12:56
Yunanistan'da Yılın Son Anketi, 2012'de Yaşanacakları Özetliyor, System.String[]

Yunanistan'da yapılan son kamuoyu yoklaması, bu yıl yapılması beklenen genel seçimler öncesi vatandaşın siyasi partilere sırtını döndüğünü gösterdi.

Yunanistan'da yapılan son kamuoyu yoklaması, bu yıl yapılması beklenen genel seçimler öncesi vatandaşın siyasi partilere sırtını döndüğünü gösterdi. Altı partili bir parlamento aritmetiğine işaret eden anket sonuçlarına göre kararsızlar yüzde 30'luk oranla ilk sırada yer alırken, Yeni Demokrasi yüzde 21,4'le PASOK'a yüzde 9'luk fark atıyor. Papandreu sonrası PASOK liderliği için ise Maliye Bakanı Evangelos Venizelos'un ismi öne çıkıyor.

Güvensizlik, belirsizlik, korku ve öfke getiren ekonomik kriz ile hükümetlerin krizi yönetme şekli, Yunan halkının siyasi sistem ile partilere sırtını dönmesiyle sonuçlandı. To Vima gazetesinin Kapa Reaserch şirketine yaptırdığı 2011'in son anketine göre "kararsızlar" yüzde 29,5'lik oranla birinci sırada yer alırken, siyasi partilerin aldıkları oy oranları ise şöyle oldu: Muhafazakar Yeni Demokrasi (YDP) 21,4, sosyalist PASOK 12,6, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) 9,3, Sol Koalisyon (Siriza) 6,2, aşırı sağcı LAOS 5,3, Demokrat Sol 5.

Bu sonuçlara göre Yunanistan'da alışılagelen tek parti iktidarları dönemi sona ererken, nisan ayında yapılması beklenen seçimlerde yüzde 3 barajını geçen 6 partinin parlamentoya girmesi bekleniyor. Tek partinin iktidar olamaması durumunda halkın yüzde 40,1, şimdiki teknotrat Başbakan Lukas Papadimos'un görevine devam etmesini destekliyor.

SEÇİMLER NİSAN'DA YAPILSIN

"Genel Seçimler ne zaman yapılmalı?" sorusuna katılımcıların yüzde 56,2'si nisan ayında yapılmalı derken, yüzde 37,7'si ise normal zamanında yani 2013 yılında sandık başına gidilmesi gerektiğini vurguluyor.

EN AZ POPÜLER LİDER PAPANDREU

En popüler liderler sıralamasında yüzde 66'ık oranla koalisyon hükümetinin Başbakan'ı Lukas Papadimos birinci sırada yer alırken, Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Fotis Kuvelis yüzde 51,4 ile onu izliyor. Hükümetin ikinci büyük ortağı YDP lideri Antonis Samaras yüzde 35, Siriza lideri Aleksis Çipras yüzde 30,6, KKE lideri Aleka Papariga yüzde 26, LAOS lideri Yorgos Karacaferis yüzde 22, DİSİ lideri Dora Bakoyanni yüzde 21 ve son sırada ise eski başbakan ve PASOK lideri Yorgo Papandreu yüzde 18,8 ile sıralanıyor.

VENİZELOS PASOK LİDERİ GİBİ

Ekonomik krize bağlı olarak iç ve dış baskılar sebebiyle 2 yıllık başbakanlık görevini bırakmak zorunda kalan Papandreu, parti içerisinden gelen yoğun talep üzerine PASOK liderliğinden de ayrılmaya hazırlanıyor. Papandreu'nun ocak ayı içerisinde nihai kararını vermesi bekleniyor. Papandreu sonrası süreçte PASOK'un gireceği ilk seçimlerde halkın yüzde 29,8'i şimdiki Maliye Bakanı Evangelos Venizelos'a, yüzde 27,4'ü ise şimdiki Sağlık Bakanı Andreas Loverdos'a oy kullanacağını ifade ediyor.

EURO İÇİN HER ŞEYİ YAPIN

Katılımcıların yüzde 77,2'si ise Yunanistan'ın Euro para biriminde kalması için ülkeyi yönetenlerin parti çıkarlarını bir yana bırakarak gerekli bütün koşulları hayata geçirmesini istiyor.

Bin 4 kişinin katıldığı anket, 28 ve 29 Aralık tarihlerinde telefonla söyleşi yöntemiyle yapıldı.

Yunanistan'da Yılın Son Anketi, 2012'de Yaşanacakları Özetliyor
Yunanistan'da Yılın Son Anketi, 2012'de Yaşanacakları Özetliyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Yunanistan'da Yılın Son Anketi, 2012'de Yaşanacakları Özetliyor - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Ankaragücü Başkanı Fatih Mert: Galatasaray maçına çıkacağız Son Dakika: Türkiye'de 29 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 72 kişi vefat etti, 2319 yeni vaka tespit edildi Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici ABD'li model Kendall Jenner, bikinili pozlarını paylaştı Yapay zekalı kameralar, hakemin keliyle topu karıştırınca gol ekrana yansımadı Irmak Ünal koronaya yakalandığını açıkladı, herkes videodaki derin dekolteye takıldı Son Dakika! Putin: Karabağ görüşmelerinde Türkiye dahil birçok ülke yer almalı