Son Dakika Haberleri: Yunanistan`ın 3 Yıllık Ekonomik Kurtarma Programı Sona Erdi

Yunanistan`ın 3 Yıllık Ekonomik Kurtarma Programı Sona Erdi

3 ay önce

Uzun yıllardır adı "ekonomik kriz" ile birlikte anılan Yunanistan 3 yıllık ekonomik kurtarma programını başarıyla tamamladı. Avrupa İstikrar Mekanizmasından yapılan açıklamada, "2010 başından bu yana ilk kez Yunanistan kendi ayakları üzerinde durabilir" denildi.

Euro bölgesinin kurtarma fonu olan Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM), Yunanistan'ın, içine düştüğü borç krizinin sürekli etkileriyle mücadelesine yardımcı olmak için Ağustos 2015'te kabul edilen üç yıllık kurtarma programından başarıyla çıktığını açıkladı. ESM yönetim kurulu başkanı Mario Centeno, "2010 başından bu yana ilk kez Yunanistan kendi ayakları üzerinde durabilir" dedi.

"YUNANİSTAN AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLİR"

ESM yönetim kurulu başkanı Mario Centeno bugün yaptığı yazılı açıklamda, "Bugün ESM programını, bundan sonra ek kurtarma programlarına başvurmadan, güvenle sonuçlandırabiliriz. 2010 başından bu yana ilk kez Yunanistan kendi ayakları üzerinde durabilir" dedi.

"AVRUPALI ORTAKLARIN KREDİ VERME DESTEĞİYLE MÜMKÜN OLDU"

Centeno, "Bu Yunan halkının olağanüstü çabaları, mevcut Yunan hükümeti ile iyi bir işbirliği ve Avrupalı ortakların kredi verme ve borç silme yollarıyla sağladığı destek sayesinde mümkün oldu" dedi.

"ÜÇ YIL BOYUNCA 61.9 MİLYAR EURO HARCANDI"

ESM, Yunanistan'da makroekonomik uyum ve bankaların yeniden sermayelendirilmesini desteklemek amacıyla üç yıl boyunca 61.9 milyar euro harcadı.

Fon, program kapsamında Atina'ya verilecek olan 24.1 milyar euroya artık gerek kalmadığını bildirdi.

(Kaynak: Reuters)
ABD Basınından Kaşıkçı İddiası: CIA, Öldürülmesi Emrini Muhammed Bin Selman'ın Verdiği Sonucuna Ulaştı Trump, FETÖ'nün İadesi İçin Kurmaylarına Talimat Verdi, CIA Üçüncü Bir Ülke Arıyor

Fatih Altaylı, "Kusura Bakmasın Yayınlıyorum" Deyip Mansur Yavaş'ın Mesajını Paylaştı