Son Dakika Haberleri: 15 Temmuz'dan Sonra İstenen "Yurt Dışına Çıkabilir" Belgesi Artık İstenmeyecek

15 Temmuz'dan Sonra İstenen "Yurt Dışına Çıkabilir" Belgesi Artık İstenmeyecek

5 gün önce

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yurt dışına çıkış yapacak vatandaşların bağlı oldukları kurumlardan "Yurt dışına çıkabilir" yazısı almaları isteniyordu. 15 Kasım'dan itibaren artık belge istenmeyecek.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ Terör örgütü üyelerinin yurtdışına kaçmalarını önlemek için, yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşların bağlı oldukları kurumlardan "Yurtdışına çıkabilir" yazısı almaları isteniyordu. Hususi ve hizmet damgalı pasaportları ile yurt dışına çıkmak isteyen memurlar ve nüfus cüzdanları ile  KKTC ve  Gürcistan'a gitmek isteyen vatandaşlar bağlı bulundukları kurumdan belge alarak yurtdışına çıkabiliyordu. Bu özellikteki yolcular biniş bankosundan aldıkları biniş kartları ile polisin kurduğu stantlara gelerek yazılarını ibraz ettirmeden yurtdışına çıkamıyordu.

15 KASIM'DAN İTİBAREN BELGE İSTENMEYECEK

Sınır kapılarına gönderilen genelge doğrultusunda 15 Kasım'dan itibaren kamu görevlilerinden belge istenmeyeceği duyuruldu. Kararı duyan vatandaşlar uygulamadan memnun olduklarını söyledi.

Tekrar tekrar evrak almak zorunda kaldıklarını söyleyen Faik Helvacıoğlu, "Ayın 15'inde kalkması tabi ki bizim için iyi oldu. Özellikle yurtdışı uçuşlarımızda bir saat önceden gelip, çıkışımızı almak zorunda kalıyoruz. Bir saat kazanmış olduk. Memnunuz. Ayın 15'inden sonra daha rahat giriş çıkış yapacağız. Ben birde ticaretle uğraştığım için benim için önemliydi kalkması. Her seferinde tekrar tekrar evrak almak zorunda kalıyorduk. Mutluyuz" dedi.

HAVALİMANINA YAZI GÖNDERİLDİ

Belge istenmesinin kaldırılmasının herkes için iyi olduğunu söyleyen Serhat Bozer, "Ben  Gürcistan'a çıkıyorum ama tabii bunu bilmiyordum  Gürcistan'a çıkarken de belge isteniyormuş. Dolayısı ile kalkması hepimiz açısından prosedür gereği bir kolaylık sağlayacağını düşünüyorum" diye konuştu. Öte yandan, kararın 15 Kasım'da uygulanması için  Atatürk Havalimanı'na yazı gönderildi.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Protokol İmzalandı! İkinci El Araçta Kilometre Oyununa Son Merkez Bankası, TL Uzlaşmalı Dolar Satışına Başlıyor
Limonata, Gazoz ve Meyve Suyuna ÖTV Geldi Sabiha Gökçen Havalimanından Uzun Uçuş Müjdesi