Yurt dışında Cumhurbaşkanı seçimi - - Son Dakika

Yurt dışında Cumhurbaşkanı seçimi -

31.07.2014 21:30

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Külünk, "Randevu sistemi kaldırılmalı. Vatandaşlarımız cumartesi pazar gelip rahatlıkla oyunu kullanmalıdır.

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Külünk, "Randevu sistemi kaldırılmalı. Vatandaşlarımız cumartesi pazar gelip rahatlıkla oyunu kullanmalıdır. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), vatandaşın anayasal hakkını randevu siteminin teknik özelliklerine kurban etmemelidir'' dedi.

Külünk, Berlin Olimpiyat Stadı'nın önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa'daki Türk vatandaşlarının 50 yılı aşan göç tarihinde seçme hakkını bugüne kadar sadece sınır kapısı ve havalimanlarında kullanabildiğini hatırlattı.

AK Parti iktidarı döneminde yurt dışındaki Türklerin yaşadıkları yerde oy kullanma hakkı elde ettiğine işaret eden Külük, bugün yurt dışındaki vatandaşlar için son derece önemli bir ana şahitlik ettiklerini bildirdi.

Seçimde uygulanan randevu sisteminden dolayı büyük sorunların yaşandığını ifade eden Külünk, "Randevu sistemi diye bir kavramla teknik olarak oy kullanmanın bu derece zorlaştırıcı hale getirilmesinden dolayı açıkçası Avrupalı Türkler öfkeli'' diye konuştu.

Bazı vatandaşlara oturdukları kentten yüzlerce kilometre uzaktaki seçim merkezinde randevu verildiğini vurgulayan Külünk, Berlin'de oturana Frankfurt'ta, Mannheim'da yaşayana Berlin'de randevu verildiğini dile getirdi.

Vatandaşa ısrarla "Randevu alacaksınız" denmesini anlayamadıklarını dile getiren Külünk, şöyle devam etti:

"SEÇSİS' sitemi Avrupalı Türklerin oy kullanmasını kolaylaştırmamıştır. 'SEÇSİS' sitemi Avrupalı Türklerin oy kullanmasını zorlaştırmıştır. Vatandaşımızın oy kullanma konforu düşünülerek bu yapıldı. Şimdi konforun ötesinde vatandaşımıza bir randevu siteminin teknik boyutu nedeniyle eziyet ediyoruz. İkincisi oy kullanma bölgelerinin uzaklığından eziyet ediyoruz. Oysa randevu sistemi bu şekilde olmamalıydı. Yani vatandaşımız oy kullanma bölgelerine gelmeli, sırasına girmeliydi. Gerekirse kapılarda masalarda kendilerine sıra verilmeli sistemden.''

YSK'nın vatandaşın tepkisine ve talebine duyarsız kalmasını da anlayamadığını belirten Külünk, randevu sisteminin kaldırılmasını istedi.

''Önümüzde cumartesi pazar var. Randevu sistemi kaldırılmalı. Vatandaş cumartesi pazar gelip rahatlıkla oyunu kullanmalıdır. YSK vatandaşın anayasal hakkını randevu siteminin teknik özelliklerine kurban etmemelidir'' diyen Külünk, şöyle konuştu:

"YSK, bu büyük yanlıştan bu büyük eksiklikten, anayasal hakkını engelleyici bu eksiklikten dönmeli. Önümüzdeki cumartesi pazar günleri randevusu olmayan vatandaşlara da randevusunu almamış, geciktirmiş vatandaşlarımızın oy kullanmasının önündeki engeli kaldırmalı, vatandaşım cumartesi pazar oyunu kullanabilmelidir.''

Tahmini olarak yurt dışında yaşayan vatandaşların yüzde 60'ının Türkiye'de tatilde olduğunu belirten Külünk, gurbetçilerin sandığa ilgisini açıklanan rakamlardan gördüklerini, bunun da heyecan verici olduğunu ifade etti.

Seçim merkezlerine basın mensuplarının alınmamasına ilişkin bir soru üzerine Külük, bunun seçim kurulunun başındakilerin takdiri olduğunu, kendisinin basın mensuplarının çalışmasının engellenmemesini tercih ettiğini kaydetti.

- "Vatandaşlarımız zorluk çekiyor"

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Berlin Başkanı Sinan Kaplan ise yurt dışında yaşayanların ilk kez seçme hakkını kullandığını belirterek, bugünün kendileri için bayram olduğunu vurguladı.

Randevu sisteminden kaynaklanan sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Kaplan, "Vatandaşlarımız zorluk çekiyorlar ve bu konuyla ilgili değişikliklerin yapılmasını talep ediyorlar. Bu şikayetleri Türkiye'ye ileteceğiz" diye konuştu.

Berlin'deki Türk vatandaşlarının yarısının izinde olduğunu hatırlatan Kaplan, "Oy kullanma konusunda Berlin bölgesinde herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadık. Çok rahatlıkla Olimpiyat Stadında oy kullanılabiliyor. Problem yok, şu an itibariyla her şey yolunda gidiyor" ifadelerini kullandı.

- "Tarihi bir gün yaşanıyor"

CHP Berlin Birliği Başkanı Ekrem Özdemir de yıllarca Almanya'da yaşayanların Türkiye'deki seçimlerde oy kullanabilmesi için mücadele ettiklerini, bugün bunun gerçekleşmiş olmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

"Tarihi bir gün yaşanıyor. Türkiye'nin göç tarihinin ellinci yılında ilk kez bulundukları ülkelerde oy kullnarak siyasete yön verebilecekler" diyen Özdemir, "Biz, bir ilk yaşarken, Türkiye de bir ilk yaşıyor. Türkiye Cumhurbaşkanı'nı halk seçiyor. Bu anlamda bu seçim tarihi bir anlam taşıyor" ifadelerini kullandı.

-AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Külünk

Çorum Belediyesi'nde anahtar teslim töreni Çorum Belediyesi'nde anahtar teslim töreni Türkiye'nin 81 olan il sayısı 100'e çıkacak! Bitlis'in Ahlat ilçesinin de il statüsüne yükselecek Türkiye'nin 81 olan il sayısı 100'e çıkacak! Bitlis'in Ahlat ilçesinin de il statüsüne yükselecek Adalet Bakanı Bozdağ, AK Parti Ağrı Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu: (2) Adalet Bakanı Bozdağ, AK Parti Ağrı Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu: (2)
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yurt dışında Cumhurbaşkanı seçimi - - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement