Yurtdışındaki Filistinliler Halk Kongresi'nden BAE ve Bahreyn'in İsrail'le normalleşmesine "utanç... - Son Dakika

Yurtdışındaki Filistinliler Halk Kongresi'nden BAE ve Bahreyn'in İsrail'le normalleşmesine "utanç...

Yurtdışındaki Filistinliler Halk Kongresi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmaları imzalamasına tepki göstererek, bunu "utanç ve zillet anlaşması" olarak nitelendirdi.

Yurtdışındaki Filistinliler Halk Kongresi'nden BAE ve Bahreyn'in İsrail'le normalleşmesine

Yurtdışındaki Filistinliler Halk Kongresi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmaları imzalamasına tepki göstererek, bunu "utanç ve zillet anlaşması" olarak nitelendirdi.

Kongrenin Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamada, BAE ve Bahreynli yöneticilerin İsrail'in "savaş suçlusu" Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya boyun eğdiği ve dün akşam Beyaz Saray'da bir "utanç ve zillet anlaşmasının" imza törene tanıklık edildiği belirtildi.

Söz konusu anlaşmanın Arap aleminin en kutsal davasındaki rolünden karşılıksız vazgeçtiği anlamına geldiği kaydedilen açıklamada, anlaşmaya imza atanların kendi halklarını temsil etmediği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca işgalcileri hezimete uğratmak, "Yüzyılın Anlaşması" ve İsrail'in Filistin topraklarını "ilhak" planı ile dün Beyaz Saray'da imzalanan normalleşme anlaşmalarını etkisiz kılmak için "sivil itaatsizliğin, ayaklanmanın ve direnişin tırmandırılması" çağrısında bulunuldu.

İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında varılan normalleşme anlaşması

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos'ta İsrail ile BAE'nin, 11 Eylül'de de İsrail ile Bahreyn'in "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

1979'da Mısır'ın, 1994'te Ürdün'ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi BAE, dördüncü Arap ülkesi ise Bahreyn oldu.

İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında varılan "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik söz konusu anlaşmalar, dün Beyaz Saray'da Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun da katılımıyla imzalandı. İmza törenine, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani katıldı.

Haber Yayın Tarihi: 16.09.2020 17:03 - Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yurtdışındaki Filistinliler Halk Kongresi'nden BAE ve Bahreyn'in İsrail'le normalleşmesine 'utanç... - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Azerbaycan'dan ağır darbe yiyen Ermenistan'dan Türkiye'ye küstah suçlama: Asker ve F-16 ile yardım ediyorlar Son Dakika: Meclis'ten Ermenistan'a ortak tepki: Türkiye, Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edecektir Komşusunun eşinden çocuk yapan Cengiz K.'nın 2 yıl önceki skandal paylaşımı ortaya çıktı Dağlık Karabağ'ı ziyaret eden Ermenistan Savunma Bakanı Davit Tonoyan'ın endişeli tavırları dikkatlerden kaçmadı Ermenistan, cepheden kaçan askerlerine karşı silah kullanma emri verdi Marmara ve Karadeniz bölgesinde yaşayanlar ciddi risk altında! Ölümcül sinek için aşı çalışmaları başladı Kuzenlerin 'kız kaçırma' kavgası kanlı bitti İngiltere'nin ilk eşcinsel çifti bebek sahibi oldu