Yurtta Kış - Son Dakika

Yurtta Kış

19.01.2012 12:20
Yurtta Kış, System.String[]

Sivas, Elazığ, Malatya ve Tokat'ta kar yağışı nedeniyle toplam 559 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi.

Sivas, Elazığ, Malatya ve Tokat'ta kar yağışı nedeniyle toplam 559 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi.

Sivas Kriz Merkezi'nden alınan bilgiye göre, kar yağışı nedeniyle kent merkezi ve ilçelere bağlı 356 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdare ekipleri, kapalı olan yolları açmak için çalışmalarını sürdürüyor. Olumsuz hava şartları nedeniyle toplam 17 köye de elektrik verilemediği, 16 yerleşim yerinin de telefon hatlarının arızalı olduğu bildirildi.

Mursal il yolu ayrım-Divriği-Arapkir Devlet yolu, (Suşehri-Refahiye) ayrım- İmranlı il yolu, Suşehri-Şerefiye-Zara il yolu, (Suşehri-Refahiye) ayrım-İmranlı il yolunun da ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.

Merkez Akören, Serpincik, İnceyol, İnceağa, Yeniapardı, Eskiapardı, Yenikızılcakışla, Menşurlu köylerinde taşımalı eğitim yapılamadığı, Akıncılar, Yıldızeli, Altınyayla, Zara'da 1 gün, Kangal, Suşehri, Koyulhisar'da da 2 gün taşımalı eğitime ara verildiği kaydedildi.

Bu arada Sivas'ta soğuk hava da etkili oluyor. En düşük sıcaklığın eksi 21 derece olduğu kentte, belediye ekipleri cadde ve sokaklarda kar yağışının ardından oluşan buz kütlelerini temizlemek için çalışma yapıyor.

Soğuk havanın etkisiyle Kızılırmak'ın bazı bölümleri ile aralarında Gölova Baraj Gölünün de bulunduğu kentteki göl ve göletler de buz tuttu.

-Elazığ-

Elazığ'da da kar yağışı nedeniyle 95 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'nden alınan bilgiye göre, kentte gece saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası 95 köy yolunun kapandığı bildirildi. Yetkililer kapalı yollarda ekiplerin çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini ve öncelikli olarak sağlık sorunlarıyla ilgili ihbar gelen köylere öncelik verdiklerini ifade etti.

Elazığ Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının gece ve yarın sabah da ara ara etkisini göstereceğini, daha sonra ise yağış beklenmediğini bildirdi. Kentte bu gece en düşük hava sıcaklığının eksi 7 olarak beklendiği belirtildi.

-Malatya-

Malatya'da da 10'u merkeze, 16'sı Akçadağ'a, 5'i Arapgir'e, 1'i Arguvan'a, 4'ü Darende'ye, 4'ü Doğanşehir'e, 3'ü Doğanyol'a, 10'u Hekimhan'a, 9'u Kale'ye, 3'ü Kuluncak'a, 27'si Pütürge'ye, 2'si Yazıhan'a, 4'ü Yeşilyurt'a olmak üzere 98 köy yolunun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandığı belirtildi.

İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

-Tokat-

Tokat'ta gece saatlerinde hava sıcaklığının sıfırın altında 15 dereceye kadar düşmesi sonucu Yeşilırmak'ın bazı bölümleri kısmen buz tuttu. Kentte soğuk nedeniyle bazı vatandaşların araçlarını çalıştırmakta zorluk çektiği görüldü.

Tokat Meteoroloji Bölge Müdürü Muharrem Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte soğuk havanın hakim olduğunu ifade etti.

Soğuk havanın etkisini sürdüreceğini belirten Şahin, "Bu gece en düşük hava sıcaklığımız sıfırın altında 15 derece oldu. Perşembeyi cumaya bağlayan gecede ise sıcaklığın sıfırın altında 19 derece olmasını bekliyoruz. 2008 yılında sıfırın altında 18 derece hava sıcaklığı olmuştu. 4 yıl aradan sonra sıcakların bu kadar düştüğünü görüyoruz" diye konuştu.

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Elibol, yaptığı açıklamada, "Dün itibariyle ulaşıma kapalı olan 28 köy yolumuzdan 18'i ulaşıma açıldı. Geriye kalan 10 köy yolumuzu ulaşıma açmak için ekiplerimiz çalışıyor. Bu akşama kadar ulaşıma kapalı olan köy yolumuz kalamayacak" dedi.

- MALATYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Yurtta Kış - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı Meteoroloji, 57 ile sağanak yağış uyarısında bulundu "Türk burgeri değil Yunan burgeri satacağız" diyen Suudi şirket, Türkiye'de sektör lideri çıktı SİHA'lara direnemeyen Ermenistan'dan PKK taktiği! Hedef şaşırtmak için mevzilere cansız manken yerleştirdiler İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat artan Muğla'da arazi fiyatları dörde katlandı