Yusuf Atılgan'ın Kitapları Yeniden Basıldı - Son Dakika

Yusuf Atılgan'ın Kitapları Yeniden Basıldı

21.09.2017 11:46
Yusuf Atılgan'ın Kitapları Yeniden Basıldı, System.String[]

Roman ve öykü yazarı Yusuf Atılgan'ın kitapları yeniden basılarak okuyucuyla buluştu.

Roman ve öykü yazarı Yusuf Atılgan'ın kitapları yeniden basılarak okuyucuyla buluştu.

Yazarın, kapakları da yeniden tasarlanan kitapları Can Yayınları, çocuklar için yazdığı öyküler de Can Çocuk etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Gençlik yıllarında yazdığı öyküleriyle Tercüman gazetesinin açtığı yarışmada ödül kazanan Atılgan, daha sonra öykülerini edebiyat dergilerinde yayımlattı. Tek öykü kitabı "Bodur Minareden Öte"yi 1960 yılında çıkaran yazarın bütün öyküleri ilk kez 1992'de "Eylemci" adıyla basıldı. Yazarın ilk kez 2000'de "Bütün Öyküleri" adıyla yayımlanan kitabı yeniden basılan eserleri arasında yer aldı.

Atılgan'ın yenilenen ve yayımlandığı günden bu yana Türk edebiyatının en çok konuşulan romanlarından biri olan "Aylak Adam", entelektüel sorunlara dikkati çekiyor.

Yazarın en bilinen ve bir "memleket portresi" çizen eseri "Anayurt Oteli", yeni tasarımıyla kitapseverlerle buluştu. Romanın kahramanı "Zebercet" üzerinden ilerleyen kitap, sinemaya da uyarlanarak 1986'da beyazperdeye yansıdı.

Yusuf Atılgan'ın yeniden basılan bir diğer kitabı "Canistan", yazarın tamamlamadan bıraktığı üçüncü romanı. Ölümünden çok sonra, ilk kez 2000 yılında yayımlanan ve konusu Manisa'da geçen kitap, okuyucuyu Anadolu'nun işgal edildiği, direniş çetelerinin kurulduğu yıllara götürüyor.

Yazarın ilk kez 1981'de yayımladığı çocuk kitabı "Ekmek Elden Süt Memeden" de 36 yıl sonra tekrar basıldı. Kitap "Korkut'a Masal" ve "Ceren'e Masal" adlı iki bölümden oluşuyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Yusuf Atılgan'ın Kitapları Yeniden Basıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Aliyev: Eğer Azerbaycan'a dış müdahale olursa, Türk F-16'larını semada göreceksiniz Son Dakika! Aliyev, Ermenistan'a silah gönderen ülkelere yüklendi: Listesi bende var, ateşkes isteyen niye silah gönderir? Kim Milyoner Olmak İster'den 125 bin TL kazanan Hikmet Karakurt, kardeşine verdiği sözü tuttu Altın gibi sürekli yükseliyor! Ihlamurun kilosu 220 lira oldu, vatandaş gramla satın alıyor Son dakika: Altının gram fiyatı 493 lira ile rekor tazeledi Yarı çıplak haldeki genç, 5. kattan böyle düştü Vicdansızların sıpaya yaptığı işkence cezasız kalmadı Dedesi yaşındaki adamın istismar ettiği küçük kız: Özel bölgemi kıyafetimin üstünden elledi