Yusuf İslam'dan Soma Madencileri İçin Taziye Mesajı - Son Dakika

Yusuf İslam'dan Soma Madencileri İçin Taziye Mesajı

20.05.2014 10:16

Ünlü İngiliz şarkıcı Yusuf İslam, maden şehitleri için, "Onlar kara tünellerden Allah'ın rahmetine ve cennet bahçesine geçiş yaptılar." dedi.

Cat Stevens olan ismini, Müslüman olduktan sonra değiştiren ünlü İngiliz Müslüman sanatçı Yusuf İslam, Soma'daki maden kazasında vefat eden madenciler için bir taziye mektubu gönderdi.

"KARA TÜNELDEN CENNET BAHÇESİNE"

İslam, "O biçare ruhları, madenin o kara tünelinde, hiç beklemedikleri bir anda habersizce yakalayan ölümün karanlık çehresi inanılmaz derecede korkunç geliyor insana. Onlar bu dünyadan ayrıldılar; her zaman ümit kaynağımız olan Allah′ın rahmetine ve Cennet bahçelerine geçiş yaptılar. Ruhları için dua eder, geride kalan ailelerine sabır dileriz." dedi.

Prof. Dr. Aziz Akgül aracılığıyla ulaşan mektubunda İslam, korkunç maden kazasının çoğumuzu, kazada vefat edenler ve geride bıraktıkları hakkında düşünce ve üzüntüye garkettiğini belirtiyor.

İslam, kaza ile ilgili "O biçare ruhları, madenin o kara tünelinde, hiç beklemedikleri bir anda/habersizce yakalayan ölümün karanlık çehresi inanılmaz derecede korkunç geliyor insana... Fakat şunu bilmeliyiz ki, eğer bu korkunç trajedinin bir aydınlık yanı varsa -ki mutlaka olmalı; bu kazada vefat edenler kesinlikle İlâhî gerçekliğe ulaştılar. Mahz-ı hakikat olan ahiret hayatına geçiş yaptılar. Allah hepsine rahmet eylesin" ifadelerini kullandı.

PLATO'NUN MAĞARA TEMSİLİ

"Onların bu şekilde vefat etmeleri, bana Plato'nun mağara temsilini hatırlattı" diyen İslam şöyle devam ediyor; "Plato bu temsilinde, hayatları boyunca bir mağaranın içindeki duvarın önünde ayaklarından zincirlenmiş bir şekilde oturan ve hapis hayatı yaşayan insanları tasvir eder. Yüzleri duvara dönük olan bu esirlerin gördükleri tek şey arkalarındaki mağara kapısının önünden geçen varlıkların mağara duvarına yansıyan ve gelip geçen gölgeleridir. Bu esirlerin hayatları boyunca gerçekliğe dair müşahede ettikleri tek şey o gölgelerdir. İşte Plato, bu temsilden yola çıkarak hikmete ve hakikate müştak bir felsefecinin -ki keza o da bir esirdir- kendini zincirlerden nasıl özgür kılacağını ve kurtulacağını tarif eder. O esir, sonunda, karanlık tünelin dışına doğru yürür ve mağaranın karanlığının ötesinde, muhteşem bir dünyanın üzerinde parıldayan güzel güneşi seyreder. O, o vakit anlar ki, mağaranın duvarındaki gölgeler ve cehalet içinde harcanan bir hayat sadece bir ilüzyondan, aldatmacadan ibarettir."

Yusuf İslam'dan Soma Madencileri İçin Taziye Mesajı

Son Dakika Güncel Yusuf İslam'dan Soma Madencileri İçin Taziye Mesajı - Son Dakika


YORUMLAR (3)
  • sadberk: Buradaki cennet bahçesinden kasıt, kabirdir. çünkü hadiste, 'kabir mümin için cennet bahçelerinden bir bahçe, kafir için cehennem çukurlarından bir çukurdur' denilmiştir. Ölenler müslüman olduğu için kabirlerinin cennet bahçelerinden bir bahçe olduğunu düşünmek müslümana yakışan bir hüsn-ü zandır (iyi düşüncedir). Yusuf İslam da kendine yakışanı yapmıştır. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Deniz Çoban, Galatasaray-Karagümrük maçına damga vuran pozisyonu değerlendirdi: VAR'ın bir işi yok burada Deniz Çoban, Galatasaray-Karagümrük maçına damga vuran pozisyonu değerlendirdi: VAR'ın bir işi yok burada 11 yıldır kayıp olan kadının öldürüldüğü ortaya çıktı 11 yıldır kayıp olan kadının öldürüldüğü ortaya çıktı Enes Batur'un doğum günü partisine baskın! Polisi gören arka kapıdan kaçtı Enes Batur'un doğum günü partisine baskın! Polisi gören arka kapıdan kaçtı Akılalmaz vahşet! Babaannesini kucaklayıp balkondan attı Akılalmaz vahşet! Babaannesini kucaklayıp balkondan attı Mehmetçik'e yeni üniforma! Üzerindeki renk ve desenler görev yaptıkları bölgelerin coğrafi yapısına göre tasarlandı Mehmetçik'e yeni üniforma! Üzerindeki renk ve desenler görev yaptıkları bölgelerin coğrafi yapısına göre tasarlandı Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un eğitim bakanını idam etti! İnfazın nedeni de olay kadar garip Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un eğitim bakanını idam etti! İnfazın nedeni de olay kadar garip Müjde Ar'ın kanser tedavisi gören oyuncu kardeşi Mehtap Ar yaşamını yitirdi Müjde Ar'ın kanser tedavisi gören oyuncu kardeşi Mehtap Ar yaşamını yitirdi