"Yüz Yüze Söyleşileri" - Son Dakika

"Yüz Yüze Söyleşileri"

19.01.2012 16:21

CHP Eskişehir Milletvekili Prof.Dr.Süheyl Batum, "İktidar, ABD'ye bu Anayasa için söz verdi, istese de başka bir Anayasa yapamaz" görüşünü savundu.

CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum, "İktidar, ABD'ye bu Anayasa için söz verdi, istese de başka bir Anayasa yapamaz" görüşünü savundu.

Uludağ Üniversitesinden (UÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, UÜ'nün, Nilüfer Belediyesi ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti ile düzenlediği "Yüz yüze söyleşileri"nin konukları Süheyl Batum ile gazeteci-yazar Faruk Mercan oldu.

Batum, Rektörlük A Salonu'ndaki söyleşide, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda görev yaptığını belirterek, Türkiye'de 15-20 yıldır bütün kavramların içeriklerinin boşaltılarak karıştırıldığını ve bu nedenle yapılan tartışmaların da anlamsız hale geldiğini ileri sürdü.

Anayasa tartışmalarının da bundan nasibini aldığını dile getiren belirten Batum, şöyle devam etti:

"(Amerikan Anayasası gibi kısa Anayasa olsun) demek kadar saçma bir şey olamaz. Her toplumun kültürü, geleneği, kadına bakışı, özgürlük anlayışı, yaşam biçimi farklıdır. Kısalık uzunluk baştan belirlenemez. O toplumun ihtiyaçları neyi gerektiriyorsa o kadar uzunlukta olur" dedi.

Türkiye'nin geçmişine bakıldığında anayasaların batının isteğiyle yapıldığını vurgulayan Batum, 1961 Anayasası'nın, ABD'nin, 1982 Anayasası'nın ise 24 Ocak kararlarıyla Türkiye'ye biçilen rolün sonucu olarak yapıldığını, 2012 Anayasası'nın da küresel sermayenin dayatmasıyla yapılmaya çalışıldığını ileri sürdü.

Yeni anayasanın ülkenin varlığını yokluğunu etkileyecek boyutta olduğunu savunan Batum, "İktidar, ABD'ye bu Anayasa için söz verdi, istese de başka bir Anayasa yapamaz" iddiasında bulundu.

Bir toplumda yeni bir Anayasa yapıldığı zaman toplumsal tüm çatışmalara çözüm getirmesi gerektiğini belirten Batum, şunları kaydetti:

"Terör yaşanıyor bu ülkede, binlerce evladımızı kaybediyoruz. İşte yeni yapılacak anayasa, Kürt sorunu başta olmak üzere, hak ve özgürlükleri güvence altına almalı, emeğe saygı duymalı, yargı bağımsızlığını sağlamalı, demokrasi, eğitim gibi birçok sorunu halletmeli. Yeni yapılacak Anayasa 30 yıldır yaşadığımız bu sorunlara çözüm bulabiliyorsa iyi bir anayasa olacaktır. Yeni anayasanın tek bir maddesinin bile uzlaşma sağlanmadan çıkması halinde net olarak halka dönerek bunu anlatacağız. Toplumun tüm hukuksal güvencelerini sıfırladılar. Yaptıkları anayasa ile küresel sermayenin haklarını güvenceye alıyorlar. 12 Eylül Anayasası'nda 'annelerimizi babalarımızı, terör belasından kurtarıyoruz' diye kandırdılar. Onlar da gençler birbirini sağ-sol çatışmasından dolayı öldürüyor sandılar. Bugün de küresel sermayenin Türkiye'ye dayattığı bu anayasayı kabul edersek, sistem bizi Mısır ve Malezya gibi yapacak."

Faruk Mercan ise yeni anayasanın 4 temel konuya çözüm getirmesi gerektiğini söyledi.

Bunlardan birinin Kürt sorunu olduğunu dile getiren Mercan, şunları kaydetti:

"Bu ülkede 13,3 milyon Kürt yaşıyor ve bunlar görmezden gelinemez. İkinci konu da anadilde eğitimdir. Üçüncüsü de yerel yönetimlerdir. Leyla Zana, herkesi şaşırtan bir şekilde, 'otonomi bizi kesmez, silah Kürtlerin güvencesidir' gibi laflar söyleyerek süreci ne yazık ki baltaladı. Dördüncüsü de inanç özgürlüğüne çözüm bulunmalıdır. Ben sayın Batum gibi küresel sermayenin dayatması ile bir anayasa yapıldığını düşünmüyorum. Ama yeni yapılacak anayasanın Türk-Kürt çatışmasına yol açmadan, bölünmeden, en azından yüzde 85 gibi temsil kabiliyeti olan uzlaşmacı bir anayasa olması gerektiğine inanıyorum."

- ESKİŞEHİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Yüz Yüze Söyleşileri' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Azerbaycan'dan asker talebi gelirse Türkiye tereddüt etmez Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret