Zafer Algöz: "Ezberci Sistemin Değiştirilmesi Gerekiyor" - Son Dakika

Zafer Algöz: "Ezberci Sistemin Değiştirilmesi Gerekiyor"

20.05.2017 17:00
Zafer Algöz:

Oyuncu Zafer Algöz ve Can Yılmaz, “Öykülerle Yaşamak” konulu konferansıyla 9. Kitap Fuarı’nda kitapseverlerle buluştu.

Oyuncu Zafer Algöz ve Can Yılmaz, "Öykülerle Yaşamak" konulu konferansıyla 9. Kitap Fuarı'nda kitapseverlerle buluştu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Kitap Fuarı, oyuncu Zafer Algöz ve komedi yazarı Can Yılmaz'ı ağırladı. Kılavuz Gençlik Sahnesinde gerçekleşen konferansta anılarını dinleyicilerle paylaşan Algöz ve Yılmaz, Türkiye'deki eğitim sistemini de eleştirdiler. Çocuklarda kitap okuma alışkanlığının oluşabilmesi için Türkiye'deki eğitim sisteminin test çözme mantığından derhal uzaklaşması gerektiğini belirten Algöz, " Almanya'daki, İsviçre'deki eğitim sisteminin kaliteli olması oradaki eğitim sisteminde test çözmek diye bir şeyin olmamasından dolayıdır. Bir şeyin nedenini, niçinini, nasılını oturup kendin yazmak zorundasın. Bizim eğitim sistemimiz hep ezbere dayalıdır. Bu sistemde insanlara hep ezberle, test çöz, tarih ezberle, bilgi ezberle gibi ezbere dayalı olduğu zaman insanlarda kitaba karşı bir sempati değil antipati oluşur. Her hangi bir kitabı o kişi gördüğünde 'eyvah yine ezberlemem gereken bir şeyler var' diye bilinçaltı bunu hatırladığı için insanlar kitap okumak istemiyor. Bunun için bizden sonraki kuşağa kitap okumayı aşılamak için test çözme ve ezberci sistemin derhal değiştirilmesi gerekiyor" dedi.

Konuşmasında kitabı 'Haşırt Dı Bilekbord'dan da bahseden Algöz, "Yazdığım kitabın yazım süresi çok uzun sürdü. Çünkü 40 yıllık bir zaman diliminde tiyatrocu ve oyuncu olarak kamere önünde ve arkasında birebir insanlarla yaşamış olduğum anılarımı bir kitaba topladım. Kitabım adı bildiğiniz üzere Haşırt Dı Bilekbord. Bu kitabın isim babası olan rahmetli Öztürk Serengil'di. Kendisi bir Fransız restoranında kazık yediği için o anı anlatırken Haşırt Dı Bilekbord demişti. O sözcükten yola çıkarak kitabın adını da öyle koydum. Kitabımda Sadri Alışık'tan tutup Kemal Sunal'a, Fatma Girik'e kadar yaşanılmış birebir anılar var. Ben bu kitabı yazarken tek kişilik gösteri tatında olsun, okuyan insanlarda bunu bir solukta bitirsinler parça parça okumasınlar düşüncesiyle yola çıkmıştım. Kitabımın bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmemiştim. Edebiyat dünyasına bu kadar hızlı gireceğimi de düşünmemiştim. Şimdi ikinci kitabımın hazırlıklarını yapıyorum. İsmi de Cash On The Table olacak. Bu kitabımda da birçok anımı sizlerle paylaşacağım" diye konuştu.

Konferansta komedi yazarlığında kendisini nasıl geliştirdiğini aktaran Can Yılmaz, "Zafer Algöz'ü dost edindim, Cem Yılmaz'ı Ahbap edindim, biraz da Ozan Güven'i tanırım yeter zaten. Komedi yazarı olmak için özel bir çaba sarf etmedim zaten. Komedi yazarlığı yapmayı seviyorum ve yapıyorum. Yazdığı şeylerde genelde komik oluyordu. Kendini geliştirmek için de kitap okumak gerekiyor, araştırmak gerekiyor. Etrafı gözlemlemek devamlı araştıp öğrenmek gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Söyleşinin ardından Algöz ve Yılmaz, hayranlarının kitaplarını imzaladılar. - KOCAELİ

Zafer Algöz: Ezberci Sistemin Değiştirilmesi Gerekiyor
Zafer Algöz: Ezberci Sistemin Değiştirilmesi Gerekiyor
Zafer Algöz: Ezberci Sistemin Değiştirilmesi Gerekiyor
Zafer Algöz: Ezberci Sistemin Değiştirilmesi Gerekiyor
Zafer Algöz: Ezberci Sistemin Değiştirilmesi Gerekiyor
Zafer Algöz: Ezberci Sistemin Değiştirilmesi Gerekiyor
Zafer Algöz: Ezberci Sistemin Değiştirilmesi Gerekiyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Zafer Algöz: 'Ezberci Sistemin Değiştirilmesi Gerekiyor' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

NASA, dünyanın 1 milyar yıl sonra yok olacağını hesapladı İmamoğlu'nun Kadınlar Günü paylaşımı İYİ Partili Ağıralioğlu'nun kızdırdı Meteoroloji perşembe gününü işaret etti: Kar ve yağmur geliyor Kardeşlerin tartışması kanlı bitti! Sokak ortasında pompalıyla yaralayıp kanlar içerisinde bıraktı Survivor 2021'in 43. bölüm fragmanı yayınlandı! Barış ve Doğan birbirine giriyor Arda Turan yaptığı Instagram paylaşımında, Galatasaray'ın şampiyon olacağına inandığını belirtti 92 yaşındaki kadının katil zanlısının elindeki dövmenin görüntülere yansımasıyla ilgili soruşturma Survivor'den diskalifiye edilen Emin Günenç'in yeni adresi belli oldu