Zamanında Müdahale Hayat Kurtarıyor - Son Dakika

Zamanında Müdahale Hayat Kurtarıyor

10.04.2012 13:31
Zamanında Müdahale Hayat Kurtarıyor

Türkiye'de yılda 300 binden fazla kişinin kalp krizi geçirdiği belirtildi.

Türkiye'de yılda 300 binden fazla kişinin kalp krizi geçirdiği belirtildi. Medline Antalya Hastane Kompleksi Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mahir Avkaroğullar, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, sigara, aşırı kilo, şeker hastalığı fiziksel hareketsizlik, stres, bazı ilaçlar, kalıtımsal koroner damar tıkanıklığı, yaşlanma, cinsiyet ve menopoz gibi faktörlerin yol açtığı kalp krizinin ciddi bir tehdit olduğunu belirtti.

Amerika'da yılda yaklaşık 1 milyon, Türkiye'de ise 300 binden fazla kişinin kalp krizi geçirdiğini kaydeden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mahir Avkaroğullar, kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde Türkiye'nin Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında kadınlarda birinci, erkeklerde ilk beş ülke arasında yer aldığını bildirdi. Dr. Avkaroğulları, önlem alınmaması durumunda 2020 yılına ulaştığımızda kalp krizinden yaklaşık 400 bin kişinin hayatını kaybedeceğinin tahmin edildiğini ifade etti.

9 MİLYON KİŞİNİN KOLESTEROLÜ ORTALAMANIN ÜZERİNDE

Sağlıksız beslenmeye bağlı kolesterolün, kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen faktörlerin başında geldiğini belirten Dr. Avkaroğlulları, "Türkiye'de 9 milyon erişkinin kan kolesterol düzeyi ortalamanın üzerinde. Bu da, 30 yaşın üzerindeki erkek nüfusunun yaklaşık yüzde 28'ine ve kadın nüfusunun yüzde 35'ine tekabül ediyor" dedi.

İLK ÜÇ SAATTE HASTANAYE BAŞVURULMALI

Genellikle kalp kasına kan ve oksijen taşıyan atardamarlarda pıhtı oluşumu nedeniyle meydana gelen kalp krizinde anında müdahalenin hayat kurtardığına dikkat çeken Medline Antalya Hastane Kompleksi Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mahir Avkaroğullar, hastanın hastaneye başvurmasını sağlayan tipik belirtinin göğüs ağrısı olduğunu söyledi.

Dr. Mahir Avkaroğulları, kalple ilgili sorunları olan kişilerin bu ağrıyı iyi bildiklerini, ağrının şiddetlendiğini fark edebildiklerini belirterek şöyle konuştu: "Daha tehlikeli olan, olayın farkında olmayan daha genç ya da öncesinde yürürken ya da istirahat anında kısa süreli ağrılar yaşamamış hastalar. Bunlar ağrıyı bilmiyorlar, bu yüzden de o gelen ağrıyı bazen kas ağrısı olarak yorumlayabiliyorlar. Bu da bu kişilerin hastaneye başvurma süresini uzatıyor. Kalp krizinin geç döneminde hastaneye geldiklerinde ise yapılacak girişimden yeterli faydayı sağlayamıyorlar. Oysa krizden sonra, altın saatler dediğimiz ilk 3 saat içinde en yakın hastaneye başvurulması gerekir."

Kalp krizi geçiren hastaların dörtte birinin ilk 1 saat içinde ani kalp durması sebebiyle hayatını kaybettiğini de belirten Dr. Avkaroğulları bu sebeple kalp krizini doğru tanımlayabilmenin ve derhal bir ambulans çağırarak, ambulansla hastaneye ulaşmanın çok önemli olduğunu belirtti. Dr. Avkaroğulları, kalp krizi belirtilerini şöyle sıraladı:

"Göğüste sıkışma, yanma hissiyle birlikte ağrı, ağrının sol kola veya çeneye doğru yayılması, ağrının hareketle artması ve dinlenirken azalması ancak tamamen geçmeyip, yarım saatten fazla sürmesi, ağrıyla birlikte soğuk terleme ve mide bulantısı, nefes darlığı. Bunların hepsinin ya da sadece birkaçının bile olması kalp krizi şüphesi uyandırır. En yakın sağlık kurumuna gidilmesi gerekiyor. Bu belirtilerle karşı karşıya kalan kişinin, hemen yardım istemesi, kesinlikle yürümeye ya da merdiven çıkmaya devam etmemesi gerekir. Çünkü aktiviteye devam etmek, zaten oksijen almakta zorlanan kalbin daha da zorlanmasına sebep olacaktır."

KİMLER RİSK ALTINDA

Dr. Mahir Avkaroğulları, şeker hastaları, kolesterolü yüksek olanlar, hipertansiyon hastaları, orta yaş ve üzerindeki erkek ve kadınlar, menopoz sonrası kadınlar, sigara içenler, kilolu kişiler ile ailesinde kalp hastalığı bulunanlar ya da genç yaşta kalpten ölüm öyküsü olanların riskli grupta olduğunu belirtti.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mahir Avkaroğulları, ilk yardım ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Hastayı sakinleştirin. Hastayı oturur pozisyonda yerleştirin, hareket ettirmeyin. Solunum, dolaşım gibi hayati fonksiyonlarını izleyin. Vücudu sıkan kıyafetleri gevşetin, kravat var ise kravatı hemen çıkartın.Kalp krizi geçiren kişiyi sıcak tutun. Eğer kalp rahatsızlığı için bir ilaç kullanıyorsa ilacını verin. Derhal ambulans arayın. Hastayı, sağlık personeli ile uygun hastaneye nakledin."

DOĞRU BESLENME

Damar tıkanıklığını önlemek için doğru şekilde beslenmenin önemli olduğunu kaydeden Dr.Avkaroğulları, LDL türü kolesterolü normal sınırlarda tutulması, tansiyonun kontrol altına alınması, tuz ve yağ tüketiminin düşürülmesi ve riskli grupta bulunanların her yıl kontrolden geçmesi gerektiğini söyledi.

(SK-

10.04.2012 13: 11: 21

TSI

NNNN - ANTALYA

Kaynak: İHA
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 'PKK'nın Türkiye'deki defterini düreceğiz' İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 'PKK'nın Türkiye'deki defterini düreceğiz' İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 'PKK'nın Türkiye'deki defterini düreceğiz' İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 'PKK'nın Türkiye'deki defterini düreceğiz' TDP Genel Başkanı Sarıgül: 'Sayın Cumhurbaşkanının seçilip seçilmeme kararını ancak milletimiz bilir' TDP Genel Başkanı Sarıgül: 'Sayın Cumhurbaşkanının seçilip seçilmeme kararını ancak milletimiz bilir'

Son Dakika Güncel Zamanında Müdahale Hayat Kurtarıyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement