Zeki Alasya Hayatını Kaybetti - Son Dakika

Zeki Alasya Hayatını Kaybetti

08.05.2015 11:15

Usta oyuncu Zeki Alasya, karaciğer hastalığı sebebiyle tedavi gördüğü hastanede bu sabah hayata gözlerini yumdu.

Türk sinema ve tiyatrosunun en ünlü oyuncu ve yönetmenlerinden Zeki Alasya, Koç Üniversitesi Hastanesi'nde vefat etti.

Hastaneden yapılan açıklamada, "Karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri tedavisi devam etmekte olan Zeki Alasya bugün saat 10:32'de vefat etmiştir" denildi.

18 Nisan 1943 doğumlu olan Alasya 72 yaşındaydı...

Zeki Alasya Hayatını Kaybetti

Alasya'nın vefatı, gündeme bomba gibi düştü. Gelen üzücü haber sanat camiasını yasa boğdu.

ATİLLA DORSAY: EFENDİLİĞİNE HAYRAN OLMAK AYRICALIKTI

Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, "Modern çağ komedyenlerinden önde gelen biriydi. Metin Akpınar'la olan birlikteliği sinemamıza ve tiyatromuza en ünlü ikilisini kazandırdı. Zeki Alaysa çok iyi bir karakter oyuncusuydu. Yanında olup onunla konuşmak onun İstanbul efendiliğine hayran olmak büyük bir ayrıcalıktı." dedi.

MÜJDAT GEZEN: KARDEŞİMİ KAYBETTİM

Müjdat Gezen, "Çok kötüyüm. Ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Biraz önce aldım haberi. Geçen hafta yanına gittim çok aciz gördüm onu. Açık söylemek gerekirse bekliyorduk ama bu kadar erken değildi. Kardeşimi kaybetmiş gibiyim." ifadesini kullandı.

NEVRA SEREZLİ: İNANAMIYORUM

Zeki Alaysa ile aynı sahneyi paylaşan isimlerden olan Nevra Serezli, "İnanamıyorum. En son konduracağım insanlardan biri. En ufak şekilde bir birimizi kırmadık. Hep gülerek tiyatrolar da oynadık. Bana kötü günlerimde hep destek olmuştur. Onları hiç unutamam. Sevginin yok olduğu dünyada ender insanlardan biriydi." şeklinde konuştu.

MELEK BAYKAL: ŞU ANDA ŞOKTAYIM

Gözyaşları içinde konuşan Melek Baykal, "Şu anda şoktayım. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Çok kötüyüm. Kötü bir sürpriz yaptı. Çok kötüyüm çocuklar çok fazla konuşacak durumda değilim." dedi.

HALDUN DORMEN: ONA ÇOK HAYRANDIM

Yönetmen ve oyuncu Haldun Dormen, sanatçı Zeki Alasya'nın vefatına ilişkin, "Ona çok büyük bir hayranlığım vardı. Allah toprağını bol etsin" dedi.

Dormen, Alasya'nın vefatından derin üzüntü duyduğunu belirterek, "Hepimiz için bir şok oldu. Hastalığını bile bilmiyordum. İnsan olarak çok büyük sevgim ve saygım var. Ona çok büyük bir hayranlığım vardı. Allah toprağını bol etsin" ifadelerini kullandı.

HÜLYA KOÇYİĞİT: BU VEDAYA İNANAMADIK

Sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit de Alasya'nın örnek bir insan olduğunu dile getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Onu hep güzel insanlığıyla hatırlayacağım. Benim de çok değerli bir dostumdu. Düşünen ve hassas bir insandı. Bu nedenle mesleki ve ülke konularında düşünen biriydi. Siyasi görüşleri olan biriydi. Hassas bir kalbi vardı. Onu tanımlayabilmek gerçekten çok zor. Bu vedaya inanamadık. Biz bu kadar ciddi bir hastalığı olduğunu duymadık. İnsanlar onu hep güler yüzüyle hatırlayacak. Meslek hayatında çok kırıldığı dönemler de oldu. Kendiyle ilgili hiçbir zaman şikayeti olmadı. Çok kıymetli bir insandan söz ediyoruz. Allah sevenlere sabır versin."

GÜRSEL TEKİN: TEDAVİSİ ERTELENMİŞ

Usta oyuncu Zeki Alasya'nın hayatını kaybettiği haberini alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Gürsel Tekin, hastaneye geldi. Tekin, "Tedavisi daha önce yapılması gerekirken şeker sorunu olduğu için ertelemiş" dedi.

Zeki Alasya'nın 3 hafta önce hastaneye yatırıldığını kaydeden Gürsel Tekin, "3 hafta önce hastaneye gelmiş. Tedavisi daha önce yapılması gerekirken şeker sorunu olduğu için ertelemiş. Bütün müdahalelere rağmen kurtarılamamış. Cenaze töreni için ailesi ve arkadaşı kızının evinde şu an. Cenaze işlemleri büyük olasılıkla cumartesi veya pazar günü düşünülüyor" diye konuştu.

CENAZESİ HASTANEDEN ALINDI

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden usta oyuncu Zeki Alasya'nın cenazesi hastaneden alındı.

HAYRANI HELVA DAĞITTI

Öte yandan, usta oyuncunun hastaneye gelen hayranı bir kadın burada bekleyenlere helva dağıttı. Alasya'nın vefatına çok üzüldüğünü kaydeden hayranı, "Çok seviyoruz onu. Onun filmleriyle büyüdük. Çok duygulandık. Yapabilecek bir şey yok. Allah rahmet etsin. Sabah saatlerinde duyduk, gerçekten çok üzüldük. Allah rahmet etsin." dedi.

ZEKİ ALASYA KİMDİR?

Zeki Alasya 18 Nisan 1943 yılında İstanbul'da doğdu. Aslen Kıbrıslı, olan tiyatro ve sinema sanatçısı Alasya, Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa'nın yeğenidir.

Robert Koleji'den mezun olan sanatçı, sanat hayatına da 1959'da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı.Sinemaya 1973'ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı ve 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca Devlet Sanatçısı unvanı aldı. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı.

İlk yönetmenlik deneyimini de yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler ve Elveda Dostum yer alır. Akasya Durağı dizisinde Nuri Baba karakterini canlandırdı.

Son olarak da Kanal D ekranlarında yayınlanan Küçük Ağa dizisinde Mehmet Ağa karakterini canlandırdı. Dizi düşen reytingler yüzünden final yapmıştı.

ZEKİ ALASYA'NIN OYNADIĞI FİLM VE DİZİLER

Karaoğlan Geliyor, Sev Kardeşim, Tarkan Altın Madalyon Tatlı Dillim (1972)

Hamsi Nuri, Kaynanam Kudurdu, Yalancı Yarim (1973)

Beş Tavuk Bir Horoz, Köyden İndim Şehire, Mavi Boncuk, Mirasyediler, Salak Milyoner, İmparator, Şenlik Var/ Bal Kız (1974)

Beş Milyoncuk Borç Verir Misin, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereden Çıktı Bu Velet (1975)

Hasip İle Nasip, Her Gönülde Bir Aslan Yatar, Nereye Bakıyor Bu Adamlar (1976)

Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar (1977)

Cafer'in Çilesi, Petrol Kralları (1978)

Doktor, Garibin Çilesi Ölünce Biter, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler (1979)

Şaka Yapma, Baş Belası (1982)

Davetsiz Misafir, Dönme Dolap (1983)

Gülümseyen Dünya (1984)

Yanlış Numara, Patron Duymasın (1985)

Namus Düşmanı (1986)

Güler Misin Ağlar Mısın (1988)

Biz Bize Benzeriz, Zeki Metince (1992)

Hastane (1993)

Yerim Seni (1998)

Güle Güle (1999)

Adada Bir Sonbahar, Oyunbozan (2000)

Dedem, Gofret ve Ben (2001)

Anne Babamla Evlensene, Rus Gelin (2002)

Hababam Sınıfı Merhaba, Ömerçip (2003)

Cennet Mahallesi, Cumhurbaşkanı Öteki Türkiye'de, Kalbin Zamanı, Pardon, Yabancı Damat, Şans Kapıyı Kırınca (2004)

Can (2006)

Hayattan Korkma, Oyun Bitti (2007)

Akasya Durağı, Görgüsüzler (2008)

Aşk Geliyorum Demez (2009)

Bizim Okul, Arka Sokaklar (2013)

Küçük Ağa (2014)
Zeki Alasya Hayatını Kaybetti

Son Dakika Güncel Zeki Alasya Hayatını Kaybetti - Son Dakika


YORUMLAR (280)
  • TAMER: Cenabı Hakkın bize ihsan ettiği bu mükemmel dini kendi menfaatleri kendi çıkarları için yorumlayanları, yine Allah (C. C) verecektir. Mason olanların, Dinsiz olmadıklarını Allah'a inandıklarını biliyorum. Bu dernege girmek isteyenlere, Allaha ve Ruhun ölmezliğine inanıyormusunuz? diye sorulur, İnanmıyorum der ise, Hür ve Kabul edilmiş Masonlar Derneğine Alınmaz. Ayrıca insanlar hakkındaki kararı, yanlız Allah (C. C) Verecektir. Gazeteci , Hanımefendiyi, bugüne kadar yaptığı yanlışlardan, Koştuğu şirklerden , işlediği günahlardan , söylediği yanlışlardan , Allah u Ekberin Affetmesini diliyorum Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
  • Zafer Deliyürek Karakule: Zeki Alasya Hayatını Kaybetmedi . . . Hayat Zeki Alasya' yı Kaybetti !. . . Bu kısacık fani dünyada, Sen bizi güldürdün ya, ALLAH (C. C. ) daSeni güldürsün ORADA . . . Cevap Yaz 2 6 Yayından Kaldır
  • Zafer Deliyürek Karakule: Bu kısacık fani dünyada, sen bizi güldürdün ya ALLAH (C. C. ) ' da seni güldürsün. Cevap Yaz 3 5 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

20 yaş altı isyanda! Dersler izinli saatlere denk gelince gençler dışarı çıkamadı Türk gemisine yapılan baskınla ilgili Cihat Yaycı'dan bomba yorum: AB Zirvesi öncesi karşı koz elde etmeye kalktılar ancak başaramadılar F.Bahçe-Beşiktaş derbisinin oranları belli oldu! Ezeli rakipler arasındaki fark dikkat çekti Ünlü oyuncu Nilgün Belgün, koronavirüsü yendi Songül Karlı, gece yarısı kendisine gelen mesajı takipçileriyle paylaştı Fahrettin Altun'un evinin fotoğraflanması soruşturmasında Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen takipsizlik kararı kaldırıldı Son Dakika! Dışişleri'nden Türk gemisine yapılan uluslararası hukuka aykırı aramayla ilgili açıklama: Güç kullanılmasını protesto ediyoruz 3 çocuk annesi kadının sır ölümü! Cebindeki 2 bin 600 TL ile banyoda asılı halde bulundu