Zekiye Antakyalıoğlu'ndan Milan Kundera Üzerine Bir Inceleme - Son Dakika

Zekiye Antakyalıoğlu'ndan Milan Kundera Üzerine Bir Inceleme

25.09.2017 16:35
Zekiye Antakyalıoğlu'ndan Milan Kundera Üzerine Bir Inceleme, System.String[]

Zekiye Antakyalıoğlu'nun, Kundera'nın yapıtını her şeyden önce iyi bir okur, sonra da bir akademisyen olarak büyük bir titizlik ve yetkinlikle inceleyerek son derece ustaca kaleme aldığı bu metin, yazarı daha derinden anlamaya rehberlik etmesinin yanı sıra, eşsiz bir okuma keyfi de sunuyor okura.

"Sanat, zamana direnmesi beklenen eserlerden oluşur. Bu kavram ise her şeyi tüketen, çabucak unutan ve çöpe atan bir toplum düzeninde son derece nostaljik olur. Kundera'nın bu toplumsal yapı karşısında kendini konumladığı yer uzak bir köşedir ve elinden o köşeden kayıtsızca ama aynı zamanda hüzünle kahkaha atmaktan başka bir şey gelmez. Romanları hep bu hüzünlü kahkahaların söze çevrilmiş biçimleridir."

Gülüşün ve Unutuşun Kitabı'nda, "Roman, bir insan hayalinin ürünüdür. Başkasını anlayabilme hayali," der Milan Kundera. Uluslararası akademik camianın anlaşılmaz biçimde görmezden gelip hakkında kalem oynatmaması Milan Kundera'nın çağımızın en önemli yazar- larından biri olduğu gerçeğini gölgeleyemese de, büyük bir eksikliktir doğrusu.

ZEKİYE ANTAKYALIOĞLU

1971'de İskenderun'da doğdu. 1993'te Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. 2005'te Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde Tom Stoppard oyunları üzerine doktora çalışmasını tamamladı. Halen Gaziantep Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde akademisyendir. Çağdaş İngiliz edebiyatı üzerine akademik makalelerin yanı sıra çeşitli sanat dergilerinde resim ve edebiyat üzerine denemeleri yayımlanmıştır. Roman Kuramın Giriş adlı kitabı Ayrıntı Yayınları tarafından 2013'te basılmıştır.

Zekiye Antakyalıoğlu'ndan Milan Kundera Üzerine Bir Inceleme

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Zekiye Antakyalıoğlu'ndan Milan Kundera Üzerine Bir Inceleme - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bill Gates'in insanlara çip takmak için koronavirüs salgınını kullandığı iddiası yalanlandı Real Madrid'in eski futbolcusu Royston Drente, iflas etti Lille, Burak Yılmaz'ın golleriyle Sparta Prag'ı 2-1 mağlup etti Mine Tugay'dan ayna karşısında göğüs dekolteli pozlar! Paylaşıma beğeni yağdı Genç kadın, gelin arabasının yolunu kesip eski erkek arkadaşını son kez ikna etmeye çalıştı Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Son Dakika: Fransa Ulusal Meclisi, Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ'ı devlet olarak tanıdı 337 gün sonra ortaya çıkan büyük ikramiye talihlisi neden bu kadar beklediğini anlattı: Tamamen aklımdan çıkmış