Zeynep Kamil 150 Yaşında - Son Dakika

Zeynep Kamil 150 Yaşında

17.05.2012 09:48
Zeynep Kamil 150 Yaşında, System.String[]

Bir dönem Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doğan her kız çocuğuna göbek adı olarak 'Zeynep' her erkek çocuğuna da 'Kamil' adı verilirdi.

Bir dönem Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doğan her kız çocuğuna göbek adı olarak 'Zeynep' her erkek çocuğuna da 'Kamil' adı verilirdi. Birçok aile de bu ismi benimser nüfus cüzdanlarına asıl yada ikinci isim olarak yazdırırdı. 150 yıllık tarihi geçmişe sahip hastane, bugünden itibaren 4 gün sürecek bir programla kuruluşunu kutluyor. Kutlama Şair Sunay Akın'ın bu akşam "Aşk Semtinde" adlı söyleşisiyle katılıyor.

Birçok ünlü ismin doğduğu ve bir zamanların popüler isimlerinden İstanbul eski belediye başkanlarından Dr. Fahri Atabey'in uzun dönem başhekimliğini yaptığı hastane, kutlama programında Şair Sunay Akın'ın yanı sıra Murat Göğebakan, Zeliha Sunal gibi birçok ünlü sanatçıyı konuk ediyor.

KATILIM ÜCRETSİZ

Zeynep Kamil Hastanesi, 1862 yılında Yusuf Kamil Paşa ile eşi Zeynep Hanım tarafından özel mülklerinde hastalara ücretsiz hizmet vermek amacıyla yaptırılmış, doğum hastanesi olarak yıllarca hizmet vermişti. Halen modern tıbbi imkanlarla hizmet vermeye devam eden hastane 150. yıl etkinliklerine katılımın ücretii olmadığını açıkladı.

HASTANE ÇALIŞANLARININ DANS GRUBU DA GÖSTERİ YAPACAK

20 Mayıs'a dek sürecek kutlama etkinliklerinde ünlü radyocu Ceyhun Yılmaz şovuyla, Akgün Akova, Zeliha Sunal, Murat Göğebakan, Jale gibi isimler de performanslarıyla destek verirken Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği İTÜ Konservatuvarı TMDK Topluluğu ile "Hakan Eren'le Bir Zamanlar" Grubu ise şarkılarıyla katılacak. Ayrıca Zeynep Kamil Hastanesi çalışanlarının kutlamalara özel oluşturduğu halk dansları grubunun "Latin Medic" dans gösterisi ve "Kanaviçe" adlı tiyatro oyunu da sergilenecek.

Hastanenin 150.yılının kutlamasıyla ilgili bir değerlendirme yapan Zeynep Kamil Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ayşenur Celayir, "150 yıllık tarihimizde yürürlükteki mevzuatlar doğrultusunda, kadın ve çocuk hastalıkları alanında güler yüzlü ve konusunda uzman çalışanlarımızla etik değerlerden ödün vermeden, kalite standartlarına uygun sağlık hizmeti sunduk ve sunmayı da sürdürüyoruz. Ayrıca hastanemiz önemli bir misyona da sahip. Bu da mesleki uzmanlık eğitiminde en son bilimsel uygulamalar ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, kurum kültürüne sahip uzmanlar yetiştirmek" dedi.

Zeynep Kamil 150 Yaşında
Zeynep Kamil 150 Yaşında

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Zeynep Kamil 150 Yaşında - Son Dakika


Son Dakika

Paraları Türk lirası karşısında değer kazanınca Bulgarlar Edirne'ye akın etti Ermenistan Radyosu Serdar Ortaç'ın ardından Tarkan'ı da öldürülen Azerbaycan askeri olarak servis etti Semt pazarlarındaki kalabalık vatandaşı isyan ettirdi: Pazar değil, sanki korona partisine geldik ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Hadise ve Kaan Yıldırım, ailelerinin onay vermesiyle evlilik kararı aldı "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu