Zeytinburnu'nda Kültür Sanat Sezonu Minyatür Sergisiyle Açılıyor - Son Dakika
Zeytinburnu'nda Kültür Sanat Sezonu Minyatür Sergisiyle Açılıyor

Zeytinburnu'nda Kültür Sanat Sezonu Minyatür Sergisiyle Açılıyor

10.10.2015 15:55

2015-2016 kültür sanat sezonunu, 9 Ekim günü Cahide Keskiner'in "Kültürel Semboller" adlı Karma Minyatür Sergisi ve Göksel Baktagir'in dinletisiyle açıyor.

İstanbul'un kültür ve sanat hayatına 2009 yılından beri nitelikli katkılar sağlayan Zeytinburnu Belediyesi, 2015-2016 kültür sanat sezonuna Cahide Keskiner ve öğrencilerinin çalışmalarından meydana gelen "Kültürel Semboller" adlı Karma Minyatür Sergisi'yle merhaba diyecek. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde birçok sanatçı ve sanatseverin katılımıyla 9 Ekim Cuma günü saat 19.00'da gerçekleşecek sergi açılışının ardından, 19.30'da Göksel Baktagir dinletisiyle katılımcılara müzik ziyafeti yaşatılacak.

CAHİDE KESKİNER'DEN KARMA "MİNYATÜR" SERGİSİ

Cahide Keskiner'in "Kültürel Semboller" adlı Karma Minyatür Sergisi'nde, 19 sanatçının bir yılı aşkın çalışmalarından ortaya çıkan 30 eser sergilenecek. Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen'in yaptığı ve kültürel sembollerin minyatür yorumu ile izleyiciye sunulacağı sergide, ayrıca Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi Yayınları tarafından hazırlanan 60 sayfalık katalog, sergiyi ziyaret edenlere hediye edilecek. Sergi, 10 Kasım tarihinde sona erecek.

BİR KÜLTÜR DİLİ OLARAK SEMBOLLER

Prof. Dr. Selçuk Mülayim, sergiyle ilgili olarak "Gelişigüzel ve bütünüyle serbest şekillerin ancak modern çağlarda ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Eski çağlara doğru inildikçe her şeklin bir inanç sistemi veya ruhsal bir modeli ifade etmek üzere çizildiği, yine buna göre renklendirildiği örneklerden anlaşılıyor. Şu halde, şekilde, resimde ve heykelde olduğu gibi, sembollerde de anlam boyutunu aramak, tarihin o derinliğindeki insan ruhunu irdelemek, bir düşünce arkeolojisini çalıştırmak demek oluyor. Böylece, 'Onlar bu şekillerle ne demek istediler?' sorusunun cevabını aramaya koyuluyoruz."dedi.

"19 MİNYATÜR SANATÇIMIZ, SERGİ İÇİN BİR YILI AŞKIN BİR SÜRE ÇALIŞTI"

Serginin küratörlüğünü yürüten Mehmet Lütfi Şen ise, "Kültürel Semboller Cahide Keskiner Atölyesi Karma Minyatür Sergisi" için 19 minyatür sanatçımız bir yılı aşkın bir süre çalıştı ve 30 eserden oluşan bir koleksiyon çıktı ortaya. Bana her zaman Merhum A. Süheyl Ünver'i ve medeniyetimizin kurtarılmış sayfalarını hatırlatan Sayın Cahide Keskiner'e, birlikte çalıştığımız Sayın Sabiha Koç ve Zehra Çekin'e ve sergi için eser ortaya koyan sanatçı dostlarıma çok teşekkür ediyorum. Yine bu sergi için bir makale yazan Prof. Dr. Selçuk Mulayim'e ve sergimizin ev sahibi Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Murat Aydın'a şükranlarımı sunuyorum."dedi.

SERGİDE ESERİYLE YER ALAN SANATÇILAR:

Cahide Keskiner, Arzu Mert, Asiye Okumuş, Asuman Tunçel Bozyiğit, Ayla Çolak, Aynur Gürsoy, Ayşe Güres, Bahriye Balkaç, Çiğdem Mercan, Ebru Kızılırmak, Esra Altındoğan, Fisun Eroğlu, Gül Vardar Tezbora, Gülcan Pasin, Nukhet Sağıroğlu, Olcay Çetinok, Sabiha Bayhan Koç, Sıdıka Betül Başbuğ, Zehra Çekin.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Zeytinburnu'nda Kültür Sanat Sezonu Minyatür Sergisiyle Açılıyor - Son Dakika


Advertisement