Son Dakika Haberleri: Zeytinyağı Üreticisini Sevindirdi, Tüketicisini Üzdü

Zeytinyağı Üreticisini Sevindirdi, Tüketicisini Üzdü

3 yıl önce

Zeytinyağı fiyatlarının yüksekliği üreticisinin yüzünü güldürürken, tüketiciler ise bu durumdan şikayetçi. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Dönmez, AA muhabirine, zeytinde hasat döneminin başladığını söyledi.

Zeytinyağı Üreticisini Sevindirdi, Tüketicisini Üzdü, System.String[]
İSMİHAN ÖZGÜVEN - Zeytinyağı fiyatlarının yüksekliği üreticisinin yüzünü güldürürken, tüketiciler ise bu durumdan şikayetçi.Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Dönmez, AA muhabirine, zeytinde hasat döneminin başladığını söyledi.Geçen yıl Türkiye'de 170 bin ton civarında zeytinyağı üretildiğini anlatan Dönmez, bu yıl rakamın 143 bin ton olmasının beklendiğini kaydetti.İklim koşulları nedeniyle rekoltenin düştüğünü vurgulayan Dönmez, şöyle konuştu: "Türkiye'nin birçok ilinde zeytin rekoltesi çok düşük ancak Hatay'da durum biraz daha iyi. İl dışından birçok firma buraya gelip salamura zeytin alıyor. Zeytinyağı rekoltesinin de bu yıl 30 bin ton civarında olmasını bekliyoruz, bu konuda ülke genelinde birinci sıradayız. Geçen yıl zeytinyağının litresi 10 liraydı, bu yıl 15 lira civarında. Zeytinyağı fiyatları iki yıldan bu yana yüksek ve üreticisini memnun ediyor ancak tüketici durumdan şikayetçi. Son 4 ayda zeytinyağı tüketimi yüzde 30 civarında azaldı. Bu, tehlikeli bir durum. Çünkü vatandaşı zeytinyağına zaten çok zor alıştırdık, bunu kaybedersek bir daha kazanamayız.""Üretiyor ama tüketmiyoruz"Türkiye'de zeytinyağı üretildiğini ancak yeterince tüketilmediğini dile getiren Dönmez, "Türkiye'de yılda kişi başı 1,5 kilogram tüketim varken, İspanyaİtalyaYunanistan gibi zeytin üretiminin yüksek olduğu ülkelerde bu rakam 8 kilograma kadar çıkıyor" dedi.Fiyatların yüksekliğinin ihracatı da etkileyeceğini anlatan Dönmez, ihracat oranlarında da geçen yıla kıyasla yüzde 50'lik düşüş yaşanabileceğinin altını çizdi.


Ne Cem Yılmaz Ne Şahan! Sosyal Medya Fenomeninin Filmi İçin Kuyruğa Girdiler Öldü Diye Morga Alınan Hasta 3,5 Saat Sonra Dirildi! 10 Gün Yoğun Bakımda Kaldıktan Sonra Hayatını Kaybetti
Tugay Kerimoğlu, Boşadığı 25 Yıllık Eşini Sosyal Medyadan Sildi