Ziraat mühendisi çift, Hakkari'de tarımsal üretimin artması için köy köy geziyor - Son Dakika
Güncel

Ziraat mühendisi çift, Hakkari'de tarımsal üretimin artması için köy köy geziyor

Hakkari Tarım ve Orman Müdürlüğünde görev yaparken tanışıp evlenen çift, kentte tarımsal üretim ve verimin artması için mesai arkadaşlarıyla köy köy gezerek çiftçileri bilgilendiriyor.

10.01.2023 12:12  Güncelleme: 13:18
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Hakkari Tarım ve Orman Müdürlüğünde görev yaparken tanışıp evlenen çift, kentte tarımsal üretim ve verimin artması için mesai arkadaşlarıyla köy köy gezerek çiftçileri bilgilendiriyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne 2 yıl önce atanan 28 yaşındaki Diyarbakırlı Jiyan Bilmez ile Mardinli 32 yaşındaki Mehmet Zeki Acar geçen ay dünyaevine girdi.

Ziraat Mühendisi çift, Tarım ve Orman Müdürlüğünün görevlendirmesiyle tarımsal üretim ve verimi artıran uygulamaları anlatmak için kimi zaman birlikte kimi zaman da ayrı ekiplerle köyleri geziyor, ziyaret ettikleri çiftçilere ihtiyaç duydukları konularda yardımcı olmaya çalışıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen proje ve uygulamalar ile toprağın doğru işlenmesi, deneme, demonstrasyon çalışmaları, gübreleme, sulama, yabancı otların kontrolü ve ağaçların budanması gibi konularda çiftçilere bilgiler veren çift, kullanıcılarına birçok avantaj sağlayan "Tarım Cebimde" uygulamasını da tanıtıyor.

Mehmet Zeki Acar, AA muhabirine, iki yıldır sürekli sahada ziyaretler gerçekleştirip çiftçilerin sorunlarını çözme için çaba gösterdiklerini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca çiftçilere yönelik destekleme programlarının başlatıldığını, çeşitli desteklerin verildiğini anlatan Acar, şunları kaydetti:

"Şu anda Bay köyündeyiz. Buradaki çiftçilere yaklaşık 5 ton buğday ve arpa tohumu dağıttık. Çiftçileri bilinçlendirmek için sürekli sahada oluyoruz. Eşimle burada görev yapıyoruz. Bazen masada, bazen sahada çalışıyoruz. Ekip arkadaşlarımızla ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Burası bizim ikinci memleketimiz oldu. Çiftçilerimizle sürekli bir araya geliyoruz. İşimizi severek yapıyoruz. Elimizden geldiğince çiftçilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Her zaman bardağın dolu olan tarafından bakıyoruz. Meslektaşımla evlenmenin avantajlarını ve gururunu yaşıyorum. Burası zorlu bir coğrafya. Bir yeri kabullenmenin yolu sevmekten geçer. Biz de işimize bu şekilde bakıyoruz. Burada olduğumuz sürece bölge insanına, çiftçilerimize faydalı olmaya çalışacağız. Başta eşim olmak üzere tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Ziraat Mühendisleri Günü'nü kutluyorum."

"Beraber sahada olmak bize mutluluk veriyor"

Jiyan Bilmez Acar da köylerdeki çiftçilere "Tarım Cebimde" uygulaması hakkında bilgi verdiklerini dile getirdi.

Yeni buğday tohumu ekilen tarlaları kontrol ettiklerini, çiftçilerle bir araya geldiklerini belirten Acar, "Çiftçilerimize, verimi ve üretimi nasıl artırabileceklerini anlattık. Eşimle aynı işi yapmak güzel. Mesai saatlerinde takım arkadaşı olarak çalışıyoruz. İşimizi çok seviyoruz. Beraber sahada olup çiftçilerle görüşmek bize mutluluk veriyor. Hayatı daha güzel kılmak için uyumlu çift olmaya çalışıyoruz. Toprak müthiş bir detay. Toprağa verdikçe o bize çok daha fazlasını veriyor. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Vahit Kirişci olmak üzere tüm ziraat mühendislerinin gününü kutluyorum." diye konuştu.

Bay köyü muhtarı Şeyhmus Beyter ise ekiplerin mevcut üretimi artırmak için sürekli çiftçileri ziyaret ettiğini, sorunlarını dinlediklerini ifade ederek, "İl müdürümüz de çok ilgili.

Desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Bizim köyde hem tarımsal hem de hayvansal üretim fazla. Ekipler de köye gelip çiftçileri bilgilendiriyor. Bu çalışmalar sonuç veriyor." dedi.

Ziraat mühendisi çift, Hakkari\'de tarımsal üretimin artması için köy köy geziyor
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ziraat mühendisi çift, Hakkari'de tarımsal üretimin artması için köy köy geziyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Manisa Saruhanlı'da CHP Aday Listesi Kabul Edilmedi
  18:11 Manisa Saruhanlı'da CHP Aday Listesi Kabul Edilmedi

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'nin belediye başkanı adayı Zeki Bilgin ile meclis üyeleri aday listesi, süresi içinde teslim edilmediği gerekçesiyle ilçe seçim kurulu tarafından kabul edilmedi. CHP adaylarının Saadet Partisi listesinden seçime girmesi için başvuru yapılacağı belirtildi.

 • Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak
  17:31 Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak

  Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye ile Somali arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'nın detaylarını açıkladı. İki ülke arasında ortak bir deniz kuvvetlerinin oluşturulacağını söyleyen Mahmud, "Türk kardeşlerimiz bu anlaşma çerçevesinde sadece 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak. 10 yıllık işbirliğinden sonra biz de denizlerimizi koruyacak bir donanmaya sahip olacağız." ifadelerini kullandı.

 • Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak
  17:29 Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak

  TFF, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının 7 Nisan 2024 saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacağını açıkladı.

 • Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek
  17:09 Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akrayakıtta duyurduğu rafineri indirimi, yarın itibariyle benzin ve motorin fiyatlarına yansıyacak. Duyurulan indirimle birlikte benzine 76 kuruş, motorine ise 1,10 TL indirim uygulanacak. Bu indirim, tüketicilere yakıt alımlarında büyük bir rahatlama sağlayacak.

 • Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?
  16:53 Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?

  Arnavutköy'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, basın mensuplarından birinin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yönelttiği soruya tepki gösterdi. Kurum, "Daha fazla insanın vefat etmesi sizi mutlu mu ediyor? Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.

 • Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye yumruk atan Ege Akersoy'a 2 bin lira para cezası
  16:53 Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye yumruk atan Ege Akersoy'a 2 bin lira para cezası

  İstanbul'da Filistin'de yaşananları protesto etmek için toplanan grupta yer alan ve elinde Kelime-i Tevhid bayrağı bulunan kişiye "Sen tam bir Arap sevicisisin" diyerek saldırdığı iddia edilen sanık Ege Akersoy'un kasten yaralama suçundan 2 bin TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi. Akersoy'un halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan beraatine hükmedildi.

 • Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama
  16:40 Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama

  Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, hak etmediği halde bir işe girmenin kul hakkı ve vebal olduğunu ancak kazancının helal olduğunu söyledi. Bozkurt, torpille yapılan işe alımların başkalarının haklarını gasp etmek olduğunu belirtti.

 • Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım
  16:27 Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım

  Küfürlü şeriat paylaşımı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan avukat Feyza Altun, hakkında çıkan iddialar sonrası ''Polisler eve gelince rakı içtim demedim. Polisler geldiği sırada ben evde bir tek rakı içiyordum dedim. Gözaltı sürem başladığı anda içki falan içmedim'' dedi.


Advertisement