Ziraat odasından patates üreticilerine 'mildiyö' uyarısı - Son Dakika

Ziraat odasından patates üreticilerine 'mildiyö' uyarısı

NİĞDE Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, patates ekili alanlarda halk arasında geç yanıklık olarak bilinen 'mildiyö' hastalığına karşı üreticileri uyardı.

NİĞDE Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, patates ekili alanlarda halk arasında geç yanıklık olarak bilinen 'mildiyö' hastalığına karşı üreticileri uyardı.

Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, patateste 'mildiyö' hastalığına karşı kimyasal mücadelede kullanılacak ilaçlar ve dozların, il ve ilçe müdürlükleriyle oda bünyesinde çalışan ziraat mühendislerinin önerileri doğrultusunda uygulanmasını istedi. Kenar, "Çiftçilerimiz ruhsatlı ilaç kullanmalıdırlar. Patates yetiştiriciliğinin başladığı temmuz ayı içerisinde bitki boyunun 15- 20 santimetreye kadar büyüme döneminde başlayan hastalığı ve alternaria (erken yaprak yanıklığı) hastalıkları tespit edilen çiftçilerimiz önlem almalıdırlar. Hastalığın ilk belirtileri yapraklarda küçük soluk yeşil ve sarımsı leke şeklinde görülmesi ve sonrasında bu lekelerin birleşerek kahverengi şeklinin almasıdır. Bu da bitkide yaprağı kurutarak verimi düşürmektedir" dedi.

'KİMYASAL VE KÜLTÜREL MÜCADELE YAPILMALI'

Çiftçilerin ekonomik zarar yaşamadan ilaçlama yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Kenar, "Bölgemizde ekonomik düzeyde tarım yapılan fasulye, patates ve şeker pancarı gibi ürünlerimizde, özellikle erken ekim yapılan bölgelerimizde havaların yağışlı ve serin olması sonucunda rhizoctania, mildiyö ve antroztoz gibi hastalıklar ekonomik zarar eşiğini geçmeden kültürel ve kimyasal mücadele yapılmalı. Aksi takdirde verim düzeyde yüksek miktarda kayıplara neden olmaktadır" diye konuştu.


Son Dakika

10:40 Oyuncu İlay Erkök'ten şoke eden itiraf: Her şeyi çiğ yiyebiliyorum 10:16 Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, koronavirüs için avantajlı ve dezavantajlı kan gruplarını paylaştı 10:11 Son Dakika: BDDK'dan banka müşterilerine krediler konusunda kolaylık çağrısı 09:58 Fenomen Duygu Özaslan'ın selülitli bikinili pozları sosyal medyada gündem oldu 09:53 İstanbul'da cami avlusunda dehşet anları kamerada 09:18 İstanbul'da bugün aralıklarla gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor 09:03 Hapis cezasının bitmesinin ardından 5 yıl daha cezaevinde kaldı: Kimse bana haber vermedi ki 07:43 Sakarya'daki fabrikanın yönetimi, patlamada ölen işçinin ailesine 1.8 milyon liralık dava açtı! 07:33 Barış'tan elenen Sercan Yıldırım'a Nisa itirafı: Ben seni hiç satmadım 21:50 TikTok'ta video paylaşmak için su birikintisine giren 17 yaşındaki genç canından oldu 21:18 Türk siyasi tarihinde bir ilk! DEVA Partisi Genel Merkezi'nin açılışı dijital ortamda yapıldı 20:52 Fenerbahçeli Emre, Gençlerbirliği'ne attığı golle tarihe geçti 18:44 Dünya Sağlık Örgütü'nden tedirgin eden koronavirüs sözleri: Salgın hızlanıyor 17:31 Çeviri hatası nedeniyle Athletic Bilbao'nun Real Madrid maçındaki penaltısı verilmedi 16:03 ABD'li hazır giyim devi Lucky Brand iflas başvurusunda bulundu