Zirve Yayınevi Davasında Sona Gelindi - Son Dakika

Zirve Yayınevi Davasında Sona Gelindi

01.06.2016 19:35
Zirve Yayınevi Davasında Sona Gelindi, System.String[]

Malatya'da görülen Zirve Yayınevi davasında sona gelindi.

Malatya'da görülen Zirve Yayınevi davasında sona gelindi. Kararın 28 Haziran 2016 tarihli duruşmada açıklanması bekleniyor.

Zirve Yayınevi davasının 113. duruşmasının ikinci oturumunda sanıklar Binbaşı Haydar Yeşil ve Öğretim Görevlisi Ruhi Abat esas hakkındaki savunmalarını mahkemeye sundu. Esas hakkındaki savunmasını yapan Binbaşı Haydar Yeşil, tutuklanmasına neden olan ihbar mektuplarının amacının Malatya İl Jandarma Komutanlığı'nda bugün 'Fetullahçı Terör Örgütü' diye adlandırılan örgüte yönelik o zaman yapmış oldukları çalışmaların öğrenilmesi olduğunu düşündüğünü ifade etti. Davanın hem sanığı hem de sanığı İlker Çınar'ın 2007 yılında birilerinin şantajı ve tehdidiyle davaya dahil olduğunu iddia eden Yeşil, İlker Çınar'ın HSYK müfettişine verdiği ifadesinde kendilerinin 2-3 yıl önce verdikleri ifadelerinde söylediklerini anlattığını kaydetti.

Dava kapsamında kendisinin TUSHAD terör örgütü yöneticisi olarak suçlandığını aktaran Binbaşı Yeşil, "Savcıya soruyorum böyle bir delil var mı? Bırak delil böyle bir örgüt var mı? Genelkurmay Başkanlığı'na, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sormuşlar ancak böyle bir örgütün olduğuna dair 'delil yok' demişler. Benim olmayan bir örgütün yöneticisi olmam için örgütün uydurulması lazım. Ortada örgüt yok ki ben yönetici olayım." dedi.

Zirve Yayınevi davası dosyasının yalancı şahitlerle oluşturulduğunu ve bu konuda hukuk önünde mücadele vereceklerini anlatan Binbaşı Haydar Yeşil, İlker Çınar hakkında 'terör örgütü mensubu olmak, iftira, suç uydurma, yalancı tanıklık suçlarından' ve tutuklandıkları dönemdeki emniyet görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Duruşmada esas hakkında savunmasını mahkemeye sunan sanık Öğretim Görevlisi Ruhi Abat, sahte delillerle yıllarca tutuklu kaldığını ve kumpas kurbanı olduklarını savundu. Abat, şunları kaydetti: "Türkiye FETÖ'den altın nesil beklerken siyanörlü bir nesil yetişmiş. Bizimle ilgili iddianamenin çatını oluşturan ana malzeme 21 Mart 2007 ile 13 Mart 2011 tarihlerine kadar isimsiz, sahte isimli ihbar mektuplarının FETÖ taktiği olduğunu dağdaki deli de, mezardaki ölü de artık biliyor. Sahte ihbar mektupları sözde delile çevrilmiştir. Zirve ile Ergenekon arasında bağ kurabilmek için Malatya'daki Savcı Şeref Gürkan'a, İstanbul'daki Savcı Zekeriya Öz'e ihbar mektupları gönderilmiştir. FETÖ demek, ihtilallerin gayri meşru çocuğu demektir. İhtilallerde herkes zarar görmüştür, bir tek FETÖ zarar görmemiştir. İmam Hatip Okulları kapatılmış, çocuklar FETÖ'nun kucağını atılmıştır. Altın nesil yetiştireceğine, siyanürlü nesil yetiştirdiler. Bu siyanür ancak 50 yılda temizlenir. Ailem ve ben bu davadan dolayı çok ciddi sağlık sorunları yaşadık. Allah Tayyip Erdoğan'a ömür versin. Hatta bütün FETÖ'cuların ömrünü alsın, Tayyip Erdoğan'a versin. Gözaltına alınıp İstanbul Emniyeti'ne götürüldüğümde bana, 'Bu cinayeti Mehmet Ülger işlettirdi' de, 'yüzünü ve işini değiştirelim' teklifinde bulundular. Teklifi kabul etmeyince '3-4 yıl yatarsın' dediler. Gerçekten de dedikleri çıktı, 3 yılı aşkın süre yattım. Zirve davasının dosyası anlaşılsın, Ergenekon, Casusluk, Kafes, Balyoz dosyaları o zaman anlaşılacaktır. Sanık ve gizil tanık İlker Çınar, HSYK'ya verdiği ifadesinde, 'TUSHAD'ı paralel yapı kurdu, zirve cinayetini paralel yapı işledi, sahte belgeleri paralel yapı oluşturdu' diyor. O zaman ben niye burada yargılanıyorum? Bizimle ilgili iddianamede TUSHAD geçen yerler FETÖ yazın, cuk diye ortaya çıkar."

Sanık Abat'ın avukatı Yasemin Hamamcı ise "Biz paralel yapı daha konuşulmadan önce özel bir ekip olduğunu ve kumpas kurduğunu söylemiştik." diye konuştu.

YARGILAMA 9 YIL SONRA BİTİYOR

Duruşma sonrasında ara kararlarını açıklayan mahkeme heyeti, dava kapsamında azmettirici iddiasıyla suçlanan ve tutuklu bulunan ancak başka suçtan da hükümlü olan Varol Bülent Aral hakkında tahliye kararı verirken, duruşma 28 Haziran 2016 tarihine ertelendi.

Sanıkların esas haklarındaki savunmalarını tamamlayan mahkeme heyetinin 28 Haziran'daki 114. duruşmada yargılamayı 9 yıl sonra sonlandırarak karar vermesi bekleniyor.

ÖRGÜT SUÇUNDAN BERAAT TALEP EDİLMİŞTİ

Toplam 21 sanıklı Zirve Yayınevi davasında verilen son mütalaada örgüt ve hükümete darbe suçlaması yöneltilen 21 sanık için beraat talep edilirken, cinayetlerin asıl failleri olan Emre Günaydın, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker ve Cuma Özdemir için 3'er kez müebbet hapis cezası ile birlikte konut dokunulmazlığının ihlali suçlarından ceza verilmesi talep edilmişti.

Zirve Yayınevi Davasında Sona Gelindi
Zirve Yayınevi Davasında Sona Gelindi
Zirve Yayınevi Davasında Sona Gelindi

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Zirve Yayınevi Davasında Sona Gelindi - Son Dakika


Son Dakika

Koronavirüs tedavisi tamamlanan Başkan Sayan taburcu edildi Koronavirüs tedavisi tamamlanan Başkan Sayan taburcu edildi Sofralardaki büyük tehlike! Bağışıklık sistemini perişan ediyor Sofralardaki büyük tehlike! Bağışıklık sistemini perişan ediyor Defne Samyeli'nin Defne Samyeli'nin "Yaza hazırız" paylaşımı beğeni yağmuruna tutuldu Putin, BM Genel Sekreteri Guterres ile Filistin meselesini görüştü Putin, BM Genel Sekreteri Guterres ile Filistin meselesini görüştü Aboubakar hakkında ortalığı karıştıracak iddia: Sakat değil, sözleşmesi uzamasın diye oynamıyor Aboubakar hakkında ortalığı karıştıracak iddia: Sakat değil, sözleşmesi uzamasın diye oynamıyor Bakan Koca'dan ilk açıklama: Türkiye, tam kapanmanın ardından normalleşiyor Bakan Koca'dan ilk açıklama: Türkiye, tam kapanmanın ardından normalleşiyor Bakan Akar'ın ailesini görmesi için memleketine götürmeyi önerdiği astsubaydan duygulandıran yanıt: Görev bölgemi terk edemem Bakan Akar'ın ailesini görmesi için memleketine götürmeyi önerdiği astsubaydan duygulandıran yanıt: Görev bölgemi terk edemem İftarın ardından kalp krizi geçiren öğretmen hayatını kaybetti İftarın ardından kalp krizi geçiren öğretmen hayatını kaybetti
Advertisement