Zirve Yayınevi'ndeki Cinayetlerle İlgili Dava - Son Dakika

Zirve Yayınevi'ndeki Cinayetlerle İlgili Dava

17.02.2012 15:40
Zirve Yayınevi'ndeki Cinayetlerle İlgili Dava, System.String[]

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine ilişkin davanın 37.duruşmasında, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasının iddianamesi ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında hazırlanan...

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine ilişkin davanın 37. duruşmasında, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasının iddianamesi ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında hazırlanan iddianamenin istenmesine karar verildi.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler, tutuksuz sanık Hüseyin Yelki, sanık yakınları, öldürülen Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske'nin eşi Susanne Geske, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliğinden bir yetkili, müdahil avukatlar ve diğer maktullerin yakınları katıldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hayrettin Kısa, tutuklu sanıklardan Bülent Varol Aral ile ilgili Adli Tıp Kurumundan gelen raporun dosyaya eklendiğini söyledi. Raporda, Aral'ın cezai ehliyetinin olduğuna dair karar olduğu belirtildi.

Tarafların taleplerini alan Mahkeme Heyeti, müdahil avukatlardan Erdal Doğan'ın "Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlerle ilgili birtakım bilgilerin bulunduğunu" belirterek talep ettiği "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasının iddianamesi ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında hazırlanan iddianamenin ve eklerinin UYAP üzerinden gönderilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazılmasına karar verdi.

Ara kararı okuyan Mahkeme Başkanı Kısa, Zirve Yayınevi Davası ile ilgili ikinci iddianamenin iddia aşamasında olduğunu hatırlatarak, duruşma salonunda bulunan sanıklara, etkin pişmanlık yasasını hatırlattı.

Mahkeme Başkanı, "iddianame kabul edilmeden bildiğiniz bir şey varsa ve bunu anlatırsanız, ciddi ceza indiriminden yararlanacağınızı hatırlatırım" diyerek, sanıkları etkin pişmanlık yasası konusunda uyardı.

Duruşmayı 9 Nisan'a erteleyen Mahkeme Heyeti, yargılamanın bu tarihten itibaren aralıksız süreceğini, bunun en azından, kabul edilmesi halinde ikinci iddianame okununcaya ve savunmalar tamamlanıncaya kadar devam edeceğini açıkladı.

Savcı Zekeriya Öz'ün, Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlerle ilgili başlattığı soruşturmanın dosyası, daha sonra görevsizlik kararı verilerek Malatya'ya gönderilmişti.

Öte yandan, tutuklu sanıklardan Bülent Varol Aral'ın, sanık Emre Günaydın ve Mahkeme Heyeti'ne hakaret içeren bir mektup yazdığı öğrenildi.

- MALATYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Zirve Yayınevi'ndeki Cinayetlerle İlgili Dava - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Korona tedavisi gören Muhittin Böcek'ten güzel haber! Bilinci açıldı, konuşulanlara cevap veriyor Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek Avrupa'da koronavirüs paniği büyüyor! Ölüm haberleri peş peşe geldi, Fransa'da ulusal karantina ilan edildi İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım