Son Dakika Haberleri: Zonguldak Ereğli'de 29 Mahalle, 57 Köy ve 2 Belde Karantina Altına Alındı

Zonguldak Ereğli'de 29 Mahalle, 57 Köy ve 2 Belde Karantina Altına Alındı

27 gün önce

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde besi hayvanlarında görülen şap hastalığı nedeniyle 29 mahalle, 57 köy ve 2 belde karantina altına alındı.

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, ilçeye bağlı Kırmacı Mahallesi ile Hasankahyalar Köyü'nde 2 ayrı noktada şap hastalığı tespit etti.

29 MAHALLE, 57 KÖY VE 2 BELDE KARANTİNAYA ALINDI

Hastalık nedeniyle ilçe merkezinde Kırmacı Mahallesi ile birlikte toplam 29, Hasankahyalar Köyü ile birlikte toplam 57 köy ve  Ormanlı ile  Kandilli beldeleri koruma bölgesi ilan edilerek karantina uygulaması başlatıldı.

KARANTİNA BÖLGELERİNDE SÜTLERİN TOPLANMASI YASAKLANDI

Karantinaya alınan bölgelerde hayvan giriş ve çıkışları, alım, satımı, süt ürünlerinin karantina alanı dışına çıkışı, sığır, manda, keçi ve koyunların mera ve otlaklara salınması, ot, saman, tırnak, boynuz, hayvan gübresi, deri ve benzeri ürünlerin çıkarılması, antibiyotik uygulaması yapılan hayvanlar ile hasta hayvanların sütlerinin insan gıdası olarak tüketilmesi ve söz konusu belde, köy ve mahallelerde her türlü hayvansal ürünlerin toplanması yasaklandı.

Öte yandan hastalığın bertaraf edilmesiyle ilgili ilaçlama ve diğer çalışmalarının da sürdürüldüğü belirtildi.


Hadise ve Hakan Sabancı Yeniden Aşk Yaşamaya Başladı 'Yemekteyiz' Yarışmasının Aykırı Yarışmacısı Serhan Efe Diskalifiye Edildi
'Gelin Evi' Programında Ev Sahibi Gelinin Düğün Görüntüleri Konuklarını Şoke Etti