Son Dakika Haberleri: Zonguldak'ta Fetö'nün Darbe Girişimine İlişkin Dava

Zonguldak'ta Fetö'nün Darbe Girişimine İlişkin Dava

9 gün önce

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında haklarında dava açılan subay ve astsubay rütbesindeki tutuksuz eski 19 askerin yargılanmasına devam edildi.

Zonguldak'ta Fetö'nün Darbe Girişimine İlişkin Dava, System.String[]
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında haklarında dava açılan subay ve astsubay rütbesindeki tutuksuz eski 19 askerin yargılanmasına devam edildi.

Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl 6 aydan 22 yıl altışar aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan sanıklar ve avukatları katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlanan tanık M.Y, sanıkları tanımadığını, 15 Temmuz 2016'da Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bulunan Karadeniz Bölge Komutanlığı Güvenlik Taburunda vatani görevini yaptığını söyledi.

Darbe girişimi sırasında, 20.00-00.00 saatlerinde nöbet tuttuğunu anlatan M.Y, şöyle konuştu:

"Nöbetim bittikten sonra koğuşa yatmaya gittiğim sırada darbe girişimini öğrendim. O sırada kırmızı alarm verildiğini ve herkesin nöbetçi amirlik önünde toplanacağını öğrendim. Ben ve arkadaşım, silah ve şarjör aldık. Aradan 5 dakika geçmeden komutanımıza sorduk ne olduğunu. O da bize, darbe girişimi olduğunu, herhangi bir problemin olmadığını, yataklarımıza dönebileceğimizi söyledi. Belli bir süre sonra yine bölük önünde toplanmamız söylendi. Birliğin dışarı çıkmasıyla ilgili bir anons gelmedi. Yine toplanma alanında bekledikten sonra toplanma emri geri çekildi ve koğuşlarımıza geri dönmemiz söylendi. Bu sırada ben ve arkadaşım M.K, başçavuşumuza ne olduğunu sorduk. O da bize, 'Bütün askerlere söyleyin dışarı çıkış emri gelirse silahlarınızı bırakın ve en yakında bulunan polise teslim olun.' talimatı verdi. Biz de bunu arkadaşlarımıza söyledik."

Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı, 12 Haziran'a erteledi.


İddianameden


Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 82 sayfalık iddianamede, Karadeniz Bölge Komutanlığında görevliyken meslekten ihraç edilen, subay ve astsubay 19 askeri personel hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs", "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "silahlı terör örgütüne üye olma veya silahlı terör örgütü yönetme" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl 6 aydan 22 yıl altışar aya kadar hapis cezası isteniyor.
Haber Yayın Tarihi : 17.04.2019 02:15 Kaynak: AAAnayasa Mahkemesi Karşılama Salonunda Tepki Çeken Fotoğraflar EBRD: Türk Bankaları Desteklemeye Hazırız Ramazan Öncesi Tavuk Fiyatlarına Yüzde 30 Zam Geldi Oyuncu Gürgen Öz, Havaalanında Personele Hakaret Eden Kadına Sitem Etti