"Zor Durumdaydılar Dayanamadım" - Son Dakika

"Zor Durumdaydılar Dayanamadım"

18.02.2012 12:07

Bakan Yıldız, Türkiye'den Yunanistan'a doğalgaz akışını yeniden başlattıklarını işte bu sözlerle duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz hafta doğalgaz akışında yaşanan aksama nedeniyle Yunanistan'a verilen doğalgazı durdurmak zorunda kaldıklarını, bugünden itibaren komşu ülkeye doğalgaz akışını yeniden başlattıklarını söyledi.

Erciyes Kar Festivali'nin olumsuz hava koşulları nedeniyle Erciyes Dağı yerine kent merkezinde yapılması üzerine, Büyükşehir Belediye Meclis salonundaki açılış toplantısına gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"YUNANİSTAN'A BUGÜN YENİDEN DOĞALGAZ VERMEYE BAŞLADIK"

Geçtiğimiz hafta doğalgaz akışında yaşanan aksama nedeniyle Yunanistan'a verilen doğalgazı durdurmak zorunda kaldıklarını belirten Bakan Yıldız, "Ancak dayanamadım. Bu bir insani olay, zorda kaldılar. Aynı sıkıntıları biz de yaşadık. Onların da ne hissettiğini biliyorum. Yunanistan'daki değerli meslektaşımın da bize gaz konusunda ricası oldu. Bunun üzerine Ukrayna'ya yaptığım ziyarette meslektaşımla konuyu görüştük. Yunanistan'a verebilmek için doğalgaz takviyesi istedik. Onlar da sağ olsun depolardan bize komşu ülke için gaz vermeyi kabul ettiler. Bugünden itibaren Yunanistan'a doğalgaz vermeye başladık" dedi.

Türkiye'de gerek doğalgaz gerekse elektrikte sorun yaşanmadığını ifade eden Yıldız, Avrupa'da 600 kişinin donarak öldüğünü, Türkiye'de ise böyle bir durumun yaşanmadığını söyledi.

"KAYSERİ'YE 11 SAATTE GELDİM"

Bakan Taner Yıldız, olumsuz hava koşulları yüzünden Ankara'dan Kayseri'ye dün gece 11 saatte geldiğini belirtirken, Ankara Kayadibi mevkisinde kaza geçiren Kayseri milletvekilleri Yaşar Kareayel, İsmail Tamer ve Ahmet Öksüzkaya ile birlikte kente döndüklerini kaydetti.

"HER NİMETİN BİR KÜLFETİ VAR"

Olumsuz hava koşullarının ortada olduğunu söyleyen Bakan Yıldız," Bu havada yola kabak lastikle çıkanlar var. Dikkatli olmalıyız. Hava koşullarının olumsuzluğu bir yana kar yağışıyla barajlarımız doluyor, yeraltı suları güçleniyor. Yani bir ölçüde rahmet yağıyor. Her nimetin bir de külfeti elbette var. Çok dikkatli olmalıyız. Vatandaşlar olarak yola çıkarken,kendimize ve araçlarımıza dikkat etmeliyiz" diye konuştu.

"SİYASİ İSTİKRAR, KRİSTAL VAZO GİBİDİR"

Kayseri'ye gelirken kaza geçiren 3 milletvekilininin de bu çalıştaya katılmak için yola çıktıklarını belirten Bakan Yıldız, milletvekillerine geçmiş olsun dileğinde bulunduktan sonra şöyle konuştu:

"Avrupa'da ölen 600 kişinin onda biri Türkiye'de olsa, hükümet istifa diye ayağa kalkılırdı. Bizdeki vicdan, kalp, olgu, sokakta kalanı kendi haline bırakmaz. 23 bin kişinin aşevlerinden yararlandığı Kayseri'de yoksullar karınlarını doyurabiliyor. Türkiye'de sağcısıyla, solcuyusuyla, kimse sokakta kalana 'banane' diye bakmaz.Türkiye kalbiyle, vicdanıyla, ekonomisiyle birlikte büyüyor. Türkiye, istikrar sayesinde önemli aşamalar kaydediyor. Keşkelerle bu ülke yönetileme. Çıkarttığımız dersleri iyi değerlendirmeliyiz. Siyasi istikrar kristal vazo gibidir. Ne çatlamaya ne de kırılmaya gelir. Onun tılsımını bozmamalıyız. Siyasi istikrarı sağlayan hükümetin sağladığı bu yapıya herkes borçludur. Bu istikrar, sadece hükümetin yükü değildir. İstikrarın korunması, uluslararası ilişkiler içinde önemlidir. Erciyes projesi de bu anlamda önemlidir. Kayseri için, ülkemiz için önemlidir."

GÜNAY VE KILIÇ GELEMEDİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise günübirlik hizmetlerin yanı sıra gelecege yönelik planlamalar yaptıklarını, 250 milyon euroluk Erciyes Master Projesi'nin bunlardan biri olduğunu söyledi. Başkan Özhaseki, olumsuz hava koşulları nedeniyle bakanlar Ertuğrul Günay ve Suat Kılıç'ın bu sabah kente gelemediklerini belirtti.

Özhaseki, olumsuz hava koşullarının sürmesi halinde yarın Erciyes Dağı'nda yapılacak etkinliklerin de iptal edilmesinin söz konusu olduğunu kaydetti.

 Zor Durumdaydılar Dayanamadım

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 'Zor Durumdaydılar Dayanamadım' - Son Dakika


Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Hadise ve Kaan Yıldırım, ailelerinin onay vermesiyle evlilik kararı aldı "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi Bursa'da "damsız" girme kavgası cinayetle bitti Yürümekte dahi zorluk çeken 70'lik dedenin evinden 400 gram esrar çıktı