Zorunlu Deprem Sigortasını İhmal Etmeyin - Son Dakika

Zorunlu Deprem Sigortasını İhmal Etmeyin

06.01.2012 14:08
Zorunlu Deprem Sigortasını İhmal Etmeyin, System.String[]

Zorunlu olarak yaptırılan konut ve deprem sigortaları ev sahiplerini büyük finansal kayıplardan koruyor.

Konut kredisi ile ev alırken zorunlu olarak yaptırılan konut ve deprem sigortaları ev sahiplerini büyük finansal kayıplardan koruyor. Marmara Depremi'nin sebep olduğu yıkımın ardından devletin yeniden inşa maliyetlerini azaltmak ve halkın mağduriyetini önlemek amacıyla Deprem Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kuruldu ve 2000 yılından itibaren zorunlu deprem sigortası uygulaması başlatıldı. Ev sahipleri bu sigortayla deprem ve depremin sebep olduğu yer kayması, tsunami, infilak, yangın gibi durumlara karşı azami 150.000TL'ye kadar güvence altına alınıyor. Sigorta kapsamı sadece yıkılan evleri değil hasar durumlarını da içerdiği için konutta oluşan deprem kaynaklı hasarların onarım bedellerini karşılayabiliyor.

Türkiye'de senelik olarak düzenlenen 3,5 milyona yakın DASK poliçesinin 1/3'ü hali hazırda açık olan konut kredilerinden geliyor. Krediyle konut alırken fazladan masraf olarak görülebilen sigortaların önemi yakın zamanda yaşanan Van Depremi gibi felaket durumlarında ortaya çıkıyor. Yayınlanan DASK istatistiklerine göre, kuruluşundan bugüne 14 bin adet hasar dosyası için toplam 46 milyon TL ödeme yapan DASK' a, sadece Van depremini takiben 2011 yılı sonuna kadar 6 binin üzerinde hasar ihbarı ulaştı.

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Hizmetleri Kurucu Ortağı Onur Tekinturhan ev satın alacak vatandaşları tapu işlemlerini takiben DASK ve konut sigortalarını geciktirmeden yaptırmaları konusunda uyardı. Konut kredisi ile konut satın alma işleminde dahi bankaların zorunlu sigortaların kredi kullandırımından bir süre sonra yapılmasına imkân tanıyabildiklerini belirten Tekinturhan, "Kimse yarın deprem olup evinin hasar göreceğine inanmak istemez, ancak bu riski almamak için kredi sözleşmesi imzalanıp tapu işlemleri tamamlandığında sigortaların da yapılmış olduğundan emin olmakta fayda var." dedi.

Zorunlu Deprem Sigortasını İhmal Etmeyin

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Zorunlu Deprem Sigortasını İhmal Etmeyin - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

İmamoğlu, koronaya yakalanmadan iki gün önce apandisit ameliyatı olmuş Son Dakika! İstanbul'da etkili olan sağanak sonrası sel ve dolu uyarısı yapıldı, alt geçitleri su bastı ABD'den S-400 tehdidi: Türkiye'ye yaptırımlar kesin olarak düşünülüyor Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek Polis memuru, komşusunu 5 kurşunla öldürdü İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Akılalmaz olay! Horoz dövüşü baskınına giden polis, horoz tarafından öldürüldü Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum