Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Başkentte Kültür -Sanat - Son Dakika

Başkentte Kültür -Sanat

Bilkent Senfoni Orkestrası, Yarın Viyolonsel Sanatçısı Ozan Tunca'nın Solist ve Anlatıcı Olarak Yer Alacağı Konserle Seyirci Karşısına Çıkacak.

Başkentte Kültür -Sanat
15.10.2009 - 10:26,

Bilkent Senfoni Orkestrası, yarın viyolonsel sanatçısı Ozan Tunca'nın solist ve anlatıcı olarak yer alacağı konserle seyirci karşısına çıkacak.

Orkestrayı Şef Bujor Hoinic'in yöneteceği açıklamalı konserde, Richard Wagner'in ''Prelüd''ü, ''Giriş ve İsolde'nin Ölümü'', ''Die Meistersinger von Nürnberg'' adlı eserleri ile Richard Strauss'un ''Don Kişot'' adlı yapıtı seslendirilecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu bu hafta 10 oyun, Ankara Devlet Opera ve Balesi 3 eserle sahne alacak.

Başkentte hafta boyunca yapılacak kültür-sanat etkinlikleri şöyle:

-TİYATRO-

* BÜYÜK TİYATRO: ''Genç Osman'' adlı oyun, yarın, 18 ve 20 Ekimde izlenebilecek. Turan Oflazoğlu'nun yazdığı, Şakir Gürzumar'ın yönettiği eserin dekor tasarımı Sertel Çetiner'e, kostüm tasarımı Gülümser Erigür'e, ışık düzeni Şükrü Kırımoğlu'na ait.

Müziklerini Can Atilla'nın hazırladığı oyunda, Akın Erozan, Tolga Tuncer, İlhan Kantarcı, Kutay Sungar, Mehmet Akay, Nusret Şenay, Cahit Çağıran, Necmettin Efe Ünal, Kayhan Sarıgöllü, Uğur Kaya, Çiğdem Mine Haktanır, İhsan Sanıvar, Neşe Baykent, Füsun Akay, Fikret Ergin, Halit Güngör ve Nejat Armutçu rol alıyor.

* KÜÇÜK TİYATRO: Angelo Savelli'nin yazıp yönettiği ''Don Giovanni ve Uşağı Pulcinella'' adlı oyun, hafta boyunca izleyiciyle birlikte olacak. Dekorunu Elena Ivanova'nın, giysi tasarımını Hakan Dündar'ın hazırladığı yapıtın ışık tasarımı Zbigniew Wichlacz'ın imzasını taşıyor. Müziklerini Can Atilla'nın yaptığı oyunda, Suat Karausta, Tolga Tekin, Ebru Uysal, Tolga Tecer, Zeynep Yasa, Serap Engin ile Murat Özgen'in rol alıyor.

* ŞİNASİ SAHNESİ: Pervin Ünalp'in yazdığı Nesrin Üstkanat'ın yazdığı ''Geç Kalanlar'' adlı yapıt, yarın prömiyer yapacak. Oyun, 17 ve 18 Ekimde de sahne alacak. Dekoru Işın Mumcu'ya, giysi tasarımı Sevgi Türkay'a, ışık tasarımı Osman Uzgören'e ait oyunda, Füsun Günuğur, Levent Şenbay, Dilara Keyf Günüç ve Deniz Alver Çamlıdağ rol alıyor. Eserde, ''Hayat seni seviyorum demeyi erteleyecek kadar uzun değil'' teması işleniyor.

* AKÜN SAHNESİ: Suat Derviş'in yazdığı, Gülriz Sururi'nin uyarlayıp yönettiği müzikal oyun ''Fosforlu Cevriye'', hafta boyunca sahnelenecek. Dekor ve kostümü Hakan Dündar'a, ışığı Yakup Çartık'a, özgün müziği Attila Özdemiroğlu'na ait olan oyunda, Ali Hakan Beşen, Dara Tan, Deniz Baytaş, Feray Darıcı, İclal Karaduman, Kader İlhan, Nermin Uğur, Nusret Çetinel, Uğur Çavuşoğlu, Zeynep Aytek Metin rol alıyor.

* ALTINDAĞ TİYATROSU: ADT'nin yeni oyunlarından ''Anam Bacım Avradım'', yarın, 17 ve 18 Ekimde izlenebilecek. İnanç Yılan'ın yazdığı, Cem Emüler'in yönettiği eserin dekorunu Hakan Dündar, kostümlerini Esra Selah hazırladı. Işık düzenini Zeynel Işık'ın, müziklerini Cem İdiz'in yaptığı eserde, İclal Özergün, Şirin Ergüven, Süheyla Gürkan, Berna Konur, Zuhal Taşar Gökhan, Selma Bayraktargil, Adnan Erbaş, Gürkan Görbil, Cem Balcı, Sedat Keçeci, Erdinç Doğan ve Mehmet Ali Toklu rol alıyor.

Robin Hawdon'un yazdığı, ve Hakan Çimenser'in yönetmenliğini yaptığı ''Şahane Düğün'', 20, 21, 22 Ekimde seyirciyle buluşacak. Dekor tasarımını Işın Mumcu'nun, kostümlerini Gülümser,Erigür'ün hazırladığı eserin ışık düzeni Şükrü Kırımoğlu'na ait. Eserde, Meltem Baytok, Okan Şenozan, Tolga Çiftçi, Aslı Kılan, Hülya Gülşen Irmak ve Pervin Ünalp rol alıyor.

* STÜDYO SAHNE: Nikolay Vasiliyeviç Gogol'un ''Bir Delinin Hatıra Defteri'', yarın ve 18 Ekimde sahne alacak. Sylvie Luneau ile Roger Coggio'nun uyarladığı, Coşkun Tunçtan'ın Türkçeleştirdiği yapıtın proje tasarımı ve yönetmenliğini Cem Emüler üstleniyor.

Eserde, 1960'lı yıllarda Türk tiyatrosunun büyük ustası Genco Erkal'ın iki farklı yorumla canlandırdığı Aksenti İvanoviç Poprişçin'i bu versiyonunda Erdal Beşikçioğlu canlandırıyor. Eserin dekor ve giysi tasarımı Sertel Çetiner'in, ışık düzeni Seyhun Ayaş ile Zeynel Işık'ın, müzik, ses ve efekt tasarımı ise Tayfun Gültutan'ın imzasını taşıyor.

Avrupa Tiyatro Konvansiyonu ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ortak projesi olan ''Ex-Press'', 20 Ekim salı günü izlenebilecek. Proje tasarımını Mustafa ve Övül Avkıran'ın üstlendiği oyunun dekor ve kostümleri ise Ali Cem Köroğlu'nun imzasını taşıyor. Yüksel Aymaz'ın ışık tasarımını yaptığı eserde, Benian Dönmez, Devrim Yakut, Servet Pandur, Erdal Küçükkömürcü ve Murat Çidamlı rol alıyor.

* İRFAN ŞAHİNBAŞ TİYATROSU: ''Islıkçı'' isimli oyun, 17, 21 ve 22 Ekimde sahnelenecek. Çetin Altan'ın yazdığı, Yunus Emre Bozdoğan'ın yönettiği oyunun dekor tasarımı Sertel Çetiner'e, kostümleri Funda Çebi'ye ait. Müziklerini Fatih Veli Ölmez'in, dans düzenini İhsan Bengier'in yaptığı eserde, Şahin Ergüney, Meliha Savaş, Oktay Dal, Mehmet Akay, Emre Erçil, İlyas Zeki Karaca, Erdal Karakurt ile Ezgi Koç rol alıyor.

* ÇAYYOLU CÜNEYT GÖKÇER SAHNESİ: Ali Berktay'ın yazdığı, Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği ''Kerbela'', yarın ve 17 Ekimde görülebilecek. Dekor tasarımını Murat Gülmez'in, giysi tasarımını Hale Eren'in yaptığı eserin ışık düzeni Yakup Çartık'a ait.

Oyunda başlıca rolleri Alpay Ulusoy, Alper Tazebaş, Aysel Çakar Kara, Cüneyt Arif Soysalan, Erdinç Gülener, Ersin Ayhan, Gül Gökçe, Kurtuluş Şakirağaoğlu, Leyla Gülener, Nihat Hakan Güney, Nurtekin Odabaşı, Osman Nuri Ercan, Oya Odabaşı, Ötüken Hürmüzlü, Rengin Samurçay, Selçuk Özdoğan, Serdar Karaokay, Umut Karadağ ve Volkan Benli üstleniyor.

''Galilei'nin Yaşamı'' isimli eser, İtalyan Kültür Özel Gösterimi kapsamında 19, 21 ve 22 Ekimde izlenebilecek. Bertolt Brecht'in yazdığı oyunun yönetmenliğini Erhan Gökgücü üstlendi. Dekor tasarımı Aydan Çınar'a, giysi tasarımı Nalan Türkoğlu'na, ışık tasarımı ise Ersen Tunçekiç'e ait oyunun müzikleri Hans Eisler imzasını taşıyor.

Tamer Levent, Serdar Kayaokay, Rengin Samurçay, Alper Tazebaş, Fuat Çiyiltepe, Ümit Bahadır Tunç, Şemsettin Zırhlı, Murat Kerim Ateş, Ersin Ayhan, Volkan Benli, Yavuz Sepetçi, Çağlar Maçkalı'nın başlıca rollerini üstlendiği eserde, ''Bilime baskı yapılmalı mı?, Bilimin amacı ne olmalıdır?, Toplumsal gelişme için kahramanlara muhtaç mıyız? gibi soruların yanıtı tarihi bir kişilikten yola çıkılarak anlatılıyor.

-OPERA-BALE-

* OPERA SAHNESİ: Wolfgang Amadeus Mozart'ın ünlü operası ''Cosi Fan Tutte'', 17 Ekim Cumartesi günü izlenebilecek.

* LEYLA GENCER SAHNESİ: ''Çocuklar için Öylesine Bir Dinleti'' 18 Ekim Pazar günü izleyiciyle birlikte olacak.

* OPERET SAHNESİ: ''Kırmızı Ev'' isimli müzikli oyun, 20 Ekim Salı günü sahne alacak.

-KONSER-

* BİLKENT KONSER SALONU: Bilkent Senfoni Orkestrası, yarın Şef Bujor Hoinic yönetiminde açıklamalı konser verecek.

Müzik eserleri konusunda açıklamaların yer alacağı konserde, viyolonsel sanatçısı Ozan Tunca'nın solist ve anlatıcı olarak izleyici karşısına çıkacak.

Konserde, Richard Wagner'in ''Prelüd''ü, ''Giriş ve İsolde'nin Ölümü'', ''Die Meistersinger von Nürnberg'' adlı eserleri ile Richard Strauss'un ''Don Kişot'' adlı yapıtı seslendirilecek.

-SERGİLER-

* ANADOLU AJANSI SANAT GALERİSİ: 11. Çağdaş Heykeltıraşlar Derneği'nce açılan sergide Ali Asgar Çakmakcı, Mustafa Yılmaz, Aysun Aslan, Nejla Alataş, İris Pala, Özlem Güner, Selvi İlhan, Çağdaş Irmak, Şeniz Günyol, Ece Akay, Ferhan Kızıltepe gibi sanatçıların çalışmaları yer alıyor. Sergi, 22 Ekime kadar gezilebilecek.

* ATALAY SANAT GALERİSİ: Jale Demren'in resim sergisi, 7 Kasıma kadar sürecek.

* BİLKENT ÜNİVERSİTESİ SANAT GALERİSİ: Zafer Gençaydın ile Cezmi Orhan'ın ''Eldenele'' isimli çalışması başkentli sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergi, 3 Kasıma kadar gezilebilir.

* ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ: Galeri A'da Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Merkezi Grafik Projesi, 18'Ekime kadar görülebilir.

* DOKU SANAT GALERİSİ: Salon 2'de Hasan Taşdemir'in resim sergisi, 26 Ekime kadar izlenime sunuldu.

* FIRÇA SANAT GALERİSİ: Asım Yücesoy'un resim sergisi 30 Ekime değin açık.

* GALERİ ARTİST: Zekine Kundukan'ın resim sergisi, 2 Kasıma kadar başkentlilerin beğenisine sunulacak.

* GALERİ SOYUT: Yunus Emre Dokumacı'nın sergisi 16 Ekim- 12 Kasım tarihlerinde açık olacak.

* MEDYA SANAT GALERİSİ: Suna Özkalan ile Filiz Onat'ın resim sergisi, 4 Kasıma değin görülebilir.

* SİYAH-BEYAZ SANAT GALERİSİ: Ali Kotan'ın eserleri 4 Kasıma kadar gezilebilir.

* VAKIFBANK ATAKULE SANAT GALERİSİ: Birinci salonda Ayla Özkan'ın resim sergisi 25 Ekime kadar izlenimde olacak.

İkinci salonda ise Erkan Geniş'in resim sergisi 25 Ekime kadar gezilebilir.

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Kültür Sanat Başkentte Kültür -Sanat - Son Dakika


Advertisement