Son Dakika Son Dakika Son Dakika
"Genç Osman" Prömiyeri Yarın - Son Dakika

"Genç Osman" Prömiyeri Yarın

Ankara Devlet Tiyatrosu, amcası Sultan Birinci Mustafa'nın tahttan indirilmesi üzerine, henüz 14 yaşındayken Osmanlı tahtına oturtulan Genç Osman'a sahnede yeniden hayat veriyor.

"Genç Osman" Prömiyeri Yarın
13.10.2008 - 13:39,  Güncelleme: 18:12

Ankara Devlet Tiyatrosu, amcası Sultan Birinci Mustafa'nın tahttan indirilmesi üzerine, henüz 14 yaşındayken Osmanlı tahtına oturtulan Genç Osman'a sahnede yeniden hayat veriyor. Genç Osman'ı yine genç oyuncu, Kutay Sungar canlandırıyor.

Ankara Devlet Tiyatrosu'nun yeni sezon oyunu arasında yer alan ve yarın Büyük Tiyatro'da prömiyer yapacak olan "Genç Osman" Turan Oflazoğlu tarafından kaleme alındı. Şakir Gürzumar'ın yönettiği oyun, 17, 19, 21, 24, 26, 31 Ekim tarihleri boyunca Büyük Tiyatro'da izlenebilecek. Dekor tasarımı Sertel Çetiner'e, giysi tasarımı Gülümser Erigür'e, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu'na ait oyunun müzikleri ise Can Atilla'ya ait.

Genç Osman'a Kutay Sungar'ın nefes verdiği oyunda, Akın Erozan, Tolga Tuncer, İlhan Kantarcı, Ahmet Erkut, Nusret Şenay, Cahit Çağıran, Kayhan Sarıgöllü, Uğur Kaya, Çiğdem Mine Haktanır, İhsan Sanıvar, Neşe Başkent, Füsun Akay, Fikret Ergin, Halit Güngör, Nejat Armutçu ve Necmettin Efe Ünsal'ın rol alıyor. Genç Osman, tiyatro sahnesinde şu ifadelerle anlatılıyor:

"Genç ve tecrübesiz bir hükümdar olan Genç Osman; toplum hayatında ve devlet işlerinin yürümesinde yenilikler yapmak istemektedir. Genç, dürüst, idealist bir o kadar da deneyimsizdir. Haremi ve çok eşliliği kaldıracağım deyip sonrasında kendisiyle çelişkiye düşer. Anadolu'yla birleşmek ve kalkındırmak gerektiğini bilir ancak yanlış zaman ve yöntem seçer. Halkı ve Ülkesi için kendisini yıkıma sürükleyecek tehlikeleri göze alır. Sonunda entrikacılar tahta göz dikenler kazanır ve Genç Osman devleti, insanları için hayatını feda eder." (ANKA)

(GO/BÜN/ZG)

Kaynak: ANKA

Son Dakika Kültür Sanat 'Genç Osman' Prömiyeri Yarın - Son Dakika


Advertisement