Son Dakika: Konsolosluklarını kapatan ülkelerin de aralarında olduğu 9 ülkenin büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı - Son Dakika

Son Dakika: Konsolosluklarını kapatan ülkelerin de aralarında olduğu 9 ülkenin büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

02.02.2023 18:55

Son dakika: Türkiye'de terör eylemi tehdidi iddiasıyla konsolosluklarının çalışmalarına ara veren ülkelerin de aralarında olduğu 9 ülkenin büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Gerçekleşecek toplantıda Türkiye'nin tepkisini dile getirmesi bekleniyor.

Hollanda Başkonsolosluğu'nun ardından Almanya, Fransa, İsviçre, Belçika ve İngiltere Başkonsolosluğu da kapatıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise bu duruma yönelik bir açıklama yaptı ve " Türkiye'ye karşı psikolojik bir harp yürütülmektedir" diyerek 15 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 5'inin tutuklandığını açıkladı.

KONSOLOSLUKLARIN NEDEN KAPATILDIĞI SORULACAK

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bilgilendirmeye göre; 9 ülkenin büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Türkiye'de güvenlik gerekçesiyle konsolosluklarını kapatan ülkelerin büyükelçileri de 9 büyükelçi arasında yer aldı. Büyükelçilere Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığın iletileceği öğrenildi. Dışişleri'nde yapılacak görüşmelerde bu kapatmaların neden yapıldığı da sorulacak.

SON YAŞANANLAR

Avrupa ülkelerinin İstanbul'da bulunan başkonsoloslukları art arda geçici süre kapanma kararı aldıklarını açıklamıştı. Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika ve Fransa'nın ardından son olarak İsviçre'nin İstanbul Başkonsolosluğu güvenlik sebebiyle ikinci bir duyuruya kadar kapalı olacağını duyurmuştu.

Hollanda, 31 Ocak günü İstanbul Başkonsolosluğu'nun geçici süre kapatıldığını açıkladı. İngiltere de güncellediği Türkiye'ye seyahat uyarısı metninde, konsolosluğun geçici bir süre halka kapatıldığını duyurmuştu. 1 Şubat günü, Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri de konsolosluğun güvenlik sebebiyle geçici süreliğine kapatıldığını aktarmıştı. Almanya'nın ardından Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu da geçici bir süreliğine kapatıldığını belirtmişti.

Sonrasında Belçika ve İsviçre'nin de İstanbul Başkonsoloslukları güvenlik gerekçesiyle geçici olarak halka kapatıldığını açıklamıştı.

TÜRKİYE'DEN TEPKİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Bu sorumsuzluk kabul edilemez. Türkiye güvenli bir ülkedir. Güvenlik güçlerimiz ve istihbarat birimlerimiz işinin başındadır." ifadelerini kullandı.

SOYLU "PSİKOLOJİK HARP" DEMİŞTİ

İçişleri Bakanı Soylu konsoloslukların kapatılmasına ilişkin, "Türkiye'ye karşı psikolojik harp yürütülmektedir. Çok net ve açıktır her şey. İstikrarlı bir Türkiye olmasın da ne olursa olsun anlayışıyla hareket edilmektedir" ifadelerini kullanmıştı.

TBMM Başkanı Şentop da bazı ülkelerin Türkiye için yaptığı güvenlik uyarılarına yönelik "Türkiye'yi yıpratma, itibarsızlaştırma yönünde bir hamle olduğunu açık bir şekilde görüyoruz" demişti.

YORUMLAR (3)
  • Özcan Kuvan: Arkadaş bitmiyor adamların oyunları bitmiyor.Bir rahat vermiyorlar. Cevap Yaz 0 3 Yayından Kaldır
  • Sami Göksu: Batan 2 ülke var abd almanya bu yaptırım gibi durum sevgili devletim bu konsoloslukları ateşleri gönderin gitsin Cevap Yaz 1 4 Yayından Kaldır
  • Uğur Yazıcı: Gönderin hepsini!!!İfadelerini alın ve gerekçeleriniz kabul edilmedi deyin ve ülkelerine gönderin!!!Hangi oyun peşindelerse.Madem bu kadar korkuyorsunuz İnançlara saldırıları durdurun... Cevap Yaz 128 54 Yayından Kaldır
500
Azerbaycan Dışişleri: 'Milletvekili Mustafa'ya yönelik saldırıda ilk izler İran'ı işaret ediyor' Azerbaycan Dışişleri: 'Milletvekili Mustafa'ya yönelik saldırıda ilk izler İran'ı işaret ediyor' Rusya, Estonyalı diplomatı 'istenmeyen kişi' ilan etme kararı aldı Rusya, Estonyalı diplomatı 'istenmeyen kişi' ilan etme kararı aldı Finlandiya Dışişleri Bakanlığından Türkiye'ye 'teşekkürler' mesajı Finlandiya Dışişleri Bakanlığından Türkiye'ye 'teşekkürler' mesajı

Son Dakika Politika Son Dakika: Konsolosluklarını kapatan ülkelerin de aralarında olduğu 9 ülkenin büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı - Son Dakika


Advertisement