Aşılamaya rağmen vaka sayıları neden düşmüyor? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü merak edilen soruya yanıt - Son Dakika

Aşılamaya rağmen vaka sayıları neden düşmüyor? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü merak edilen soruya yanıt

03.10.2021 19:30

Koronavirüs salgınında iki yıla yaklaşılırken pandeminin aşılamaya rağmen halen sona ermemesi insanları tedirgin ediyor. Ülkemizde yüksek aşılama oranı olmasına rağmen vaka sayılarını 30 bine yakın olmasının nedenine Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü açıklık getirdi. Prof. Dr. Özlü, "Kovid olmadıklarını, nezle veya grip olduklarını düşünüyorlar. Kovid'i kendilerine yakıştıramıyorlar. Bu yüzden de hastaneye başvuruda gecikme yaşanıyor" dedi.

Bilim Kurulu üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, NTV canlı yayında koronavirüs vaka sayıları ve aşılamayla ilgili merak edilenleri yanıtladı.

"KENDİLERİNE YAKIŞTIRAMIYORLAR"

Daha genç ve aşısız kişilerin hastalandığına dikkat çekenProf. Dr. Özlü, "Kovid olmadıklarını, nezle veya grip olduklarını düşünüyorlar. Kovid'i kendilerine yakıştıramıyorlar. Bu yüzden de hastaneye başvuruda gecikme yaşanıyor. Delta varyantına bağlı ölümler daha önceki virüslere göre 2 katına ulaşmış durumda" dedi.

AŞILANMAYA VURGU YAPTI

Kovid ilacı haberlerinin umut verici olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özlü, ''İlacın ruhsat almasında şu ana kadar yapılan çalışmalar yeterli olmayabilir, göreceğiz. Şunda yapacağımız en iyi şey hastalanmamak. Aşılanmak. '' dedi.

"3. DOZ GEREKEBİLİR"

Prof. Dr. Özlü, 2 doz Pfizer/BioNTech aşısı olanlara 3. doz yapılması konusunda da kararın Sağlık Bakanlığı'nda olduğunu söyledi. Özlü, "Genelde 6-8 aylık çalışmalarda 6-8 ay sonra kandaki antikor seviyelerinin azalmaya başladığı görülüyor. Koruculuk seviyesinin düştüğüne dair yayınlar gelmeye başladı. Esas olan herkeste aynı olmadığı. 6-8 ay geçince üçüncü doz gerekebilir. Bu kararı bakanlık alacak." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (5)
  • Emrah Özcan: Ya birakin kendilerine yakistirmiyolarda falani filani asinin faydasi yok yok arkadas asinin sadece yaslilarda olum oraninin dusurdugu belli yerli asimizda biran once ciksada insanlar bak nasil vuruluyor Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Salgın sonrası küresel hayat pahalılığı 5 ülkeyi perişan etti! İçlerinde süper güç bile var Salgın sonrası küresel hayat pahalılığı 5 ülkeyi perişan etti! İçlerinde süper güç bile var 'Koronavirüste vaka artışı, mutasyonları körüklüyor' 'Koronavirüste vaka artışı, mutasyonları körüklüyor' Kahvehanelerde artık 'Gazete yasağı' yok Kahvehanelerde artık 'Gazete yasağı' yok

Son Dakika Sağlık Aşılamaya rağmen vaka sayıları neden düşmüyor? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü merak edilen soruya yanıt - Son Dakika


Advertisement