Okulda pozitif vaka çıkarsa ne olacak? İşte madde madde Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs rehberi - Son Dakika

Okulda pozitif vaka çıkarsa ne olacak? İşte madde madde Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs rehberi

02.10.2020 21:53

Sağlık Bakanlığı, okullarda koronavirüs vakasına rastlanılması durumunda izlenecek yol haritasına ilişkin rehber hazırladı. Buna göre; virüs bir öğrencide çıkarsa eğitim devam edecek. Aynı anda iki ya da daha fazla öğrencide çıkarsa o sınıftakiler 14 gün karantinaya alınacak.

Sağlık Bakanlığı hazırlandığı eğitimde olası koronavirüs vakası senaryoları üzerine "Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi" hazırladı. Okulda bir öğrenci ya da öğretmende virüs tespit edildiğinde ne yapılacak? Sağlık Bakanlığı salgın rehberi güncellendi, hangi durumda nasıl bir uygulamaya gidileceği madde madde anlatıldı.

BİR ÖĞRENCİDE VİRÜS ÇIKARSA EĞİTİM DEVAM EDECEK

Buna göre, virüs bir öğrencide çıkarsa eğitim devam edecek. Aynı anda iki ya da daha fazla öğrencide çıkarsa o sınıftakiler 14 gün karantinaya alınacak.

Rehbere, okullarda pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gereken uygulamalar eklendi. 4. sınıflardan itibaren herkesin maske taktığı sınıfta bir öğrenci pozitif çıkarsa, maske takmak koşuluyla eğitim devam edecek. Öğrenciler ve öğretmen 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla, günde 2 kez ateş ölçümüyle takip edilecek. Bu sınıf, diğer sınıflardan farklı zamanlarda teneffüse çıkacak.

ÖĞRENCİLERDEN HERHANGİ BİRİNE POZİTİF TANISI KONULMASI DURUMUNDA NE YAPILACAK?

Öğretmenin ve öğrencilerin kurallara uygun şekilde ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullanması halinde, Öğrenciler temaslı kabul edilir ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam eder. Öğretmenler temaslı kabul edilir ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla eğitim vermeye devam eder.

Pozitif vaka çıkan sınıfta görev alan öğretmenler ve o sınıfın öğrencileri, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır. Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatinin diğer sınıflardan farklılaştırılması sağlanır.

Semptom veya yüksek ateşi tespit edilen kişi sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre herhangi bir semptom göstermeyen öğrenci/öğretmen okula devam eder, aksi durumda ise vaka olarak kabul edilir. Aynı sınıfta ikinci kez vaka çıkarsa sınıf öğrencilerin tamamı yakın temaslı olarak kabul edilir.

ÖĞRETMEN POZİTİF VAKA ÇIKARSA, OKULDA TÜM MESLEKTAŞLARI TEMASLI KABUL EDİLİR

Öğretmenin pozitif vaka çıkması durumunda, okul dışında riskli bir teması yoksa, ilk pozitif vaka çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilir. Okulda tüm öğretmenler temaslı kabul edilir ve maske takmak koşuluyla okula devam eder.

Öğretmenlerin okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır.

Okul tarafından 14 gün boyunca günlük iki kez semptom sorgulaması ve ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır. Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilen öğretmen sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre okula devam eder veya vaka olarak kabul edilir.

ÖĞRETMENİN OKUL DIŞINDA RİSKLİ BİR TEMASI VAR İSE NASIL BİR YOL İZLENECEK?

Eğer öğretmenin okul dışında riskli bir teması var ise, diğer öğretmenler ve ilk vaka çıkan sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilir, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır.

Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilen kişiler sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre kişiler okula devam eder veya vaka olarak kabul edilir. Öğretmenlerin kuralına uygun ağız ve burnu kapayacak şekilde maske taktığı, öğrencilerin maske takmadığı ya da düzensiz taktığı durumlarda, sınıfta yer alan tüm öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilir. Öğretmenler temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam eder.

ÖĞRETMENDE KOVID-19 POZİTİF VAKA SAPTANMASI DURUMUNDA NE YAPILACAK?

Öğretmenin ve öğrencilerin sürekli şekilde ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullanması halinde, öğrenciler temaslı kabul edilir ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam eder.

Öğretmenler temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam eder. Öğretmenler ve öğretmenin derse girdiği sınıftaki öğrencilerin, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır.

Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilenler sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bu kişiler okula devam eder veya vaka olarak kabul edilir.

SERVİSLERDE, ÖĞRENCİLERDEN BİRİNDE POZİTİF VAKA SAPTANMASI DURUMUNDA NE YAPILIR?

Servis şoförü/rehber personel, kurallarına uygun ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullandığı, öğrencilerin maske takmadığı ya da düzensiz taktığı durumlarda,

Öğrenciler yakın temaslı kabul edilir ve bu servisteki öğrenciler eve gönderilerek 14 gün boyunca temaslı takibine alınır.

Servis şoförü/rehber personel temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam eder. Semptomlar açısından kendini takip eder.

Servis şoförü/rehber personel ve öğrencilerin kurallarına uygun şekilde ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullanması halinde, öğrenciler temaslı kabul edilir ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam eder. Servis şoförü/rehber personel temaslı kabul edilir ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla çalışmaya devam eder.

YORUMLAR (11)
  • Okul kapalı değil ki: Dostlar, neyin kafasını yaşıyorsunuz, İstanbul valisi bile açıkladı her 4 çocuktan 3'ü fiilen okula gidiyor zaten. Tüm dünyada zaten okullar açık, bizde ise kreşler özel okullar dersaneler kurslar etütler aylardır açık. Çocuklar içiçe dipdibe, bulaşan yayılan bişey yok. 65 yaş üstü sabahtan gece yarısına kadar heryerde onlara da bişey olmuyor. En yakın camiye gidin namaz vakitleri cami, namaz arası kahveler tıkabasa yaşlı dolu. Hayat eskisi gibi tamgaz devam ediyor biraz etrafa bakın sorun yok ! Cevap Yaz 2 5 Yayından Kaldır
  • Dikkat dikkat !!!: Heryer açık okullar kapalıyken okula gitmeyen çocuklar nerede? Çocukları evde cam fanusta güvende olduğunu mu sanıyorsunuz? Dışarda heryerde mikrop ve kötü alışkanlık kapıyorlar. Özel okullar dersaneler kurslar etütler vs full açık eğitim-öğretim devam ediyor hiçbir sorun olmuyor. Şu anda okul daha güvenli, kuralların ve öğretmenlerin denetiminde, okullar sizin evlerinizden daha temiz. Tüm dünyada okullar açık ama bizde heryer açık okul kapalı. 65 yaş üstü ise cami-kahve arasında gidip geliyor Cevap Yaz 4 3 Yayından Kaldır
  • fatih: Bence bu sene okulları acmamalılar.Çünkü sağlık daha önemli.Öğrenci diyelim ki okulda covıt 10 tanısı konuldu allah korusun bu cocuklara bir şey olursa bunu kim nasıl açıklayacak Cevap Yaz 2 3 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
10 bin kişinin yaşadığı mahallede okul ve cami yok! Mahalleli destek bekliyor 10 bin kişinin yaşadığı mahallede okul ve cami yok! Mahalleli destek bekliyor İsrail güçleri, 17 yaşındaki Filistinli genci öldürdü İsrail güçleri, 17 yaşındaki Filistinli genci öldürdü İzmir'de Yıkım Kararı Alınan Atakent Anadolu Lisesi'nin Öğrenci Velileri Tepkili: 'Bağımsız Bilirkişi Heyeti İstiyoruz' İzmir'de Yıkım Kararı Alınan Atakent Anadolu Lisesi'nin Öğrenci Velileri Tepkili: 'Bağımsız Bilirkişi Heyeti İstiyoruz'

Son Dakika Sağlık Okulda pozitif vaka çıkarsa ne olacak? İşte madde madde Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs rehberi - Son Dakika


Advertisement
Haberi Paylaş