Prof. Dr. Yakıncı: Suçiçeği Lösemili Hastalarda Ölüme Neden Olabilir - Son Dakika

Prof. Dr. Yakıncı: Suçiçeği Lösemili Hastalarda Ölüme Neden Olabilir

02.01.2012 12:59
Prof. Dr. Yakıncı: Suçiçeği Lösemili Hastalarda Ölüme Neden Olabilir

Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, suçiçeğinin özellikle bağışıklık sistemi bozuk olan lösemili hastalarda ölümlere neden olduğunu söyledi.

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, suçiçeğinin özellikle bağışıklık sistemi bozuk olan lösemili hastalarda ölümlere neden olduğunu söyledi.

Suçiçeği hastalığının, 'varicellazoster' virüsüyle bulaştığını ve her ekonomik düzeydeki insanı, bölgesel farklılık, cinsiyet ayırımı yapmadan doğan bütün çocukları hasta edebildiğini belirten Prof. Dr. Yakıncı, su çiçeği hastalığının en hızlı yayılan enfeksiyon hastalığı olduğunu belirtti.

Hastalığın solunum yoluyla kolayca bulaşabildiğini anlatan Yakıncı, "Hastanın odasına girmeden daha koridordayken bile solunum yoluyla bulaşabilir." dedi.

Çocukların bu hastalıktan aşı ile korunabileceğinin altını çizen Yakıncı, "Su çiçeği hastalığının çok hafif geçebildiği gibi beyni tutacak kadar çok ağır hastalığa da yol açabilir. Bu hastalık özellikle bağışıklık yetersizliği olan lösemili hastalarda ölüm nedeni olmaktadır. Suçiçeği aşısının bir yaşından sonra çocuklara iki doz halinde yapılması önerilmektedir. Erişkinler ve sağlık çalışanları bu hastalığı geçirmemişse kanda bağışıklık durumları araştırıldıktan sonra bir ay arayla iki doz aşı yapılması önerilmektedir. Bu hastalığı geçirmemiş bir kişinin hastalıkla karşılaştığında ilk 3–5 gün içinde su çiçeği aşısını yaptırdığı takdirde bu hastalıktan korunabilir." diye konuştu.

Prof. Dr. Yakıncı: Suçiçeği Lösemili Hastalarda Ölüme Neden Olabilir

Kaynak: CHA

Son Dakika Sağlık Prof. Dr. Yakıncı: Suçiçeği Lösemili Hastalarda Ölüme Neden Olabilir - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Fatih Terim'i çılgına çeviren olay! Isınmaya gitmeyen futbolcularına fena patladı 00:23 Fatih Terim'i çılgına çeviren olay! Isınmaya gitmeyen futbolcularına fena patladı Doğu Perinçek, 00:15 Doğu Perinçek, "Bu bir tuzak" deyip büyükelçilerin açıklamasını yorumladı: Geri adım atmadılar Güntekin Onay'dan tarihi gaf! Canlı yayında skandalın eşiğinden dönüldü 23:17 Güntekin Onay'dan tarihi gaf! Canlı yayında skandalın eşiğinden dönüldü
Derbi bitti ama G.Saraylılar bir pozisyonda takılı kaldı! Mostafa Mohamed takımda istenmiyor 22:36 Derbi bitti ama G.Saraylılar bir pozisyonda takılı kaldı! Mostafa Mohamed takımda istenmiyor Son Dakika! ABD, krizi sürdürmekte kararlı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine 22:09 Son Dakika! ABD, krizi sürdürmekte kararlı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine "not edildi" deyip Kavala açıklamasını yenilediler Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomiyle ilgili eleştirilere yanıt: Her evde araba var 19:52 Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomiyle ilgili eleştirilere yanıt: Her evde araba var
Düğün sonrası eğlencesinde 19:03 Düğün sonrası eğlencesinde "Neden hesabı sen ödedin?" tartışması damadın vurulmasıyla sonuçlandı Seren Serengil zina ile ilgili söylemleri tekrar gündem oldu: Türkiye'de birçok hanım sahneye çıkmadan cinsel ilişkiye giriyor 18:16 Seren Serengil zina ile ilgili söylemleri tekrar gündem oldu: Türkiye'de birçok hanım sahneye çıkmadan cinsel ilişkiye giriyor
Advertisement