655. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan Recep Kara Oldu - Son Dakika

655. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan Recep Kara Oldu

24.07.2016 19:07

Bu sene 655.si düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Mehmet Yeşil Yeşil'i finalde deviren Recep Kara başpehlivan oldu

Dünyanın en eski spor organizasyonlarından biri olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin bu sene 655.si düzenlendi.

FİNALE GİDEN YOL

Rakipleri Fatih Koyuncu, Hasan Zeybek, Ali Gökçen, Serhat Balcı, Şaban Yılmaz'ı yenen Ordulu Recep Kara ile Ali Rıza Kaya, Ünal Karaman, Abdullah Güngör, İsmail Koç, Ali Gürbüz'ü mağlup eden Mehmet Yeşil Yeşil, final karşılaşması için Sarayiçi Er Meydanı'nda çayıra çıktı.

AKİF ÇAĞATAY KILIÇ DA ORADAYDI

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, başpehlivan Recep Kara ve Mehmet Yeşil Yeşil'i final müsabakası öncesi tebrik ederek, başarı diledi.
Kırkpınar'da 2004, 2007 ve 2008 yıllarının başpehlivanı Recep Kara ile 2009 ve 2010 yılları başpehlivanı Mehmet Yeşil Yeşil, cazgırın salavatı sonrası peşreve çıktı. Daha sonra Hüsnü Patron hakemliğinde iki pehlivan güreşe tutuştu.

PASİF BİR KARŞILAŞMA

Recep Kara'nın 2009 yılında altın kemerin ebedi sahibi olmak için çıktığı er meydanında, güreşseverlerin tabiriyle bir anlamda "kemerini yakan" Mehmet Yeşil Yeşil ile çıktığı rövanş anlamını taşıyan müsabakanın ilk dakikaları pehlivanların birbirlerini tartmasıyla geçti.
Mehmet Yeşil Yeşil'in iç kasnak denemeleriyle Recep Kara'ya göre daha aktif olduğu güreşte normal sürede bir üstünlük gerçekleşmedi. Kurallar gereği geçilen 5 dakikalık puanlama bölümünden de sonuç çıkmayınca, puan alan pehlivanın kazandığı "altın puan" bölümüyle müsabakaya devam edildi. Bu bölümde güreş biraz daha hareketlenmesine rağmen hem Recep Kara'ya hem de Mehmet Yeşil Yeşil'e kule hakemliğince pasif güreştikleri gerekçesiyle birer ihtar verildi.

VE KAZANAN RECEP KARA

Mehmet Yeşil Yeşil'in iç kazıktan çekmeler ve tek dalmalarına Recep Kara boyundurukla cevap verdi. Çift kol kasnak oyunuyla rakibini müsabakanın 61. dakikasında kendine çeken Recep Kara, Mehmet Yeşil Yeşil'i yenerek 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı oldu.

4. KEZ MUTLU SON

Ordulu pehlivan, 2004, 2007 ve 2008 yıllarının ardından dördüncü kez bu unvanı aldı.

655. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan Recep Kara Oldu
655. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan Recep Kara Oldu
YORUMLAR
500
SPOR Pehlivanlar Kağıthane'de er meydanına çıktı SPOR Pehlivanlar Kağıthane'de er meydanına çıktı Pehlivanlar Kağıthane'de er meydanına çıktı Pehlivanlar Kağıthane'de er meydanına çıktı

Son Dakika Spor 655. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan Recep Kara Oldu - Son Dakika


Advertisement