Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Başkentte Kültür Sanat - Son Dakika

Başkentte Kültür Sanat

Alexander Dumas'ın Ölümsüz Eserinden Bale Sahnesine Aktarılan 'Üç Silahşörler', 27 Mart Cumartesi Günü Prömiyer Yapacak

25.03.2010 - 10:37,

Alexander Dumas'ın ölümsüz eserinden bale sahnesine aktarılan 'Üç Silahşörler', 27 Mart Cumartesi günü prömiyer yapacak. Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) tarafından 12 yıl aradan sonra yeniden sahneye getirilecek olan eserin senaryo ve koreografisi, 12 yıl önce başrolü üstlenen ADOB Başkoreografı Armağan Davran ile Bale Başöğretmeni Volkan Ersoy tarafından hazırlandı. Dumas'nın aynı adlı eserinden bale sahnesine aktarılan 'Üç Silahşörler', Guiseppe Verdi'nin müzikleriyle süsleniyor. Müzik düzenlemesini ve orkestra şefliğini Bujor Hoinic'in üstlendiği yapıtın dekoru Nihat Kahraman'ın, kostümleri Nursun Ünlü'nün, ışık düzeni Fuat Gök'ün imzasını taşıyor. Yapıtta Dartagnan'ı Cankat Özer, Serhat Güdül, Burak Kayıhan ve Emre Güler dönüşümlü olarak canlandırırken, Athos rolünde Burak Kayıhan, Kadir Okurer ve Cankat Özer, Porthos rolünde Oliver Spence, Eren Keleş ve Cansın Alpan, Aramis rolünde Emre Güler, Kuzey Kıyıcan ve Kadir Okurer görev alıyor. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), 1 ve 2 Nisandaki konserlerinde keman sanatçısı Elina Vahala'ya eşlik edecek. Orkestrayı Şef Omri Hadari'nin yöneteceği konserde, Jean Sibelius'un 'keman konçertosu' ile '2. Senfoni'si yorumlanacak.

Bilkent Senfoni Orkestrasının yarınki konserinin solisti piyanist Kandemir Basmacıoğlu olacak. Orkestrayı Şef Klaus Weise'nin yöneteceği konserde, Revueltas'ın 'Sensemaya', Gershwin'in 'fa majör piyano konçertosu' ile Dvorak'ın 'Yeni Dünyadan' başlıklı '9. Senfoni'si seslendirilecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu bu hafta 19 oyun, Ankara Devlet Opera ve Balesi ise 6 eserle sahne alacak.

Başkentte hafta boyunca izleyiciyle buluşacak kültür-sanat etkinlikleri şöyle:

- TİYATRO-

BÜYÜK TİYATRO: 'Genç Osman' adlı oyun, yarın, 28 ve 30 Martta izlenebilecek. Turan Oflazoğlu'nun yazdığı, Şakir Gürzumar'ın yönettiği eserin dekor tasarımı Sertel Çetiner'e, kostüm tasarımı Gülümser Erigür'e, ışık düzeni Şükrü Kırımoğlu'na ait. Müziklerini Can Atilla'nın hazırladığı oyunda, Akın Erozan, Tolga Tuncer, İlhan Kantarcı, Kutay Sungar, Mehmet Akay, Nusret Şenay, Cahit Çağıran, Necmettin Efe Ünal, Kayhan Sarıgöllü, Uğur Kaya, Çiğdem Mine Haktanır, İhsan Sanıvar, Neşe Baykent, Füsun Akay, Fikret Ergin, Halit Güngör ve Nejat Armutçu rol alıyor.

ÇAYYOLU CÜNEYT GÖKÇER SAHNESİ: Bertolt Brecht'in 'Galilei'nin Yaşamı' isimli yapıtı, yarın, 26 ve 27 Martta sahnelenecek. Yönetmenliğini Erhan Gökgücü'nün yaptığı eserin müzikleri Hanns Eisler imzasını taşıyor. Oyunun dekor tasarımı Aydan Çınar, giysi tasarım Nalan Türkoğlu, ışığı ise Ersen Tunççekiç'e ait. Oyunda başlıca rollerde, Tamer Levent, Rengin Samurçay, Haydar Gültepe, Serdar Kayaokay, Alper Tazebaş, Yavuz Sepetçi, Şemsettin Zırhlı, Fuat Çiyiltepe, Volkan Benli, Ersin Ayhan, Özlem Tokaslan, Deniz Yılmaz, Bahadır Tunç, Koray Alper, Çağlar Maçkalı bulunuyor.

Brita Kutchmy'nin kaleme aldığı, Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği çocuk oyunu 'Narnia Günlükleri', 28, 30 ve 31 Martta sahne alacak. 'Kerbela' adlı oyun, 31 Mart ve 1 Nisanda izleyiciyle birlikte olacak. Ali Berktay'ın yazdığı, Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği 'Kerbela'nın dekor tasarımını Murat Gülmez, giysi tasarımını Hale Eren, ışık düzenini Yakup Çartık yaptı.

KÜÇÜK TİYATRO: İstanbul Devlet Tiyatrosunun 'Sokrates'in Son Gecesi' isimli oyunu, yarın, 26 ve 27 Martta sahnelenecek. Stefan Tsanev'in kaleme aldığı, Metin Belgin'in yönettiği eserin dekor ve kostüm tasarımı Ali Cem Köroğlu'na, ışık düzeni Yüksel Aymaz'a ait. Eserde, Melek Baykal, Mustafa Uğurlu ve Mehmet Ali Kaptanlar rol alıyor. Ankara Devlet Tiyatrosunun yeni oyunu 'Kahramanlar Öldü mü?' 30, 31 Mart ve 1 Nisanda sahnelenecek. Yönetmenliğini Tansu Aytar'ın üstlendiği oyunun dekor tasarımı Güven Öktem'e, kostümleri Fatma Görgü'ye ait. Işık düzenini Burhanettin Yazar'ın hazırladığı yapıtın müzikleri Nicola Piovani imzası taşıyor. Meral Niron, Erkan Alpago, Orkide Çivicioğlu, Pelin Dikmenoğlu, Necmi Çavdarlı ile Faruk Günuğur'un rol aldığı eser, yitirilmiş değerler sisteminin getirdiği zaaflar ve güçlü medyanın sistem içinde öğüttüğü insanları işliyor.

ŞİNASİ SAHNESİ: Mehmet Akay'ın yazdığı yönettiği 'Büyümek İstiyorum' adlı oyun, 28, 30 ve 31 Martta izlenebilecek. Oyunun dekor ve kostüm tasarımı Özge Akarsu imzasını taşıyor. Oyunun ışık tasarımı Ahmet Karademir'e, müzik Fatih Şener'e, dans düzeni ise Gülüm Pekcan Şimşir'e ait. Oyunda, Ercan Eker, Efe Ünsal, Cihan Kaymak, Mehmet Onur Atbaş, Acan Ağır Aksoy, Müjde Hayat, Celal Murat Usanmaz, Fatma Nazlı Polattaş, Dilek Mengi, Eylem Türkmen, Müge Buket, Dilara Gürdere, Ayla Kaymak rol alıyor. Oyun, küçük tiyatroseverler için 28, 30 ve 31 Martta da sahnelenecek.

'Geç Kalanlar' adlı yapıt, 30, 31 Mart ve 1 Nisanda sahne alacak.

AKÜN SAHNESİ: Suat Derviş'in yazdığı, Gülriz Sururi'nin uyarlayıp yönettiği müzikal oyun 'Fosforlu Cevriye', yarın, 26 ve 27 Martta görülebilecek. Dekor ve kostümü Hakan Dündar'a, ışığı Yakup Çartık'a, özgün müziği Attila Özdemiroğlu'na ait oyunda, Ali Hakan Beşen, Dara Tan, Deniz Baytaş, Feray Darıcı, İclal Karaduman, Kader İlhan, Nermin Uğur, Nusret Çetinel, Uğur Çavuşoğlu ve Zeynep Aytek Metin rol alıyor.

'Rab Şeytana Dedi Ki' adlı yapıt, 30, 31 Mart ve 1 Nisanda seyirciyle buluşacak. Bozkurt Kuruç'un yönettiği oyunun dekor tasarımı Güven Öktem'e, giysi tasarımı Esra Selah'a, ışık tasarımı ise Zeynel Işık'a ait.

Çocuk oyunu 'Keloğlan Keleşoğlan', 28 Mart Pazar günü sahnelenecek.

ALTINDAĞ TİYATROSU: 'Anam Bacım Avradım' adlı oyun, hafta boyunca seyirciyle birlikte olacak. İnanç Yılan'ın yazdığı, Cem Emüler'in yönettiği oyunun dekoru Hakan Dündar, giysi tasarımı Esra Selah, ışık düzeni Zeynel Işık'a ait. Alev Buharalı, Şirin Ergüven, Süheyla Gürkan, Berna Konur, Zuhal Taşar, Selma Bayraktargil, Adnan Erbaş, Gürkan Görbil, Cem Balcı, Sedat Keçeci'nin başlıca rolleri paylaştığı eserde, kadına karşı ayrımcılık ve aile içi şiddet konusu, müzikal kabare üslubuyla işleniyor.

75. YIL SAHNESİ: Ulviye Karaca'nın yazıp yönettiği ve kukla tasarımını İlhan Ateş ile hazırladığı 'Kırmızı Başlıklı Kız' adlı çocuk oyunu, 28 ve 30 Martta sahne alacak.

STÜDYO SAHNE: Nikolay Vasiliyeviç Gogol'un 'Bir Delinin Hatıra Defteri', 28 ve 30 Martta görülebilir. Sylvie Luneau ile Roger Coggio'nun uyarladığı, Coşkun Tunçtan'ın Türkçeleştirdiği yapıtın proje tasarımı ve yönetmenliğini Cem Emüler üstleniyor. Eserde, 1960'lı yıllarda Türk tiyatrosunun büyük ustası Genco Erkal'ın iki farklı yorumla canlandırdığı Aksenti İvanoviç Poprişçin'i Erdal Beşikçioğlu oynuyor. Eserin dekor ve giysi tasarımı Sertel Çetiner'in, ışık düzeni Seyhun Ayaş ile Zeynel Işık'ın, müzik, ses ve efekt tasarımı ise Tayfun Gültutan'ın imzasını taşıyor.

MUHSİN ERTUĞRUL SAHNESİ: Çocuk oyunu 'Pinokyo' 31 Mart ve 1 Nisanda, 'Bir Yaz Gecesi Rüyası' ise 28 Martta izlenebilecek.

İRFAN ŞAHİNBAŞ TİYATROSU: 'Derbi ya da Darbe' adlı oyun, 31 Martta izlenebilecek. Ahmet Önel'in kaleme aldığı, Mehmet Ege'nin yönettiği yapıtın dekoru Suar Şeylan'a, kostümleri Günnur Orhon'a, ışık düzeni Osman Uzgören'e ait. Müziklerini Can Atilla'nın hazırladığı eserde, Edip Tümerkan, Neşet Erdem, Ahmet Erkut, Volkan Özgömeç, Meltem Keskin, Mehmet Ege, Teoman Gülen, Filiz Gaye Alacacı, Tolga Tuncer, Nusret Şenay, Cahit Çağıran, Yılmaz İhsan Sanıvar, Pervin Balcı, Halit Güngör, Müjde Hayat ve Fatma Nazlı Polattaş başlıca rolleri üstleniyor.

'Islıkçı' isimli oyun, 27 Mart ve 1 Nisanda sahnelenecek. Çetin Altan'ın yazdığı, Yunus Emre Bozdoğan'ın yönettiği oyunun dekor tasarımını Sertel Çetiner, kostümlerini Funda Çebi hazırladı. Müziklerini Fatih Veli Ölmez'in, dans düzenini İhsan Bengier'in yaptığı eserde, Şahin Ergüney, Meliha Savaş, Oktay Dal, Mehmet Akay, Emre Erçil, İlyas Zeki Karaca, Erdal Karakurt ile Ezgi Koç rol alıyor.

ODA TİYATROSU: 'Krem Karamel' adlı eser, yarın ve 27 Martta izlenebilecek.

'Hüzzam' adlı oyun ise 30, 31 Mart ve 1 Nisanda sahne alacak.

- OPERA-BALE-

OPERA SAHNESİ: Alexander Dumas'ın ölümsüz eserinden bale sahnesine aktarılan 'Üç Silahşörler', 27 Mart Cumartesi günü prömiyer yapacak. Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) tarafından 12 yıl aradan sonra yeniden sahneye getirilecek olan eserin senaryo ve koreografisi, 12 yıl önce başrolü üstlenen ADOB Başkoreografı Armağan Davran ile Bale Başöğretmeni Volkan Ersoy tarafından hazırlandı. Dumas'nın aynı adlı eserinden bale sahnesine aktarılan 'Üç Silahşörler', Guiseppe Verdi'nin müzikleriyle süsleniyor. Müzik düzenlemesini ve orkestra şefliğini Bujor Hoinic'in üstlendiği yapıtın dekoru Nihat Kahraman'ın, kostümleri Nursun Ünlü'nün, ışık düzeni Fuat Gök'ün imzasını taşıyor. Yapıtta Dartagnan'ı Cankat Özer, Serhat Güdül, Burak Kayıhan ve Emre Güler dönüşümlü olarak canlandırırken, Athos rolünde Burak Kayıhan, Kadir Okurer ve Cankat Özer, Porthos rolünde Oliver Spence, Eren Keleş ve Cansın Alpan, Aramis rolünde Emre Güler, Kuzey Kıyıcan ve Kadir Okurer görev alıyor. Eser, 1 Nisanda da izlenebilecek.

Strauss'un 'Venedik'te Bir Gece' adlı opereti 29 Martta sahne alacak.

Donizetti'nin 'Tiyatro Entrikaları' isimli iki perdelik operası, 31 Martta seyirci karşısına çıkacak.

OPERET SAHNESİ: 'Kırmızı Ev' adlı müzikli oyun, 28 Martta görülebilir.

'Lied Konseri', 30 Martta gerçekleştirilecek.

LEYLA GENCER SAHNESİ: 'Mutlu Prens' adlı çocuk oyunu, 28 Martta küçük izleyiciyle birlikte olacak.

- KONSER

CSO SALONU: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), 1 ve 2 Nisandaki konserlerinde keman sanatçısı Elina Vahala'ya eşlik edecek. Orkestrayı Şef Omri Hadari'nin yöneteceği konserde, Jean Sibelius'un 'keman konçertosu' ile '2. Senfoni'si yorumlanacak.

BİLKENT KONSER SALONU: Bilkent Senfoni Orkestrasının yarınki konserinin solisti piyanist Kandemir Basmacıoğlu olacak. Orkestrayı Şef Klaus Weise'nin yöneteceği konserde, Revueltas'ın 'Sensemaya', Gershwin'in 'fa majör piyano konçertosu' ile Dvorak'ın 'Yeni Dünyadan' başlıklı '9. Senfoni'si seslendirilecek.

(BUR-SEB) - ANKARA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Başkentte Kültür Sanat - Son Dakika


Advertisement