CHP Grup Toplantısı - Son Dakika

CHP Grup Toplantısı

01.11.2011 16:02
CHP Grup Toplantısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Milletimiz gönül huzuru içinde kurbanlıklarını Deniz Feneri'ne bağışlasınlar mı, bağışlamasınlar mı?" diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Milletimiz gönül huzuru içinde kurbanlıklarını Deniz Feneri'ne bağışlasınlar mı, bağışlamasınlar mı?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada, deprem vergilerini gönül hoşnutluğuyla ödeyen bir millet bulunduğunu ancak depreme yönelik önlem alınmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Kimden hesap soracağız; bir müteahhit bulduk, bütün hesabı onun sırtına yıkacağız... Buna izin vermeyeceğiz, bunun hesabını hükümetten soracağız. O ihaleler kime verildi, imar planlarının nasıl değiştirildiğinin hesabını Vanlı, Ercişli, tasada ve kıvançta beraber olan 74 milyon olarak soracağız" dedi.

CHP'nin 2008'de yayınladığı "Depremde sorunlar ve çözümler" başlıklı kitabı gösteren Kılıçdaroğlu, bunu Erdoğan'a göndereceğini söyledi. Kılıçdaroğlu,

"Bakalım bunlara da kağıttır diyecek mi?" dedi.

Erdoğan'ın, "Bizi asıl yıkan, asıl zarar veren, depremin kendisinden çok, depreme karşı gerekli hassasiyetin gösterilmemiş olmasıdır. Beton bina adı altında adeta kumdan kaleler, binalar, meskenler inşa ediliyor" dediğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kumdan evler yapılıyormuş, sen Başbakan değil misin, sen neredesin? Millet deprem vergisini ödüyor, sen ne yaptın? Sen Başbakanlığın ne olduğunu bile bilmiyorsun, ülke yönetiminin ne olduğunu bilmiyorlar. Sadece ceplerini düşünenler, ülkenin nereye gittiği konusunda hiçbir zaman güven vermezler. Bu aynı zamanda 2002-2011 arasındaki çaresizliğin itirafıdır. 'İnsanlar kumdan binalar yapıyor, ben çaresizim, imara aykırı yapı yapıyorlar, ben çaresizim...' Çaresizsen, Başbakanlık koltuğunu niye işgal ediyorsun? Bunu söyleyince, 'vay efendim bizi istifaya davet ediyorlar.' Davet etmeyeyim de sana gül mü vereyim, o kadar insan öldü orada. Bunun sorumlusu kim? Şikayet ediyorsun, Başbakanlık şikayet merci mi? Aradan geçmiş 10 yıl, şikayet ediyor, ama bu şikayetlerin hepsi samimi değil. Samimi olsa, o belediye başkanına 'kardeşim bu partiden ayrıl' der. Göreceksiniz onu da koruyacak, ona da el bebek gül bebek muamelesi yapacak."

Erdoğan'ın Fransa'da katılacağı G-20 toplantısının konularından birinin

"yolsuzluk" olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, 2011 AB İlerleme Raporu'nda yolsuzlukla mücadeleyle ilgili bölümlerden alıntı yaptı. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın, bu toplantıda yolsuzlukla ilgili ne konuşacağını merak ettiğini belirterek, "Diğer üyeler, bereket versin AB İlerleme Raporundan haberi yok, olsa herhalde sorarlar" dedi.

-"Defterin kağıttan yapıldığını da bilmiyor"-

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a, "rüşvet defterini" gönderdiğini, Erdoğan'ın ise

"Onlar kağıt" dediğini ifade ederek, "Defterin kağıttan yapıldığını da bilmiyor. Defterin fotokopisini gönderiyorum. Mülkiye müfettişi görevlendirdin mi diye soruyorum; tık yok, sahip çıkma var. Çünkü yolsuzlukları koruyarak, iktidarda kalacağını düşünüyor. Kul hakkı yemek, en büyük günahtır. Bunlar da kul hakkı yiyorlar" diye konuştu.

Deniz Feneri ile ile ilgili arama yapılacağının önceden bildirildiğini söylediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "İnsanda vicdan varsa, önceden haberi kim verdi? diye sorar, bu soruyu dahi kendisine sormuyor" görüşünü savundu.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a, "Bizim milletimiz, vatandaşımız, gönül huzuru içinde kurbanlıklarını Deniz Feneri'ne bağışlasınlar mı, bağışlamasınlar mı?" diye sorarak, "Çık cevabını ver" dedi.

-"AKP iyi yolda değil"-

Ekonomideki gelişmeleri de değerlendiren Kılıçdaroğlu, geçen yıl yüzde 5,5 olan enflasyon hedefinin 13 Ekimde açıklanan Orta Vadeli Program'da yüzde 7,8 olduğunu anımsattı. Kılıçdaroğlu, aradan 13 gün geçtikten sonra ise enflasyon hedefinin yüzde 8,3 olarak ilan edildiğini belirterek, önünü göremeyen bir iktidarın bulunduğunu savundu.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın zamlara yönelik, "Zamları yapmayalım da Yunanistan'a mı dönelim" dediğini ifade ederek, sözlerini, "Demek ki sen bu ülkeyi 9 yıldır Yunanistan haline getirdin, kurtarmak için de zam yapıyorsun. İtiraf... Ekonomi, deprem, terör, AKP iyi yolda değil, batmaya doğru gidiyorlar" diye sürdürdü.

Silivri'de görülen davaların, televizyondan canlı yayınlanmasını öneren Kılıçdaroğlu, milletin, böylece kimin doğru, yalan söylediğini göreceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, burada büyük dramlar yaşandığını ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu, "Deniz Feneri davasında insanlar, deliller toplandığı gerekçesiyle bırakıldı. İddianame ortaya çıkmadan, bu sayın yargıçlar delillerin toplandığını nereden öğrendiler? İddianame yok ortada. Ama deliller toplandı diye karar veriyorlar. Savcı, bırakmayın diyor ama yargıçlar karar veriyor. O yargıçların vicdani karar verdikleri kanısında değilim, siyasi karar veriyorlar" diye konuştu.

-"AKP'nin kurbanları"-

Silivri'de hukuksuzluk bulunduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, savunma hakkı kutsal olmasına rağmen avukatlara savunma için 15 dakika süre verildiğini söyledi.

Gazeteci, çevirmen Suzan Zengin'in 28 Ağustos 2009'da tutuklandığını, 2 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, sağlık sorunları olan Zengin'in, Tuzla Aydınlı Mezarlığına sessiz sedasız defnedildiğini anlattı.

Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin tablosu bu. Yazıktır günahtır. 2 yıl içeri alıyorsunuz, sağlık sorunları nedeniyle bırakmıyorsunuz. Ağır hasarların getirdiği sonuçlar nedeniyle yaşamını yitiriyor. Bunlar AKP'nin kurbanları. Böyle adalet, yargılama olmaz. Gücün, güçlünün hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü istiyoruz. Bu olursa, ülkeye huzur gelir" diye konuştu.

- ANKARA

CHP Grup Toplantısı CHP Grup Toplantısı
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel CHP Grup Toplantısı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement