Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri - Son Dakika

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

16.09.2011 18:24
Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

(16.09.Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, kentin önemli bulvar ve caddelerine Adanalı sanatçıların adlarının verilmesini kararlaştırdı.

(16.09.2011, FOTOĞRAF)

////////

Cadde ve bulvarlara ünlü isimler verildi

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, kentin önemli bulvar ve caddelerine Adanalı sanatçıların adlarının verilmesini kararlaştırdı.

Meclis Eğitim ve Kültür Komisyonu'nda alınan kararla Yaşar Kemal, Yılmaz Güney, Abidin Dino, Suna Kan, Arif Nihat Asya, Demirtaş Ceyhun, Nejat Uygur, Kani Karaca, Mesut Mertcan, Aydın Gün, Hasibe Hatun, Mustafa Sağyaşar gibi sanatçı, şair ve yazarlar ile Akif Palalı, Sinan Tekelioğlu, Dr. Aşkım Tüfekçi, Necmettin Erbakan, Aliye İzzet Begoviç ve Akif Boynuyoğun'un adlarının da çeşitli cadde ve bulvarlara verileceği yönünde karar alındı.

Meclis kürsüsüne gelen Meclis Eğitim ve Kültür Komisyonu Başkanı CHP'li Bekir Sıtkı Özer, Kenan Evren Bulvarı'nın adının da 'Demokrasi Bulvarı' olarak değiştirilmesini önerdi. Özer'in önerisi başka oturumlarda değerlendirilmek üzere komisyonlara gönderildi. Meclis'te konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, cadde ve bulvarlara sanatçı adlarının verilmesine devam edileceğini açıkladı. Meclis oturumunun ardından adları verilen sanatçı ve ünlü isimlerin yakınları, meclis üyeleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yusuf BAŞTUĞ/ Adana, (DHA)

(16.09.2011, FOTOĞRAF)

///////////////////

Vali Coş'dan Büyükşehir'e ziyaret

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ı makamında ziyaret etti.

Belediye hizmet binası önünde Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Genel Sekreter Kaşif Barut ve belediyenin üst düzey bürokratları tarafından karşılanan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, iadei ziyarete geldiğini söyledi.

Genel Sekreter Kaşif Barut'un da bulunduğu ziyaret sırasında Vali Hüseyin Avni Coş'a, "Hoşgeldiniz, şeref verdiniz" diyen ve tarihi belediye binası hakkında bilgi veren Başkan Vekili Aldırmaz, "1935 yılında yapılan tarihi belediye binamızı restore ettik. Kültür ve sanat ağırlıklı bir mekan haline getirdik. Uygun gördüğünüz tarihte açılışını yapmayı düşünüyoruz" dedi.

Vali Coş da, "Adanalılar'ı temsilen Büyükşehir Belediye Başkanımıza ziyarette bulunmak istedim. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. İnşallah sorunları, sıkıntıları, ihtiyaçları, hizmeti beraber çalışarak yapacağız. Pozitif yaklaşımlarınızdan ötürü size teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum, sayın başkanım" şeklinde konuştu.

Adana, (DHA)

(16.09.2011, FOTOĞRAF)

///////////////////

Yenişehir eskiye kavuşacak

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki tek mesire yeri Yenişehir, eski güzelliğine kavuşacak. Reyhanlı Belediyesi'nce yenileme çalışmalarında sona gelindiği belirtildi.

Belediyenin yaptığı çalışmalarda, göldeki suların tamamen boşaltıldığı, göl zeminindeki çamurların da tamamen temizlendiği bildirildi. Kepçe, greyder, silindir ve kamyonlar yardımıyla 20'ye yakın araçla yapılan çalışmalarda, göl tabanına Afrin kumu getirildi. 60 santimetre stabilize malzeme serilip düzeltme çalışmaları devam eden gölde, üç aşamada 80 santimetre kil serilerek, göl tabanın su geçirmezliğinin sağlanacağı belirtildi.

Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, son olarak yüzey çakıl taşları ile doldurulacağını ve göldeki suyun bulanıklığının önleneceğini söyledi. Göl yatağındaki çalışmalar kapsamında göl ortasında suni bir adacık oluşturulacağını belirten Şanverdi, "Göl kenarındaki küçük kaynakların üzeri bu uygulamaların dışında tutuldu. Kışın bu kaynaklardan su çıkacak ve gölde toplanacak. Teknik olarak gölün eğimi küçük göl tarafına verilerek, su sirkülasyonu da sağlanacak. Göl kıyısında 2 kuyu çalışması başlatıldı ve kuyunun birinde 8'lik su alındı. Diğer kuyuda çalışmalar sürüyor. Yaz mevsimi olması dolayısıyla kuyulardaki su seviyesi 20 metreye düştü. Çalışmalar en kısa sürede tamamlanacak" dedi.

Ferhat DERVİŞOĞLU/REYHANLI(Hatay), (DHA)

(16.09.2011, FOTOĞRAF)

////////////

İşadamlarından birlik mesajı

AdanaLI iş adamları bir araya gelerek, Adana'nın geleceği için birlik çağrısında bulundu. Gelecek için yapılacak ortak çalışmalarla, Adana'nın örnek bir kent olacağını savunan iş adamları, "Herkes bu taşın altına elini koymalı" dedi.

Pozantılılar Dernek Başkanı Savaş Daşkan ve Yönetim Kurulu üyeleri Karaisalılar Sanayici ve İş Adamları Dernek (KarsİAD) Başkanı İsmail Demirkeser'i dernek binasında ziyaret etti. Büyükşehir Meclis Üyesi Sıtkı Polat'ın da katıldığı toplantıda, Adana'nın "Ekonomi sorunları ve kalkınma yolları" masaya yatırıldı. Toplantıda söz alan Polat, Adana'daki tüm kesimlerin bir araya gelip el ele vermesi halinde bütün sorunların üstesinden gelineceğini belirtti.

KarsİAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demirkeser'de Adana'nın vizyonu geniş, önemli bir şehir olduğunu dile getirerek, bu kentin tüm dünyada örnek bir şehir haline geleceğine inandığını kaydetti. Demirkeser, "Adana'mızın ve burada yatırım yapan iş adamlarımızın gücü ortada. Ak veya kara, şu veya bu parti ayrımı yapmadan birlik ve beraberlik içinde olmamız halinde Adana'mız için önemli başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Bu yüzden herkes, bu taşın altına elini koymalı" diye konuştu.

KarsİAD'ın Adana için önemli işler yaptığını hatırlatan Pozantılılar Dernek Başkanı Savaş Daşkan ise, "Adana'mızın hayırsever iş adamları Sıtkı Polat ve İsmail Demirkeser gibi dinamikleri var. Bu gibi iş adamlarımızla birlikte güç birliği oluşturmalıyız. Bu gücü oluşturmak için de her kese görev düşüyor. Adana'mız için birimize kenetlenmemiz halinde kimse bizi tutamaz" dedi.

Adana, (DHA)

(16.09.2011, FOTOĞRAF)

/////////////

Hatay turizmde cazibe merkezi

Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu, turizmin, ülkelerin yakınlaşmasını, kültürlerin kaynaşmasını, barış ve hoşgörü ortamını sağlayan en önemli faktörlerden birisi olduğunu söyledi. Nacioğlu Hatay'ın son yıllarda turizmin cazibe merkezi haline geldiğini belirtti.

Türkiye ve Hatay'ın geleceği açısından turizmin büyük önem arz ettiğini dile getiren Nacioğlu, "Son yıllardaki programlar ve yapılan reklam çalışmaları sonucu, ülkemize gelen turist sayısında ve döviz miktarında önemli artık sağlanmıştır" dedi.

Hatay'ın kültür, inanç, deniz, yayla, termal turizmin, gastronominin bir anda yapılabildiği ender illerden birisi olduğuna dikkat çeken Nacioğlu, "Bugüne kadar yapılan reklam ve tanıtım çalışmaları sonucu Hatay, turizmde cazibe merkezi haline gelmiştir. İlimize gelen yerli ve yabancı turistler genellikle günübirlik veya tek gece konaklamalı gelmektedir. Bu tür kısa süreli turlar işletmelerimize ve esnafımıza maddi açıdan yeterince yarar sağlamamaktadır. Bu süreleri de genellikle tarihi ve turistik mekanlarda geçirmektedirler. Oysa, konaklama sürelerini uzatabilirsek alışveriş yapmaları için daha geniş bir zaman ayırarak, esnafımızın da bu pastadan pay almalarını sağlayabiliriz" dedi.

Hatay Havaalanı'nın uluslararası uçuşlara açılmasıyla kente gelen yabancı turist sayısında artışlar olacağını ileri süren Nacioğlu, "Önemli olan bu rüzgarda ilimize gelen yerli ve yabancı turistleri memleketlerine memnun göndermemiz olacaktır. Her mutlu giden turistin, sayıca artarak geri döneceği bilinciyle şehrimizin temizliğine, tarihi ve turistik yerlerin düzenine, esnafımızın bilinçlendirilmesi ve misafir severliğimize önem vermeliyiz" diye konuştu.

Kent merkezinde, turistleri yönlendirecek bir danışma merkezi ve tanıtım bürosu bulunmadığını belirten Nacioğlu, bu sorunun biran önce çözüme kavuşturulmasını istedi.

Mehmet EZER/Hatay, (DHA)

(16.09.2011, FOTOĞRAF)

/////////////////

Beyaz altın Kadirli'nin umudu

Osmaniye'nin Kadirli İlçesi'nde beyaz altın olarak bilinen pamuğun bu yıl verim, kalite ve fiyat yönünden üreticisinin yüzünü güldürdüğü bildirildi.

Yalnızdut Köyü'nde pamuk yetiştiren çiftçi Hakkı Gök, yıllar önce, ekonomik nedenlerle ekimi azalan pamuğun, son yıllarda yeniden rağbet görmeye başladığını söyledi. Bir zamanlar pamuk toplamak için Çukurova çiftçisinin ırgat bulamadığını hatırlatan Gök, "Pamuk toplamak yıllar önce bir eziyetti. Pamuk toplamak için işçi bulamıyorduk. Ancak gelişen teknoloji ile yeni makineler çıktı. Bu makineler sayesinde pamuk hasadı nerdeyse sıfır fire ile yapılıyor. Bu hem üreticiyi pamuk toplama sıkıntısından kurtarıyor, hem de üründe verim kaybı yaşanmıyor. Durum böyle olunca pamuk ekim alanları önceki yıllara oranla her geçen yıl artıyor" dedi.

Pamuk hasadının yapıldığı şu günlerde, çiftçinin yüzünün güldüğünü söyleyen Gök " Pamukta verim, fiyat ve kaliteden çok memnunuz. Bugün hasadı yapılan pamuktan çiftçilerimiz dönüme ortalama 450- 550 kilogram arasında ürün elde ediyor. Pamuk serbest piyasada 1, 65 TL'den alıcı buluyor. Fiyattan da verimden de memnunuz" dedi.

Kadirli İlçe Tarım Müdürü F.Rüştü Özeser ise, çiftçinin verim ve kaliteden çok memnun olduğunu belirtirken, fiyatının da çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi. Özeser, ekim sahasının her geçen gün arttığını belirterek, pamuğun destekleme primlerinin de güzel olduğunu söyledi.

Hasan BALCILAR/ KADİRLİ(Osmaniye), (DHA)

(16.09.2011, FOTOĞRAF)

/////////////

Vergi 3 yıl sonra emekli

Hatay İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli, Uzman Çavuş Erdal Çat ile 6 yıldır görev yapan ve birçok başarılı operasyona imza atan narkotik köpeği Vergi, 3 yıl sonra yaş haddinden emekli olacak.

Çat ile 5 yıl boyunca, Kayseri ve Hakkari illerinde görev yapan ve bir yıl önce Hatay'a gelen narkotik köpeği Vergi'nin, uyuşturucu ticareti yapanların korkulu rüyası haline geldiği ve bu güne kadar birçok başarılı operasyonlara imza atarak, yüzlerce kilo uyuşturucu maddesi bulduğu belirtildi.

Verginin 6 yıllık Komutanı Çat, bu köpeklerin normalde 9 yıl görev yaptıklarını ve ondan sonra yaş haddinden emekli olduklarını belirterek, "Biz vergiyle birlikte 6 yıldır çalışıyoruz. Şu anda Vergi'nin emekliliğine 3 yıl kaldı" dedi.

Yol kontrollerinde araçları didik didik koklayarak, uyuşturucu olup olmadığını bulan, ev ve iş yerlinde uyuşturucunun gizlendikleri yerleri ortaya çıkaran Vergi, kendisi ile birlikte görev yapan 2, 5 yaşındaki bomba uzmanı Aylak ve 1.5 yaşındaki kağıt para uzmanı Vadi ile birlikte dostça çalışarak orduya hizmet veriyor.

Mehmet EZER/Hatay, (DHA)

(16.09.2011, FOTOĞRAF) - Adana

YORUMLAR
500
SPOR Cüneyt Çakır'dan DHA'ya özel açıklamalar SPOR Cüneyt Çakır'dan DHA'ya özel açıklamalar Büro Memur-Sen'den Ankara'da Eylem: '3600 Ek Gösterge Düzenlemesine Tüm Kamu Görevlilerini Dahil Edin' Büro Memur-Sen'den Ankara'da Eylem: '3600 Ek Gösterge Düzenlemesine Tüm Kamu Görevlilerini Dahil Edin'
Kaynak: DHA

Son Dakika Yerel Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement