Emekli Müfettişin Öldürülmesi - Son Dakika

Emekli Müfettişin Öldürülmesi

02.04.2011 09:27
Emekli Müfettişin Öldürülmesi

Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde emekli müfettişin yaşamını yitirdiği olayla ilgili biri tutuklu 2 sanığın yargılanmasına başlandı.

Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde emekli müfettişin yaşamını yitirdiği olayla ilgili biri tutuklu 2 sanığın yargılanmasına başlandı.

Gümüşhane Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, emekli Milli Eğitim Müfettişi İhsan Aksoy'u (65) havaya ateş açanları uyarmak için sokağa çıktığı sırada öldürdüğü öne sürülen tutuklu sanık Mehmet Aksoy ile Aksoy'un torunu olan tutuksuz sanık A.O. (16) katıldı. Duruşmada, öldürülen Aksoy'un eşi Safiye ve oğulları Halil İbrahim, Tarık ile İsmail Aksoy da hazır bulundu.

Duruşmada ifadesi alınan tutuklu sanık Aksoy, suçsuz olduğunu savunarak, şöyle konuştu:

"Ben kimseyi vurmadım. Köyde beni çalışkanlığımdan dolayı fazla sevmezlerdi. Benim maktul İhsan Aksoy ile bir sorunum yok. Zaman zaman küslüklerimiz olurdu, ama düşman değildik. Hem her küsen kalkıp birbirini öldürecek değil. Eğer birisi suçlanacaksa o, torunum O.A. değildir. Ona keder gelmesin, ben onun yerine yatarım. Ben O.A'yı suça azmettirmedim. Olay günü sincap vurmak için tüfeğimle bir el ateş ettim. Maktulü vurmadım, tüfeği aynı zamanda eve geri getirdim. Ben olay sırasında evdeydim. Daha sonra olay yerine gittim."

Duruşmada ifadesi alınan O.A ise olay günü, 2 arkadaşıyla birlikte bir arkadaşımın evinin yakınında oturduklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Arkadaşlarımızla otururken 3 el silah sesi duyduk. Koşarak olay yerine gittik, Safiye Aksoy yardım istiyordu. Biz de Eyüp Yavuz'un yanına giderek haber verdik. Daha sonra olay yerine gittiğimizde herkes toplanmıştı. Benim olay günü üzerimde mavi tişört ve mavi kot pantolon vardı. Ben daha önce av tüfeği kullanmadım. Bir kez dedemle birlikte şenlikte ateş ettim. Ateş ederken de tüfeği yere düşürmüştüm."

Maktulün eşi Safiye Aksoy, eşi ile evde oturdukları sırada silah sesi duyduklarını bildirerek, şunları söyledi:

"Olay günü eşim yatsı namazını kılmak için evden çıktı ve geri döndü. Bu sırada bir silah sesi duyduk. Eşim bakmak için dışarı çıktı. Ben de arkasından gidiyordum. Sokak lambası patladığı için karanlık olmuştu. Eşim daha sonra bana

'Burada bir delikanlı var, ona bir sorayım ne olduğunu' dedi. O kişinin yanına doğru gidiyordu. Yaklaşık 3 metre yürüdükten sonra bir ses daha geldi ve eşim yere düştü. Bu sırada oradan siyah giysili bir kişi kaçtı. Karanlık olduğundan dolayı kim olduğunu göremedim. Eşimin vurulduğunu anladım ve bağırarak yardım istedim. Kocamın katilini bulun ve asın onları. Biz köye gelip ev yaptıktan sonra Mehmet Aksoy bize düşman kesildi. Bizimle hiç selamlaşmıyordu. Olayda kullanılan tüfeğin sahibi Mehmet Aksoy'dur. Cinayeti işleyen kişi bulunana kadar her iki sanıktan da şikayetçiyim. Ama Mehmet Aksoy tetiği çekeni ele versin, O.A. hakkındaki şikayetimi geri alacağım."

Sanıkların avukatı Arzu Karakullukçu, olayın saat 20.30 sularında olduğunu belirterek, "O.A. olaydan sonra zaman geçmeden gözaltına alındı ve bu sırada üzerinde mavi tişört ve mavi kot pantolon vardı. Olay sonrası 2 sanık yaratılmıştır. Sanıklar ile maktul arasında husumet olduğunu iddianameden öğrendik. Tutuklu sanık Mehmet Aksoy'un eşi olan Nadide Aksoy ile maktul İhsan Aksoy arasında ilişki olduğu dedikoduları çıkartılarak, sanığın bu nedenle cinayeti işlediğini iddia edildi. Böyle bir durum söz konusu değildir. Olay sonrası O.A'nın parmak izine rastlanılmamıştır. Sanıkları suçlayacak herhangi bir delil dahi yoktur" dedi.

Müştekilerin avukatı Ali Haydar Dereli de maktulün köyde sevilen bir kişi olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Köyde kimse ile sorunu yoktu. Olay akşamı Mehmet Aksoy'un olaydan önce sincaba ateş ettiği yönünde bir delil yoktur. Bize göre sanık Mehmet Aksoy maktulün öldürülmesi için O.A'yı azmettirmiştir. O.A. da maktulü öldürmüştür. Kriminal rapora göre, ateşin Mehmet Aksoy'un silahından çıktığı sabittir. Bu kesin bir delildir. Maktulün kimse ile sorunu yoktu. Mehmet Aksoy'un olayı düşünerek, planlayarak yaptığını, O.A'nın da katkısı olduğunu düşünüyoruz. Tutuklu sanık Mehmet Aksoy'un tutukluluk halinin devamına, tutuksuz sanık O.A'nın tutuklanmasına karar verilmesini talep ediyoruz."

Dereli'nin savunmasının ardından 15 tanık ve gizli tanıklar dinlendi. Gizli tanıkların ifadeleri, daha sonra mahkeme başkanı Halil Yüksel tarafından duruşma salonunda okundu.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanığın tutukluğunun devamına, tutuksuz sanık hakkındaki tutuklama talebinin reddine karar verdi.

Heyet ayrıca, Şiran İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Adem Toy ve olaydan sonra ifade alan başçavuşun tanık olarak dinlemesi için İl Jandarma Alay Komutanlığına yazı yazılmasına, sanık Mehmet Aksoy'un ruhsal halinin anlaşılması ve cezai ehliyetinin bulunup bulunmadığının belirlenmesi için Gümüşhane Devlet Hastanesine sevkinin sağlanmasına ve dosyadaki diğer eksik hususların giderilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

-OLAYIN GEÇMİŞİ-

Gümüşhane'nin Şiran ilçesine bağlı Söğütalan köyünde, 19 Eylül 2010'da tüfekle havaya ateş açan kişi ya da kişileri uyarmak için sokağa çıkan emekli Milli Eğitim Müfettişi İhsan Aksoy (65), başına kurşun isabet etmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından Mehmet Aksoy hakkında, "tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme" suçundan dava açılmıştı.

- GÜMÜŞHANE

YORUMLAR
500
Akşener emeklilere vaatte bulundu: En düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olacak Akşener emeklilere vaatte bulundu: En düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olacak Başkan Köse: 'Tüm emeklileri, Emekli Memur-Sen'e üye olmaya davet ediyorum' Başkan Köse: 'Tüm emeklileri, Emekli Memur-Sen'e üye olmaya davet ediyorum' Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin dava düşürüldü Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin dava düşürüldü
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Emekli Müfettişin Öldürülmesi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement