Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Konya'da Kültür - Son Dakika

Konya'da Kültür

Konya Devlet Tiyatrosu (kdt) 'Prömiyer' Adlı Oyunu Sahneleyecek

Konya\'da Kültür
06.05.2010 - 16:16,

Konya Devlet Tiyatrosu (KDT) 'Prömiyer' adlı oyunu sahneleyecek.

Civan Canova'nın yazdığı 'Prömiyer' adlı oyunu Işıl Kasapoğlu yönetti.

Dekor tasarımını Hakan Dündar'ın, kostüm tasarımını Esra Selah'ın yaptığı oyunda Bengisu Gürbüzer Doğru, Tuncay Aynur, Alpay Aksum, Özgür Keçeci, Gökçe Yurtsal, Umut Toprak, Özge Mirzalı, Doğan Doğru, Özgür Baş, Mustafa Uzman, Ahmet Çökmez, Yaşar Özboz, Eren Özyalçın, Ebru Gülerarslan, Nevra Sayar, Işıl Yücel, Mehmet Kızagül, Süleyman Kabaali, Emrah Deviş Soylu, Tuan Öztürk, Ozan Arabacı, Pırıl Kadıoğlu, Gülesin Gelenbevi, Gülay Say rol alıyor.

Hamlet temsilinin galası yapılacaktır, son anda Hamlet'in oturduğu dairede yangın çıktığı ve üstüne üstlük asker kaçağı olduğu diğer oyuncular tarafından öğrenilir. Polis ve asker tiyatroda Hamlet'i ararken diğer oyuncular onu ele vermemeye çalışır. Jül Sezar ve Sofokles'in Kral Oidipus karakterlerinin de oyuna dahil olmasıyla ortaklık tamamen karışır.

Oyun, yarın saat 20.00'de, 8 Mayıs Cumartesi günü saat 15.00 ve 20.00'de Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi'nde izlenebilecek.

KDT, 'Orkestra' isimli çocuk oyunuyla da minik izleyicilerin karşısına çıkacak.

Zeki Yorulmaz'ın yazdığı, Volkan Çetinkaya'nın yönettiği oyunda, dekor ve giysi tasarımı Özlem Karabay, ışık tasarımı Hakan Özdemir'e ait.

Özgür Baş, Ebru Gülerarslan, Ahmet Çökmez, Çağatay Çiftçi, Berfu Kılıç, Eren Özyalçın, Yaşar Özboz'un rol aldığı oyunda, yaramaz trompet, kırılgan viyolonsel, babacan kontrbas, flüt ve titrek trompetin birbirinden çok farklı yaradılışta enstrümanlar olduğu, her birinin tek başlarına kendilerine özgü sesler ve ezgiler yaratabilirken, bu yeteneklerinin bir araya gelerek muhteşem bir müziğe dönüşeceğinin fakına varmadıkları anlatılıyor.

Oyun 11 Mayıs Salı günü saat 10.30 ve 14.00'da, 12 Mayıs Çarşamba günü 14.00'te sahnelenecek.

Konya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde, 3 Mayıs'ta Mevlana ve ailesinin Konya'ya gelişlerinin yıl dönümü dolayısıyla açılan Mukaddes Can, Sevil Tezgah ve Fatma Mete'nin hat, tezhip ve minyatür Sergisi 8 Mayısa kadar gezilebilecek.

- SEMA PROGRAMI VE MEHTER KONSERİ-

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, Zafer Meydanı'nda yarın saat 15.00'te, 11 Mayıs Salı günü ise Kültürpark'ta konser verecek.

Büyükşehir Belediyesi Sema Topluluğu da Mevlana Kültür Merkezi'nde 9 Mayısta Türk Tasavvuf Müziği konseri verecek, ücretsiz sema gösterisi sunacak.

(ZMT-MRS-ÜNS) - KONYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Konya'da Kültür - Son Dakika


Advertisement